Intuicyjne odżywianie jest z kolei zupełnym przeciwieństwem diety, ale eksperci twierdzą, że naprawdę pomaga w prowadzeniu bardziej wszechstronnego życia.
Czym jest Intuicyjne Jedzenie
W przeciwieństwie do planów żywieniowych, które oznaczają pewne grupy żywności lub makroskładniki, polega na traktowaniu ciała z życzliwością. To podejście do odżywiania w którym to ty jesteś ekspertem od swojego ciała.
Jak działa i jak wypada w porównaniu z popularnymi planami dietetycznymi?
Zanim przejdziemy do tego, jak działa, musimy wyjaśnić pewną kwestię: Absolutnie nie jest dietą. Jest często nazywana dietą "głodu i sytości", ale to ogranicza jej podejście.
Urodziliśmy się, wiedząc, jak jeść. Opiera się na idei "świadomości interceptywnej". Mówiąc najprościej, jest to połączenie z fizycznymi odczuciami twojego ciała lub słuchanie ich. Czego twoje ciało mówi, że potrzebuje teraz? Przekąski? Posiłku? Bajgla? Sałatki? Będziesz jeść, kiedy poczujesz głód i przestaniesz, kiedy poczujesz się najedzony (niezależnie od tego, ile zostanie na talerzu). Jest to niezależne od tego, która jest godzina w ciągu dnia (wiele osób je zgodnie z zegarem i czeka, aż "wolno" im znowu zjeść), co już zjadłeś wcześniej w ciągu dnia lub wczoraj.
Jak rozpoznać, że intuicyjne odżywianie jest dla ciebie właściwe?
Jeśli jesteś zmęczony serią diet, a próby utraty wagi sprawiają, że czujesz się odizolowany lub nieszczęśliwy, zwrócenie się ku intuicyjnemu odżywianiu może przynieść korzyści zarówno dla twojego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Więcej ciekawych tematy=ów dotyczących zdrowia na meridiasprzedam.plom.pl
Podstawowe zasady intuicyjnego odżywiania
Najważniejsze, to jeść kiedy poczujesz głód i kończyć posiłek, kiedy poczujesz się najedzony. Żeby osiągnąć ten cel trzeba przede wszystkim skupić się na spożywaniu posiłku i nie jeść w tzw. “międzyczasie”. Jedzenie przed telewizorem nie jest dobrym pomysłem, kiedy chcesz kontrolować swój talerz. Niezależnie od tego, ile zostanie na Twoim talerzu - nie dojadaj! Jeśli wiesz, że pół porcji jest wystarczające, po prostu przestań jeść. Z czasem nauczysz się dostosowywać porcje do swoich odczuć. Kiedy czujesz głód, nie odciągaj posiłku na potem, zjesz o wiele więcej niż potrzebuje Twój organizm, jeśli będziesz czuł się wygłodzony.
Napisz komentarz
Komentarze