Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracja społeczna osób uzależnionych od alkoholu jest zadaniem własnym gminy wynikającym z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zadania te wpisują się w szeroko rozumianą politykę społeczną. Ich zakres jest bardzo szeroki. To nie tylko zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu, ale przede wszystkim udzielanie wsparcia rodzinom, w których występują problemy. Wsparcie polega na udzielaniu pomocy psychologicznej, socjalnej i prawnej, w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie
Duże znaczenie ma także prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej oraz szkoleniowej, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych. W ramach programu prowadzone są także działania na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych.
Miejski Program Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zakłada także wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych oraz wspieranie zatrudnienia socjalnego poprzez organizowanie i finansowanie centrów integracji społecznej.
- Do tej pory programy obejmowały okres jednego roku. Co roku prezentowaliśmy też wskaźniki, które zakładaliśmy dla ich realizacji. Działania, jakie możemy podjąć, jako miasto, to przede wszystkim szkolenia i edukacja a także udzielanie pomocy rodzinom dotkniętym problemami związanymi z alkoholizmem – wyjaśnia Wanda Rybak, dyrektor wydziału polityki społecznej tomaszowskiego magistratu.
Warto w tym miejscu zauważyć, że Program tworzony jest w oparciu o realizację Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 i określony w nim cel operacyjny nr 2: Profilaktyka i rozwiązywanie problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, uzależnieniami behawioralnymi i innymi zachowaniami ryzykownymi. W Tomaszowie Mazowieckim kierunki działań z obszaru przeciwdziałania alkoholizmowi wyznacza również Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Tomaszowa Mazowieckiego na lata 2021 – 2030.
Jakie są podstawowe cele Programy? Należą do nich: ograniczenie występowania problemów związanych z używaniem alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych, uzależnień behawioralnych oraz związanych z nimi szkód zdrowotnych i społecznych poprzez podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości mieszkańców miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Cele podzielono na trzy główne zadania.
Zdanie pierwsze to zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu. Od kilku lat w naszym mieście mówi się o konieczności utworzenia specjalistycznego oddziału psychiatrycznego zajmującego się osobami uzależnionymi. Skala problemu, jak mówią lekarze jest gigantyczna. Na oddział w Tomaszowskim Centrum Zdrowie trafiają osoby z psychozami wywoływanymi nie tylko nadużywaniem alkoholu ale środków psychotropowych. Starostwo Powiatowe przygotowało nawet wstępną koncepcję budowy Centrum Leczenia Uzależnień, jednak brak jest środków finansowych dla jego ostatecznej realizacji.
Miasto wśród swoich działań w tym zakresie prowadzi procedury zmierzające do przygotowania wniosków w sprawie zastosowania obowiązku leczenia odwykowego oraz finansuje opinie wydawane przez biegłych sądowych, w sprawach prowadzonych przez Miejską Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Problemem jednak jest niski poziom skuteczności. Osoby, na które nakładany jest obowiązek leczenia szybko opuszczają ośrodki, do których są dowożeni a personel lecznic nie ma żadnych możliwości aby ich zatrzymać, jeśli sami nie deklarują gotowości do leczenia. Należy jednak podkreślić, że wsparcia psychologicznego i terapeutycznego wymagają także osoby współuzależnione, przede wszystkim członkowie rodzin. Pomoc im to część kolejnego zadania uwzględnionego w programie.
Równie ważna jest profilaktyka. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych, problemów narkomanii oraz uzależnień behawioralnych w szczególności dla dzieci i młodzieży, realizowane jest między innymi poprzez: organizacja zajęć z profilaktyki uzależnień dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych.
Realizacja Miejskiego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych realizowana jest ze środków tzw. funduszu kapslowego pochodzącego z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu wnoszonych przez lokalnych przedsiębiorców. Na ten rok zaplanowano wydatki na ten cel na poziomie 1,63 miliona złotych.
Napisz komentarz
Komentarze