Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 02:54
Reklama

Tomaszów bardziej przyjazny dla rowerzystów? Na to czekamy

160 tysięcy złotych zamierza przeznaczyć miasto na opracowanie koncepcji sieci komunikacji rowerowej. Jest to część projektu pn. „Tomaszów Mazowiecki – opracowanie dokumentacji w ramach wsparcia rozwoju miast POPT 2014-2020” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014 – 2020. Tomaszowski magistrat ogłosił już przetarg, na który oferty składać można do 15 lipca. Dokument ma umożliwić w przyszłości  aplikowania o środki zewnętrzne. w tym przede wszystkim pochodzące z Unii Europejskiej.

Tomaszów Mazowiecki jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w województwie łódzkim i znajduje się na liście WHO najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Należy zatem podejmować wszelkie działania mające wpływ na polepszenie jakości powietrza, stąd właśnie na wykorzystanie możliwości zrównoważonego transportu, ze szczególnym naciskiem na konieczność skomunikowania istniejących ścieżek rowerowych i ciągów pieszo – rowerowych. Samorządy lokalne zrealizowały kilka inwestycji w tym zakresie, ale stoją teraz przed wyzwaniem dotyczącym połączenia istniejących elementów i utworzenia funkcjonalnej sieci komunikacji rowerowej, obejmującej swoim zasięgiem główne obiekty i przestrzenie miasta i gminy - czytamy w ogłoszeniu o przetargu. 

Reklama

Cel opracowania jest więc oczywisty. Z jednej strony jest nim stworzenie narzędzi strategiczno – planistycznych wspierających proces zarządzania w zakresie rozwoju sieci dróg rowerowych, a z drugiej stworzenie podstaw do ubiegania się o zewnętrzne środki finansowe, w tym z nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej (na lata 2021–2027) oraz wydatkowania środków własnych w sposób celowy, zgodnie ze zidentyfikowanymi priorytetami

Przygotowane opracowanie ma zawierać diagnozę stanu systemu rowerowego, w tym w szczególności inwentaryzację istniejących tras rowerowych z podziałem na funkcje: komunikacyjną i turystyczną wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz identyfikację potencjalnych generatorów ruchu rowerowego. Istotnym jest uwzględnienie połączenia trasami rowerowymi punktów charakterystycznych, węzłów komunikacyjnych, atrakcji turystycznych, obiektów sportowych. 

Koncepcja uwzględnieni charakterystyki dzielnic o największej presji zabudowy np. Nagórzyce, Białobrzegi w odniesieniu do planów miejscowych oraz procedowanych zmian Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta (min. potencjały lub ograniczenia nowych terenów zabudowy). Analizę SWOT systemu rowerowego w mieście pozwoli na opracowanie wizji rozwoju dróg rowerowych. 

Jeśli plany się powiodą będziemy mieć w Tomaszowie dynamiczny rozwój infrastruktury rowerowej z uwzględnieniem zintegrowanej z układem zewnętrznych tras rowerowych w szczególności tych już istniejących, aby zapewnić ich ciągłość. Pojawi się też system informacji rowerowej. 

Koncepcja oparta zostanie na badaniach fokusowych oraz ankietę internetową, w której będą mieli możliwość wypowiedzieć się mieszkańcy miasta. 

Podobne drogi rowerowe oraz infrastruktura powinny zostać zaplanowane na terenie całego powiatu. 

Przy okazji należy zwrócić uwagę na fakt, że wciąż wielu kierowców w naszym mieście parkuje na ciągach pieszo -  rowerowych swoje samochody. Zdarza się, że samochody zajmują niemal całą szerokość chodnika i uniemożliwią swobodny przejazd. Z drugiej strony cześć rowerzystów, mimo istnienia drogi dla rowerów korzysta z pasa jezdni. I jedno i drugie jest niezgodne z przepisami ruchu drogowego. Niestety policja niezmiernie rzadko reaguje w takich przypadkach. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

rowerzysta 25.07.2022 23:02
Komentarz zablokowany

Reklama
gnom 11.07.2022 07:11
Najbardziej niebezpieczna jest droga do Zawady. Rowerzyści jeżdżą do pracy przed 6.00 i po ciemku ich nie widać. Nawet jak mają światełka to kierowcę oślepiają samochody z przeciwka. Tam potrzebna jest ścieżka rowerowa. Nie wiem czy to miasto ma robić czy powiat ale to jakiś tomaszowianin wcześniej czy później tam straci życie. Podobnie droga do Smardzewic tylko różnica jest taka że tam rowerzyści jeżdżą głównie rekraacyjnie. Jednak przy tych cenach benzyny szybko może się to zmienić.

