Nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych, „Historia i teraźniejszość”, zastąpi „Wiedzę o społeczeństwie”. Będzie jednak wprowadzany stopniowo i od 1 września obejmie tylko uczniów klas pierwszych. Ma on przybliżać uczniom historię najnowszą, od 1945 r. Będzie on omawiał także wydarzenia z ostatnich lat - takie, jak np. tragedia smoleńska czy pandemia. W liceach ogólnokształcących w pierwszych klasach będą dwie godziny tygodniowo z tego przedmiotu, a w drugiej - jedna. W technikach będzie to jedna godzina w klasach 1-3, a w szkołach branżowych - jedna godzina w pierwszej klasie. Warto w tym miejscu przypomnieć kontrowersje wokół podręcznika "HIT". Część samorządów apeluje do własnych nauczycieli, by z niego nie korzystali
Kolejną zmianą będzie nowy program przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Zdaniem resortu edukacji powinien on się zmienić, biorąc pod uwagę obecną sytuację międzynarodową (przede wszystkim wojnę w Ukrainie). W programie tego przedmiotu przybędzie elementów przysposobienia obronnego. Będą zajęcia, uczące, jak korzystać z broni pneumatycznej i kulkowej, jak składać i rozkładać broń, a także jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia wywołanego działaniami wojennymi (przewidywane są m.in. zajęcia na strzelnicach). Tutaj również pojawiły się liczne uwagi, ponieważ zmiany następują kosztem edukacji zdrowotnej.
Zmienią się zasady zwolnień z lekcji wychowania fizycznego. Zapowiedział je minister sportu, Kamil Bortniczuk. Będą polegać na tym, że od 1 września dłuższe zwolnienia z WF będą uwzględniane tylko wtedy, gdy będą wystawione przez lekarza specjalistę, a nie przez lekarza rodzinnego. Te zmiany są oceniane pozytywnie. W ostatnich latach liczba zwolnień z zajęć wychowania fizycznego rosła w sposób lawinowy. Jednak nauczyciele zwracają uwagę na właściwe podejście do systemu wystawiania ocen. Ocenianie uczniów za osiągane wyniki wpływa demotywująco na uczniów. Związane to jest z predyspozycjami fizycznymi poszczególnych dzieci.
W nowym roku szkolnym inna będzie także matura. Na egzaminach uczniowie będą mieć więcej czasu, ale jednocześnie otrzymają więcej zadań. Egzamin z języka polskiego, na którym będzie obowiązywał rozszerzony program i zmieniona ostatnio lista lektur obowiązkowych, będzie składał się z trzech części: języka w użyciu, wypracowania i testu historyczno-literackiego.
Ministerstwo zapowiada prace nad nowym przedmiotem: „Biznes i zarządzanie”. Ma on zastąpić „Podstawy przedsiębiorczości” i wprowadzony zostanie do szkół ponadpodstawowych od 1 września 2023 roku.
Napisz komentarz
Komentarze