Terminarz uroczystości obejmuje imprezy okolicznościowe organizowane w całej Polsce. Świętowanie w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęto 13 sierpnia punktualnie o godzinie 14:00. Po wprowadzeniu pododdziałów, dowódca uroczystości major Adam MOLENDA złożył dowódcy 25BKPow płk dr inż. Mariuszowi PAWLUKOWI meldunek o gotowości pododdziałów.
Po podniesieniu flagi państwowej odczytano decyzję o mianowaniu na wyższe stopnie wojskowe oraz rozkazy okolicznościowe. Starostwa augustowski wręczył dowódcy Brygady medal za zasługi dla powiatu augustowskiego. Po przemówieniach okolicznościowych odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową, zwieńczeniem oficjalnej części uroczystości była defilada wojskowa pododdziałów 25.BKPow.
Mieszkańcy Tomaszowa oraz goście, mogli zapoznać się ze sprzętem i uzbrojeniem będącym na wyposażeniu żołnierzy 25.BKPow. m. in.: moździerzami, granatnikami, karabinkami, pistoletami, sprzętem patrolu saperskiego, wyposażeniem płetwonurka, wybranymi elementami szpitala polowego, wyposażeniem pilota i skoczka spadochronowego. Dużym zainteresowaniem cieszył się symulator lotu na otwartej czaszy, śmigłowce będące na wyposażeniu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.
Przy okazji pikniku była też możliwość zapoznania się ze sprzętem wojskowym będącym na wyposażeniu innych jednostek wojskowych. Największym zainteresowaniem cieszył się Czołg Leopard i Rosomaki.
Nie zabrakło punktu promocyjno - rekrutacyjnego, wystawionego przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tomaszowie Mazowieckim. Tu zainteresowani służbą wojskową (również do nowej formuły służby – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej) mogli uzyskać informację jakie warunki należy spełnić aby zostać żołnierzem. Była również wojskowa grochówka oraz liczne atrakcje dla najmłodszych.
Kadeci Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim uczestniczyli w tegorocznych obchodach Święta Wojska Polskiego oraz 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej razem z kawalerzystami. Pomimo wakacji do współpracy w organizacji święta Wojska Polskiego włączyli się niezawodni jak zwykle uczniowie klas wojskowych Mechanika, tym razem reprezentujący klasę 3 Iwp z wychowawcą Panią Iwoną Pogonowską. Przy wsparciu Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tomaszowie Mazowieckim przygotowali stoisko, na którym można było zapoznać się z zasadami szkolenia wojskowego kadetów ich wyposażeniem oraz możliwościami pełnienia służby wojskowej po zakończeniu nauki. Dla najmłodszych uczestników pikniku przygotowano gry i zabawy.
Święto Wojska Polskiego to państwowe święto, które zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Wojsk Polskich pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego w bitwie warszawskiej w 1920r., stoczonej w ramach wojny polsko-bolszewickiej, decydującej o dalszych losach Polski i Europy. Święto zostało wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992r. i obowiązuje od 13 sierpnia 1992r.
Przy okazji często zapomina się o prawdziwym autorze :Cudu nad Wisłą", którym był generał Rozwadowski. W czasie bitwy warszawskiej 1920 r. był on autorem planu kontrnatarcia oraz koncepcji bitwy, której został głównym koordynatorem. Przegrupowanie wojsk polskich było zadaniem niebywale trudnym, ale zostało ono perfekcyjnie wykonane przez elitarne jednostki 1. i 3. Dywizji Piechoty Legionów. Po wiktorii warszawskiej i ostatecznym rozgromieniu bolszewików większość splendoru spadła na Piłsudskiego, czego Rozwadowski nigdy nie dementował, wykazując niezwykłą lojalność wobec Naczelnego Wodza.
Warto też przypomnieć, że niedługo później, bo w roku 2026 w czasie przewrotu majowego generałowie Rozwadowski, Zagórski, Malczewski i Jaźwiński zostali oskarżeni o przestępstwa kryminalne i uwięzieni w Wojskowym Więzieniu Śledczym nr I w Warszawie, a następnie nr III na Antokolu w Wilnie. Warunki, w jakich byli przetrzymywani urągały przyzwoitości. Tak naprawdę Rozwadowski został aresztowany za to, że sprzeciwiał się nadmiernemu upolitycznieniu wojska, do którego doprowadził Józef Piłsudski.
Napisz komentarz
Komentarze