t 09.07.2022 15:02
Może by tak zadbać o oznakowanie przy skrzyżowaniach. Bardzo niebezpieczne są skrzyżowania odchodzące od ul. Spalskiej. Jak samochód chce wjechać na ul. Spalską to musi zatrzymać się na przejściu dla pieszych - brak widoczności. Na tym odcinku rowerzyści uważają się za święte krowy i że mają pierwszeństwo do przejazdu, a powinni przechodzić po pasach. Bardzo dobre jest rozwiązanie ul. Spalskiej z ul. Szczęśliwą (takie powinny być rozwiązania powinny być wszędzie.

tomaszowianin 09.07.2022 13:55
Poniżej link do strategii oraz wytyczne do budowy infrastruktury UMŁ z 2021 https://drive.google.com/file/d/1PAximrfoAmS4yEmLkG4lpZCVlW2E5Odw/view

tomaszowianin 09.07.2022 13:42
W pierwszej kolejności, (wzorem np Łodzi) wprowadzić ustawowy tOma asfaltowych ścieżek rowerowych. Natomiast w Naszym mieście nadal wszystkie nowe ścieżki są z kostki, co dużych miastach nie ma już dawno miejsca.

... 10.07.2022 11:27
i koniecznie pokryć czerwonym dywanem. A co? Nie stać nas.

Opinie

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: TomaszowianinTreść komentarza: A kiedy zostanie oddany Park Solidarności?! To jakiś cyrk, żeby na tyle czasu zamknąć dostęp! Miał być oddany w październiku ubiegłego roku, a mamy już kwiecień! Zero informacji dla mieszkańców! Postępowanie poniżej krytyki.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Załóż Pan okulary bo ja GO widzę na zdęciu. A z tym sługusem to radziłbym panu ważyć słowa nie trudno dopiąć komuś łatkę , ciekawe co pan byś robił będąc na jego miejscu.Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Panie prezydencie takie rozwiązanie S12 jest idealne tylko dla Białej Góry (kopalni). Sprzedaliśmy polskie złoto i teraz im jeszcze będziemy drogi budować. Niech piasek wywożą wagonami. Nie wspomnę o Hucie wybudowana w Niewiadowie po drugiej stronie Pilicy. Czas pomyśleć o naszym SPOŁECZEŃSTWIEŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: EchTreść komentarza: Litości. Nawet jednostka wojskowa nie jest w granicach miasta - a każdy tak myśli. Przestańcie straszyć ludzi że ktoś zniszczy nz czy groty - mówcie że wam o domy chodzi - a nie manipulujecieŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: tomaszowianinTreść komentarza: Czy władze miasta mają zamiar zrobić porządek z plagą szczurów na pl. Kościuszki? To jest dramat. Godzina 20 a po chodniku biegają gryzonie. Młodzież ucieka z przystanku, gdyż bezpośrednim otoczeniu są szczury.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: DepilatorTreść komentarza: To ile miesięcy poślizgu w parku 6 ,czy więcej?Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 331

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 331

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 331 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 9 w kolorze buk oraz wieszak ubraniowy z lustrem.PB 331 to najpopularniejszy model łóżka w ofercie Elbur. Domowy charakter, praktyczne funkcje i sprawdzone rozwiązanie powodują, że jest stosowane z powodzeniem w placówkach opieki długoterminowej oraz w środowisku domowym. Ze względu na możliwość dopasowania koloru harmonijnie wpisuje się w każde otoczenie.Więcej informacjiKolory standardowe:C1 bukC2 buk jasnyKolory niestandardowe*:C4 nabuccoC5 klonC6 akacjaC7 dąb jasnyC8 orzechC153 dąb sonomaDETALE PRODUKTU:1. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka4. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu2. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji5. Solidne koło z hamulcem3. Leże z regulacją twardości6. Szeroka gama kolorystycznaOPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 40 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:215 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 22 cmCiężar całkowity:99,8 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJE ŁÓŻKA REHABILITACYJNEGO 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama