Temat pracy robi wrażenie:
„Literatura zaczyna się od owego «Dlaczego?», nawet jeśli mielibyśmy na to pytanie odpowiadać bez przerwy zwyczajnym: «Nie wiem». Literatura stawia więc pytania, na które nie da się odpowiedzieć przy pomocy Wikipedii, wykracza bowiem poza same fakty i wydarzenia, odwołując się bezpośrednio do naszego ich doświadczania. […] Piszę fikcję, ale nigdy nie jest to coś wyssanego z palca. Kiedy piszę, muszę wszystko czuć wewnątrz mnie samej. Muszę przepuścić przez siebie wszystkie istoty i przedmioty obecne w książce, wszystko, co ludzkie i poza ludzkie, żyjące i nieobdarzone życiem. Każdej rzeczy i osobie muszę przyjrzeć się z bliska, z największą powagą i uosobić je we mnie, spersonalizować.” (Olga Tokarczuk, „Czuły narrator”, Odczyt Noblowski, Sztokholm 2019)
Podmiot wielorako uobecniony. W kontekście słów noblistki i wybranych przez siebie utworów literackich rozważ zagadnienie predyspozycji (różnych? zbliżonych? tożsamych?) mowy poetyckiej i prozatorskiej do tworzenia reprezentacji ludzkiego doświadczenia. \
9 kwietnia 2022 roku Milena Nowak uczestniczyła w etapie ustnym zawodów ogólnopolskich i uzyskała tytuł finalisty olimpiady, co skutkuje zwolnieniem ze zdawania języka polskiego i wpisem na świadectwie maturalnym wyniku 100%. Opiekę na finalistką sprawowała pani Kinga Brzeska.
Napisz komentarz
Komentarze