Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 kwietnia 2025 03:33
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Kino KiTKA w MCK Tkacz już działa

Projekcją filmu „Klient” w reż. Asghara Farhadiego 14 grudnia zainaugurowana została działalność sali kinowej KiTKA w Miejskim Centrum Kultury Tkacz. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście oraz miłośnicy dobrych filmów. Poza pokazem czekały też na nich inne atrakcje przygotowane przez organizatorów.

Uczestnicy wydarzenia do sali kinowej – niczym na Gali Oscarów – wkroczyli po czerwonym dywanie. Powitani zostali piosenką "Tylko w kinie" z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Wykonał ją zespół w składzie: Michał Domagała (śpiew), Kamil Wrona (piano), Dariusz Wójciak (gitara), Marcin Wójciak (gitara), Krzysztof Dziedzic (akordeon) i Bartłomiej Trojak (instrumenty perkusyjne). 

Po krótkim wprowadzeniu na temat projektu oraz filmowych planów na najbliższe pół roku, które przedstawili Jacek Paprocki, dyrektor MCK i Anna Myszewska, odbyła się projekcja filmu "Klient" Asghara Farhadiego.

Po niej o historii kina opowiedział widzom Lech Moliński, prezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. 

Reklama

Na koniec przy ciasteczku i kawie można było podyskutować o obejrzanym filmie i podzielić się na gorąco wrażeniami z pierwszego spotkania w kinie KiTKA. 

Kolejne projekcje planowane są od stycznia 2023 roku. Na początek odbywać się będą w dwóch cyklach: Ale Kino oraz Kino Mistrzów. Poza stałymi pokazami w nowej sali kinowej planowane są także pojedyncze, okazjonalne projekcje filmowe i spektakle teatralne. Najbliższe już 11 stycznia. W cyklu Ale Kino wyświetlony zostanie film „Opiekun” w reż. Michela Franco. Natomiast 12 stycznia zobaczyć będzie można przedpremierowy pokaz filmu „A może byśmy tak… do Tomaszowa” w reż. Sławomira Grünberga. 

Nadanie nowej funkcji dotychczasowej sali widowiskowo-wystawienniczej w MCK Tkacz było możliwe dzięki pozyskaniu w ramach projektu Multimedialne Centrum Kultury środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego z programu: Infrastruktura domów kultury. Dofinansowanie pozwoliło na zakup nowego sprzętu, takiego jak: ekran, rzutnik oraz przestrzenny system nagłośnieniowy.

Nagrodzony Oscarem (najlepszy nieanglojęzyczny film) thriller psychologiczny „Klient” Asghara Farhadiego to wielowarstwowa opowieść o wstydzie, upokorzeniu, zemście i dochodzeniu do prawdy w represyjnym społeczeństwie, w którym wypowiedzenie jej na głos prowadzi do jeszcze większych komplikacji. Temat, jak zwykle u autora „Rozstania”, mocno zakorzeniony w irańskiej rzeczywistości, potraktowany został bardzo uniwersalnie. Rzecz dotyczy m.in. tabuizowanej w kulturze islamu kwestii gwałtu (mężatka przyznająca się, że została zgwałcona, często sama automatycznie staje się oskarżoną). Ale też stosunku do cielesności i braku przyzwolenia na wystawianie na widok publiczny nagości; do kulturowych masek, za którymi ludzie skrywają swoje życie intymne, oraz tego, jak bardzo sztuka zakłamuje rzeczywistość.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama