Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:19
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Rodzić w Tomaszowie... czy w innym szpitalu? Statystki są bezlitosne

Tzw. porodówka powinna być jednym z najważniejszych oddziałów w każdej placówce medycznej. Po pierwsze jest to w końcu miejsce, w którym witamy nowe życie – więc mama i jej maluszek powinni mieć komfortowe warunki, po drugie – już bardziej przyziemne – porody i opieka nad niemowlakami są nielimitowane – NFZ płaci za każdy poród, a to już sposób na zastrzyk gotówki dla szpitala. Czy te to wykorzystują? Niektórzy chyba zapominają, że minęły już czasy, w których kobiety wybierały najbliższy szpital. Teraz szukają przede wszystkim dobrych warunków. I wydaje się, że widać to w statystykach porodów.

Coraz więcej szpitali zwraca na to uwagę. Był czas, że dostrzegł to również sektor prywatny – oferując warunki dotychczas niespotykane w placówkach publicznych. Ale to się zmienia. Najlepszym przykładem jest Centrum Zdrowia Matki Polki – panie, które rodziły tam kilka lat temu i ostatnio nie poznają oddziałów i samej porodówki. Szpital przeszedł niezwykłą przemianę.

Poprosiliśmy Narodowy Fundusz Zdrowia o przygotowanie zestawienia zawierającego liczbę porodów od 2017 do 2021 roku w Tomaszowskim Centrum Zdrowia, a także w szpitalach w Piotrkowie, Radomsku, Bełchatowie i Opocznie. Okazuje się, że jedynie Radomsko trzyma w miarę stałą liczbę odbieranych porodów, a nawet ją zwiększa. Pozostałe placówki stale tracą. Co ciekawe Tomaszów wśród wymienionych placówek może się pochwalić... mocno dominującą liczbą tzw. cesarek... w żadnej innej placówce różnica między liczbą porodów naturalnych a cesarskimi cięciami nie jest tak wyraźna.

.

Nazwa świadczeniodawcy

2017 r.

2018 r.

2019 r.

2020 r.

2021 r.

poród drogą cięcia cesarskiego

poród drogami natury

poród drogą cięcia cesarskiego

poród drogami natury

poród drogą cięcia cesarskiego

poród drogami natury

poród drogą cięcia cesarskiego

poród drogami natury

poród drogą cięcia cesarskiego

poród drogami natury

Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie

307

648

277

571

330

481

261

480

254

398

Szpital Powiatowy w Radomsku

389

358

590

436

553

490

538

490

574

368

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Opocznie

279

266

243

257

190

213

 

1

103

240

POWIATOWE CENTRUM MATKI I DZIECKA W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

525

607

574

540

375

428

367

419

424

342

Tomaszowskie Centrum Zdrowia

509

255

515

196

459

175

472

190

387

123

 

Działania szpitala w Radomsku jeżeli chodzi o zachęcanie mam do porodu widać. Szpital uruchomił kampanię „Każdy docenia miejsce rodzenia – Radomsko, Twój Szpital- jak widać po statystyce, działania placówki są skuteczne. - Jednym z priorytetów Szpitala od zawsze było stworzenie przyjaznej przestrzeni do opieki dla kolejnych pokoleniem kobiet i ich nowonarodzonych dzieci – czytamy w nadesłanej do nas odpowiedzi. - Utworzyliśmy nowoczesny Oddział Ginekologiczno-Położniczy, którego integralną częścią jest poradnia ginekologiczna, udzielająca każdego roku ponad 1,5 tyś porad specjalistycznych (…). Dla kobiet ciężarnych powołano bezpłatną Szkołę Rodzenia, Pokoje Rodzinne – zapewniające kobietom po porodzie możliwość przebywania przez całą dobę z najbliższą rodziną, a także Pokój Laktacyjny, w którym każda nasza pacjentka może skorzystać z indywidualnego wsparcia, opieki i porad zatrudnionych w placówce położnych. Zespół lekarsko- położniczy, którego pracę wspiera prof. dr hab. n. med. Przemysław Oszukowski, wybitny ginekologii i perinatolog, zapewnia wszechstronną opiekę medyczną nad pacjentkami zarówno z ciążą fizjologiczną jak i powikłaną. W trosce o najwyższy poziom świadczonych usług przyszłym mamom udostępniamy Salę Porodów Rodzinnych oraz 2 pojedyncze sale porodowe, przeznaczone do porodu drogami natury.

Każda z sal w radomszczańskim szpitalu została wyposażona w najnowszej jakości sprzęt w postaci profesjonalnego łóżka porodowego, łazienki z prysznicem, KTG (kariotokografia – monitorowanie akcji serca płodu), stanowiska do nagrzewania noworodka oraz zestawu piłek i innych przyrządów wspomagających poród. Szpital umożliwia nieodpłatny pobyt osoby bliskiej w trakcie porodu, co niewątpliwie jest ogromnym wsparciem dla rodzącej kobiety. W przypadku porodu siłami natury umożliwia się też parterowi obecność na sali porodowej. Jeśli ojciec dziecka/partner kobiety chce i czuje się na siłach, aby przeciąć pępowinę, z reguły otrzymuje na to zgodę.

