W czasie dyskusji na ten temat podkreślano, że w Gminie Inowłódz przywiązuje się szczególną uwagę do problemu bezdomności zwierząt. Od lat samorząd gminny dba o zapewnienie współpracy z profesjonalnymi podmiotami. Prowadzona jest też skuteczna akcja adopcji po to, aby ograniczyć przekazywanie zwierząt do schronisk.
Podjęto również nową Uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2025 dla Gminy Inowłódz w związku ze zmianą ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw. Realizacja zadań związanych z przeciwdziałaniem alkoholizmowi i narkomanii będzie teraz prowadzona w ramach jednego programu uchwalanego na okres nie dłuży niż 4 lata.
Ponadto na sesji przyjęto sprawozdania za 2021 rok z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu, jednostki mimo pandemii i obostrzeń realizowały swoje zadania statutowe.
Na szczególną uwagę zasługuje działanie Rodzinnego Punktu Konsultacyjnego prowadzonego przez Gminę Inowłódz. W czasie dyżurów w Punkcie w 2021 roku z usług terapeuty uzależnień skorzystało 11 osób, przeprowadzono z nimi 31 indywidualnych konsultacji terapeutycznych, z usług psychologa skorzystało 26 osób i 10 rodzin, część zgłaszających konsultowano kilkakrotnie, z pomocy Przewodniczącej GKRPA - socjoterapeuty, pedagoga szkolnego skorzystało 11 dzieci, 38 osób dorosłych. Z usług terapeutów zatrudnionych w Punkcie skorzystali również potrzebujący wsparcia i pomocy uchodźcy z Ukrainy przebywający w Spale.
Tekst: Renata Dąbrowicz/Foto: Piotr Gawin
Napisz komentarz
Komentarze