W posiedzeniu Rady, któremu przewodniczył Doradca Prezydenta RP Łukasz Rzepecki (wcześniej poseł naszego okręgu wyborczego), uczestniczyli: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Bogna Janke i Doradcy Prezydenta RP: Błażej Spychalski (również związany z Tomaszowem) oraz Marcin Drewa. Gośćmi spotkania byli przedstawiciele ministerstw: Rodziny i Polityki Społecznej oraz Edukacji i Nauki, a także przedstawiciele Ochotniczych Hufców Pracy.
Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ochotniczych Hufców Pracy omówili bieżącą sytuację w zakresie doradztwa zawodowego i aktywności zawodowej młodych ludzi w Polsce.
Rada zapoznała się szczegółowo z działaniami administracji publicznej wspierającymi młodych ludzi w wyborze ścieżki zawodowej, a także ułatwieniami dla pracodawców podejmujących działania sprzyjające włączaniu i rozwojowi młodych ludzi na rynku pracy. Rozmawiano także o szkolnictwie zawodowym i możliwościach kształcenia w tym segmencie oświaty. Członkowie Rady z uznaniem wypowiadali się na temat inicjatyw podejmowanych przez Rząd. Jednocześnie akcentowano konieczność znaczącego zwiększenia działań informacyjnych na temat możliwości rozwojowych, jakie są dostępne dla młodych ludzi na rynku pracy w Polsce.
O najważniejszych problemach polskiego rynku pracy z perspektywy młodych ludzi mówili Maciej Tyczyński – Przewodniczący Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”, Aleksandra Klimek z Sekcji Młodych NSZZ Solidarność – 80 oraz Mateusz Grochowski – Przewodniczący Parlamentu Studentów RP. Szczególną uwagę zwracano na doradztwo zawodowe i planowanie kariery przez młodych ludzi, przede wszystkim w kontekście oświaty i kształcenia w perspektywie podejmowanej następnie aktywności zawodowej. Istotnym elementem rozważań był wpływ pandemii Covid–19 na polski rynek pracy i sytuację zawodową ludzi młodych.
W trakcie rozmowy na forum Rady Minister Bogna Janke podkreśliła m.in. znaczenie jak najwcześniejszego uświadamiania młodym ludziom, jak ważne jest myślenie o przyszłej ścieżce zawodowej. W tym kontekście zaznaczyła, że już na etapie szkoły podstawowej powinno się możliwie szeroko zaznajamiać młodych z różnymi perspektywami zawodowymi tak, by ich wybór dalszej ścieżki edukacji sprzyjał możliwości włączenia się w rynek pracy w wymarzonym zawodzie. Dzięki temu z jednej strony – praca podejmowana przez młodych ludzi będzie dla nich bardziej satysfakcjonująca, z drugiej zaś – kierunki kształcenia będą bardziej odpowiadały potrzebom pracodawców zarówno w skali kraju, jak i regionalnie.
W dyskusji na temat kształcenia, sytuacji zawodowej i rynku pracy młodych uczestniczyli wszyscy zaproszeni goście i członkowie Rady.
Podsumowując spotkanie, Przewodniczący Rady Łukasz Rzepecki podkreślił, że ożywiona dyskusja podczas posiedzenia potwierdza, jak ważne dla młodych ludzi są omawiane zagadnienia. Zaznaczył, że Rada będzie się jeszcze pochylać nad tematyką sytuacji ludzi młodych na rynku pracy.
– Pojawiła się dyskusja na temat wzrostu płac. Chcemy, żeby młodzi zarabiali lepiej i żeby ta praca była godniejsza. To też jest częścią rozmów, które jako Rada ds. Młodzieży prowadzimy i prowadzić będziemy – mówił podczas briefingu Łukasz Rzepecki dodając, że nie wszystko da się zrobić od razu.
Napisz komentarz
Komentarze