Rodzice po zakończeniu czynności medycznych mają możliwość spędzenia wspólnych chwil razem z nowonarodzonym dzieckiem. To tez czas oceny dziecka przez położną oraz lekarza specjalisty z zakresu neonatologii.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku porodu przez cesarskie cięcie. Wówczas ojciec dziecka nie może być obecny na sali operacyjnej. Może natomiast zaraz po przyjściu swojej pociechy na świat przebywać wraz z matka i dzieckiem przez pewien czas w sali pobytowej na tzw. kangurowaniu (tuleniu malucha w bliskim kontakcie skóra przy skórze). Istnieje możliwość skorzystania przez rodzące kobiety i ich partnerów z tzw. pokoi rodzinnych, wyposażonych w ergonomiczne umeblowanie oraz czajnik elektryczny. W takich warunkach ojciec może przebywać z dzieckiem oraz matką aż do wypisu ze szpitala. Pobyt osoby towarzyszącej jest wówczas płatny – 30 zł netto/doba.

- Od pierwszych dni życia noworodek i jego matka objęte są profesjonalną opieką zespołu terapeutycznego Oddziału Neonatologii. Po przeniesieniu mamy i noworodka z Traktu Porodowego wdrażany jest tzw. system rooming in, co w języku medycznym oznacza stałe przebywanie dziecka z mamą a także wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, badań lekarskich i zabiegów w obecności matki. Jest to efekt pracy systematycznie modernizowanego i doposażonego Oddziału Neonatologicznego w tym noworodków urodzonych przedwcześnie, u których prowadzone jest leczenie z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury medycznej i światowych standardów terapii - mówi Piotr Kagankiewicz, dyrektor szpitala w Radomsku. 

Od pierwszych dni Szpital wspiera mamę i uczy ją wszystkich czynności przy dziecku, zwłaszcza w kwestii karmienia piersią, laktacji oraz dbania o piersi w tym szczególnych czasie Zadania realizują położne zatrudnione w ramach Oddziału Neonatologicznego oraz Ginekologiczno-Położniczego posiadające liczne kursy w zakresie laktacji, w tym dwie osoby będące certyfikowanymi doradcami laktacyjnymi.

W przypadku wystąpienia martwo urodzonego dziecka rodzicom proponuje się skorzystanie z pomocy psychologa i/lub kapelana szpitalnego a także przekazuje się pełną informację o przysługujących im prawach, uprawnieniach i przywilejach po stracie dziecka, kontynuacji pomocy dziecka bez względu na czas trwania ciąży. - Mając na uwadze, ze fakt przebiegu pożegnania spotkania ma istotne znaczenie terapeutyczne dla rodziców i rodziny, personel placówki dąży do tego, aby odbywało się ono w ramach oddziału w intymnej atmosferze, bez ograniczeń czasowych i osób trzecich. W zależności od okoliczności jest to pojedyncza sala porodowa lub pojedyncza sala chorych. W ramach placówki nie ma wyodrębnionej Sali pożegnań ze zmarłym dzieckiem, tzw. pokoju pożegnań – opowiada Przemysław Drozdek – kierownik Kancelarii Szpitala w Radomsku.

Jaką opiekę i udogodnienia oferuje mamom Tomaszowskie Centrum Zdrowia? Jak czytamy w nadesłanej do nas odpowiedzi, porody odbywają się w sukcesywnie remontowanych i odświeżanych Salach Porodowych. Oddział ginekologiczny dysponuje aktualnie trzema takimi odcinkami, z których każdy wyposażony jest w nowoczesne łóżko porodowe oraz sprzęt, umożliwiający dobór odpowiedniego sposobu porodu indywidualnie, dla każdej z rodzących kobiet. Wsparcia w każdej fazie udziela wykwalifikowany personel, a stopień organizacji opieki perinatologicznej i noworodkowej umożliwia porody i gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim dzieciom urodzonym po 30 tygodniu ciąży (także tym, które w jej przebiegu obarczone były dodatkowymi czynnikami ryzyka).

Każda Rodząca, zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, ma pełne wsparcie w realizowaniu niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego, poprzez m.in. utrzymanie aktywności fizycznej rodzącej i przyjmowanie pozycji zmniejszających odczucia bólowe, w szczególności: spacer, kołysanie się, przyjmowanie pozycji kucznej lub pozycji wertykalnych z wykorzystaniem sprzętów pomocniczych, takich jak: gumowa piłka, worek sako, drabinki. Nie do przecenienia są tutaj techniki oddechowe i ćwiczenia relaksacyjne, masaż relaksacyjny, ciepłe lub zimne okłady w okolicach odczuwania bólu i metody fizjoterapeutyczne.

- Dużym ułatwieniem w ich stosowaniu jest wcześniejsze przygotowanie edukacyjne pacjentki, realizowane w trakcie edukacji przedporodowej. Farmakologiczne metody łagodzenia bólu, mające udokumentowaną skuteczność kliniczną w łagodzeniu bólu porodowego stosowane w naszym ośrodku to przede wszystkim analgezja wziewna, dożylne lub domięśniowe stosowanie opioidów oraz analgezja regionalna. Ta ostatnia proponowana jest zależnie od dostępności personelu anestezjologicznego, który musi być dyspozycyjny przez cały czas aktywnej fazy porodu. Niezwłocznie po normalizacji sytuacji epidemiologicznej w kraju Sala Porodowa Oddziału Ginekologicznego przywróciła funkcjonowanie porodów rodzinnych - mówi Konrad Borowski, naczelny pielęgniarz TCZ.  Odbywają się one nieprzerwanie od początku kwietnia bieżącego roku. Może w nich uczestniczyć ojciec dziecka, a w szczególnych przypadkach inna osoba wskazana przez rodzącą. Tuż po porodzie, zgodnie z zasadą „rooming-in”, noworodek trafia do Mamy, która z pomocą personelu medycznego opiekuje się nim i przygotowuje do roli rodzica.

Stałe przebywanie z dzieckiem wzmaga również laktację, zawiązuje i wzmacnia więzi emocjonalne. Dzięki wsparciu personelu położniczego, taki system opieki wdrażany jest także u kobiet po operacjach cięcia cesarskiego, które dzięki szybkiemu uruchomieniu i odpowiedniej pomocy, od pierwszych chwil życia dziecka mogą cieszyć się świadomym macierzyństwem.

Nowym i bardzo cennym udogodnieniem w tym zakresie, jest możliwość przebywania ojca dziecka przez pierwsze 24 godziny po porodzie, wraz z matką na specjalnie przystosowanych do tego salach (wyposażonych w dodatkową leżankę dla drugiego z Rodziców). Wszystkie Kobiety pozostające w Oddziale mają dostęp do wsparcia psychologicznego.

W oddziale zatrudniony jest też doradca laktacyjny, który służy radą i pomocą w fundamentalnej kwestii karmienia piersią. W najbliższym czasie planowane jest też podjęcie współpracy z fizjoterapeutą uroginekologicznym tak, by zapewnić jak najszerszy wachlarz usług, które wspierają Mamy, szczególnie w pierwszych dobach macierzyństwa.

- Na początku czerwca powinna wznowić działanie przynależna do Szpitala Szkoła Rodzenia, która będzie odpowiedzią na liczne zapytania i oczekiwania pacjentek. Pozwoli ona na szerszą edukację, przygotowanie i wsparcie wszystkich kobiet pozostających w szczególnym stanie jakim niewątpliwie jest ciąża. Będzie to także z pewnością miejsce do wymiany spostrzeżeń, które w przyszłości sprawią, że nasza porodówka będzie stawała się coraz lepsza i jeszcze bardziej adekwatnie będzie mogła odpowiadać na potrzeby przyszłych mam – czytamy w odpowiedzi Tomaszowskiego Centrum Zdrowia.

W ubiegłym tygodniu wysłaliśmy również pytania do tomaszowskiego starostwa, czy planuje jakieś inwestycje, mające na celu poprawę warunków na oddziale położniczym – odpowiedzi niestety nie uzyskaliśmy do dziś.

Warto zwrócić uwagę, że zarówno w Szpitalu Powiatowym w Radomsku oraz w Tomaszowskim Centrum Zdrowia  realizowana jest koordynowana opieka nad kobietą w ciąży (KOC), czyli kompleksowa opieka medyczna nad matką w okresie ciąży, porodu, połogu oraz jej nowo narodzonym dzieckiem, pełna dostępność do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi, możliwość zgłoszenia do programu na każdym etapie ciąży - co jest nieco inaczej finansowane przez NFZ niż w pozostałych szpitalach, o które pytaliśmy.

Ze statystyk wynika jasno, że w TCZ, podobnie jak w szpitalach w Piotrkowie, Opocznie czy Bełchatowie spada cały czas liczba porodów. Ale jak widać na przykładzie Radomska, to nie musi być norma wynikająca z demografii. Szpitale zaczynają ze sobą skutecznie rywalizować o pacjentki, przygotowując komfortowe warunku i odpowiednio promując porodówki. Wydaje się, że w Tomaszowie jakiś czynnik zawodzi.. jaki? Co o tym sądzicie?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama