Tomaszów Mazowiecki jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w województwie łódzkim i znajduje się na liście WHO najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Należy zatem podejmować wszelkie działania mające wpływ na polepszenie jakości powietrza, stąd właśnie na wykorzystanie możliwości zrównoważonego transportu, ze szczególnym naciskiem na konieczność skomunikowania istniejących ścieżek rowerowych i ciągów pieszo – rowerowych. Samorządy lokalne zrealizowały kilka inwestycji w tym zakresie, ale stoją teraz przed wyzwaniem dotyczącym połączenia istniejących elementów i utworzenia funkcjonalnej sieci komunikacji rowerowej, obejmującej swoim zasięgiem główne obiekty i przestrzenie miasta i gminy - czytamy w ogłoszeniu o przetargu.
Cel opracowania jest więc oczywisty. Z jednej strony jest nim stworzenie narzędzi strategiczno – planistycznych wspierających proces zarządzania w zakresie rozwoju sieci dróg rowerowych, a z drugiej stworzenie podstaw do ubiegania się o zewnętrzne środki finansowe, w tym z nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej (na lata 2021–2027) oraz wydatkowania środków własnych w sposób celowy, zgodnie ze zidentyfikowanymi priorytetami
Przygotowane opracowanie ma zawierać diagnozę stanu systemu rowerowego, w tym w szczególności inwentaryzację istniejących tras rowerowych z podziałem na funkcje: komunikacyjną i turystyczną wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz identyfikację potencjalnych generatorów ruchu rowerowego. Istotnym jest uwzględnienie połączenia trasami rowerowymi punktów charakterystycznych, węzłów komunikacyjnych, atrakcji turystycznych, obiektów sportowych.
Koncepcja uwzględnieni charakterystyki dzielnic o największej presji zabudowy np. Nagórzyce, Białobrzegi w odniesieniu do planów miejscowych oraz procedowanych zmian Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta (min. potencjały lub ograniczenia nowych terenów zabudowy). Analizę SWOT systemu rowerowego w mieście pozwoli na opracowanie wizji rozwoju dróg rowerowych.
Jeśli plany się powiodą będziemy mieć w Tomaszowie dynamiczny rozwój infrastruktury rowerowej z uwzględnieniem zintegrowanej z układem zewnętrznych tras rowerowych w szczególności tych już istniejących, aby zapewnić ich ciągłość. Pojawi się też system informacji rowerowej.
Koncepcja oparta zostanie na badaniach fokusowych oraz ankietę internetową, w której będą mieli możliwość wypowiedzieć się mieszkańcy miasta.
Podobne drogi rowerowe oraz infrastruktura powinny zostać zaplanowane na terenie całego powiatu.
Przy okazji należy zwrócić uwagę na fakt, że wciąż wielu kierowców w naszym mieście parkuje na ciągach pieszo - rowerowych swoje samochody. Zdarza się, że samochody zajmują niemal całą szerokość chodnika i uniemożliwią swobodny przejazd. Z drugiej strony cześć rowerzystów, mimo istnienia drogi dla rowerów korzysta z pasa jezdni. I jedno i drugie jest niezgodne z przepisami ruchu drogowego. Niestety policja niezmiernie rzadko reaguje w takich przypadkach.
Napisz komentarz
Komentarze