- Niniejszym zwracamy się z wnioskiem o nadanie imienia Jana Dorociaka Hali Sportowej przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych numer 1 im Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim. ZSP 1 należy do najpopularniejszych w naszym powiecie szkół o profilu zawodowym. W ostatnich latach jest tą, którą najczęściej wybierają młodzi absolwenci szkół podstawowych. Przez lata swojego funkcjonowania dorobiła się nie tylko niepodważalnej renomy, ale też szeregu wybitnych absolwentów. Są wśród nich inżynierowie, konstruktorzy, naukowcy, doskonali specjaliści różnych dziedzin. Szkoła przez cały czas się rozwija. W ostatnich latach wzbogaciła się między innymi o nowy obiekt dydaktyczny wraz z owoczesnym wyposażeniem oraz aulą wykładową - czytamy we wniosku złożonym przez radnych, którzy liczą na wsparcie inicjatywy także ze strony dyrekcji szkoły, obecnych i byłych uczniów orz ich rodziców. Kopie wniosku złożyli także u dyrektora szkoły a w interncie pojawiła się petycja, do której podpisania zachęcamy
Wśród absolwentów znajdziemy między innymi:
- Bogusława Meca – kompozytora, piosenkarza;
- Jana Józwika – panczeniste, olimpijczyka z Lake Placid w 1980 roku;
- Wandę Panfil – biegaczkę, zwyciężczynie wielu prestiżowych maratonów na świecie, olimpijkę, Mistrzynię Świata;
- Zbigniewa Zielińskiego – siatkarza, członka Reprezentacji Polski, wicemistrza Europy, zdobywcę Pucharu CEV;
- Jaromira Radke – panczenistę, dwukrotnego olimpijczyka (Albertville 1992, Lillehammer 1994), 26–krotny mistrz w rywalizacji krajowej;
- Włodzimierza Gawęda – zastępca komendanta Służby Ochrony Państawa (od 2019 roku)
- Artura Ostrowskiego – posła na Sejm RP
a także wielu lokalnych samorządowców i działaczy społecznych.
Pan Jan Dorociak był wieloletnim dyrektorem szkoły. Na stanowisko władze oświatowe powołały go w 1970 roku. Wcześniej pełnił funkcję wicedyrektora szkoły Rzemiosła Budowlanego. Kierował placówką aż do swojej śmierci w 1989 roku.
- Zazwyczaj nadawanie imion placom, ulicom, i innym miejscom publicznym budzi wiele, często negatywnych emocji. Chcielibyśmy odejść od tych negatywnych praktyk. Chcemy równocześnie abyśmy w mieście honorowali osoby zasłużone. Naszym zdaniem dobrym pomysłem jest łączenie ważnych dla lokalnej społeczności osobistości z miejscami, z którymi byli związani. Dyrektor magister Jan Dorociak był nie tylko sprawnym menadżerem. To także, a może przede wszystkim, osoba niezwykle lubiana i szanowana przez uczniów, zawsze gotowa do pomocy. Widział w uczniach ludzi a nie cyferki w dziennikach i liczby w statystykach - mówi jednej z inicjatorów a równocześnie były uczeń szkoły, Mariusz Strzępek.
To właśnie Janowi Dorociakowi szkoła zawdzięcza swój dynamiczny rozwój. Od pierwszych dni piastowania urzędu, dyrektor rozpoczął usilne starania o przyznanie środków finansowych na kapitalne remonty pomieszczeń i rozbudowę szkoły. Dobudowano II piętro budynku głównego. Wzniesiono nowy gmach, w którym znalazła się biblioteka z czytelnią, świetlicą, pracownie techniczne oraz stołówka szkolna. W roku szkolnym 1972/73 utworzona została nowa komórka szkoleniowo-wychowawcza wchodząca w skład Zasadniczej Szkoły Zawodowej – „4-letnie Liceum Zawodowe” o specjalności „mechanik obróbki skrawaniem”.
W roku szkolnym 1975/76 szkoła zmienia nazwę na „Zespół Szkół Zawodowych nr 1”, w którym wraz z Liceum Zawodowym mieściło się pięć jednostek programowych: Zasadnicza Szkoła Metalowa, Technikum Mechaniczne 5-letnie, Technikum Mechaniczne 3-letnie i Technikum Mechaniczne 3-letnie dla Pracujących.
W roku 1976 rozpoczyna się budowa hal sportowych w dawnym województwie piotrkowskim. Młodzież ZSZ nr 1 była najbardziej usportowioną młodzieżą spośród uczniów szkół ponadpodstawowych regionu. Ogromny wkład w to usportowienie młodzieży obok wspaniałych nauczycieli w-f miał wielki entuzjasta i przyjaciel młodzieży mgr Jan Dorociak. To dzięki jego staraniom budowa hali sportowej przebiegła jak na owe czasy bez problemów i zakończyła się w 1982 r. Szkoła mogła się poszczycić nowoczesnym obiektem, na miarę czasów.
W tym samym czasie w 1982 r., z uwagi na duże zainteresowanie tematyką elektroniczną uczniów szkół tomaszowskich, Zespół Szkół wzbogacił się o Technikum Elektroniczne. Uczniowie tego profilu zdobywali nagrody Kuratora Oświaty i Naczelnej Organizacji Technicznej. Profil należał do najbardziej elitarnych w całym województwie i przyciągał uczniów ze wszystkich okolicznych miejscowości, tym Piotrkowa Trybunalskiego, Opoczna, Rawy Mazowieckiej, Sulejowa, Końskich.
27 listopada 1982 r. społeczność szkolna przeżywała doniosłe chwile: nadania szkole imienia gen. Tadeusza Kościuszki, przekazano ufundowanego przez Komitet Rodzicielski Sztandaru Szkolnego z wizerunkiem patrona oraz przekazano do użytku hali sportowej. Imię nadane szkole nie było przypadkowe. Patrona wyłoniono w drodze konkursu – plebiscytu przeprowadzonego wśród młodzieży szkolnej.
Jan Dorociak cytował w tym dniu słowa patrona: "Obywatel, który chce się szczycić mieniem dobrego Polaka, powinien poświęcić wszystko dla ojczyzny, być zawsze ludzkim i sprawiedliwym". Ta maksyma przyświecała i przyświeca wielu pokoleniom uczniów naszej szkoły. Dzięki czemu ZSZ nr 1 z roku na rok zyskiwał na prestiżu, coraz więcej uczniów chciało zdobywać tu wiedzę i umiejętności. Przez kolejne lata życie szkoły toczyło się rytmem wyznaczonym przez wydarzenia w szkole, uroczystości, wycieczki, zajęcia pozalekcyjne, sukcesy, a niekiedy i porażki odnoszone przez uczniów.
Napisz komentarz
Komentarze