W nowoczesnym, publicznym żłobku przy ulicy Strzeleckiej, który w ubiegłym roku został oddany do użytku w trakcie rekrutacji zostało przyjętych 144 dzieci, natomiast 83 dzieci nadal jest na liście rezerwowej. Miasto niedawno ogłosiło przetarg na budowę nowej placówki, tym razem na Niebrowie. Jak wyczytać można w specyfikacji, ma być on przeznaczony dla 93 dzieci. Z tego wynika, że niebawem powinien się w naszym mieście skończyć problem z dostępnością miejsc dla chętnych rodziców.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby dziecko dostało się do żłobka
Obecnie rekrutacja to walka o punkty, które dają dziecku konkretne miejsce na liście. Za co można je dostać? Zacznijmy od początku. Pierwszeństwo mają rodzice dzieci składających deklarację o kontynuacji pobytu dziecka w placówce. Jak wyglądają inne kryteria dostania się do żłobka? Określa je ustawa z 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. I tak:
-
wielodzietność rodziny dziecka – 350,
-
niepełnosprawność dziecka – 350
Kryteria zawiera również Uchwała Rady Miejskiej. Co jest punktowane?
- dziecko, którego oboje rodzice lub rodzic samotnie wychowujący dziecko pracuje lub pobiera naukę w szkole lub w szkole wyższej w trybie dziennym lub prowadzi gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą – 100/rodzic, 200/rodzice,
- zgłoszenie jednocześnie do tej samej placówki dwojga lub więcej dzieci lub zgłoszenie dziecka posiadającego rodzeństwo korzystające z usług żłobka, do którego złożono wniosek (dotyczy dzieci, których rodzeństwo uczęszcza do żłobka w dniu, na który zadeklarowano objęcie dziecka opieką w żłobku) – 10,
- rodzic samotnie wychowujący dziecko – 50,
- dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej – 10,
- rodzic / rodzice posiadający Tomaszowską Kartę Mieszkańca – 50,
- rodzic, wobec którego orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji na podstawie odrębnych przepisów – 20.
W przypadku równej ilości punktów, kolejność złożenia drogą elektroniczną „Karty zgłoszenia dziecka do żłobka" lub „Deklaracji kontynuacji pobytu dziecka w żłobku".
Niebawem może się okazać, że powyższa lista straci znaczenie, bo miejsc będzie wystarczająco dużo. A żłobek publiczny to oprócz nowoczesnych pomieszczeń, szereg ulg dla rodziców. Zadbał o to prezydent Marcin Witko, który wielokrotnie podkreśla, że rodzina jest dla niego priorytetem – działania zdają się to potwierdzać.
W przypadku posiadaczy Tomaszowskiej Karty Mieszkańca lub Tomaszowskiej Karty Dużej Rodziny 3+, których dzieci uczęszczają do żłobka lub przedszkola publicznego bądź szkoły publicznej - opłata za kolejne dzieci ulega obniżeniu:
- o 50% za drugie dziecko,
- o 99% za trzecie i każde następne dziecko.
To znacząca pomoc dla rodziców. Warto również w tym miejscu wspomnieć, o programie PiS (w naszej ocenie jeden z nielicznych, który ma faktycznie umotywowanie, sens i jest dobrze realizowany) – osoby posiadające jedno dziecko mogą liczyć na dopłatę do żłobka w maksymalnej kwocie 400 zł. Pieniądze trafiają bezpośrednio do placówki.
W przypadku, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium określonego w ustawie z dnia z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej uprawniającego rodzinę do świadczeń z pomocy społecznej, ustalonego na zasadzie i w trybie określonym w tej ustawie – opłata ulega obniżeniu o 30%;
Zwolnienie od opłaty udzielane jest na pisemny wniosek rodzica (opiekuna prawnego) dziecka. W razie zbiegu tytułów uprawniających do zwolnienia z opłaty przysługuje tylko jedno zwolnienie wybrane przez rodzica (opiekuna prawnego) dziecka.
Tymczasem pozostaje nam czekać i trzymać kciuki za pozytywne rozstrzygnięcie przetargu na budowę nowego żłobka.
Napisz komentarz
Komentarze