Ujazd po pond 150 latach odzyskał prawa miejskie! Jest to nie tylko symboliczny akt sprawiedliwości dziejowej, gdyż tego statusu pozbawił miejscowość Car Aleksander II w ramach kary za poparcie powstańców, ale też kilka bardzo wymiernych korzyści. Przede wszystkim będziemy mogli ubiegać się o dotacje i środki zewnętrzne jednocześnie z dwóch źródeł, dla miast i dla terenów wiejskich. A to oznacza po prostu więcej pieniędzy na inwestycje, na remonty, na nowe drogi, chodniki. Na więcej zieleni, sport, edukację. Koszty? Prawie żadne. Kilka nowych tabliczek i pieczątek. Przypominamy, nie trzeba wymieniać żadnych dokumentów, nie zmieniają się zasady dotyczące dotacji dla rolników, nie zmieniają się przepisy dotyczące uprawy roślin czy hodowli zwierząt na terenie Ujazdu. Z tego powodu nie wzrastają podatki ani opłaty, ani nie pojawiają się nowe
Ujazd wzmiankowany został po raz pierwszy w 1283 r. jako włość rycerska Racibora, podłowczego łęczyckiego. W 1428 r. król Władysław Jagiełło nadał wsi, należącej do Piotra Tłuka ze Strykowa, miecznika łęczyckiego, prawa miejskie; w ten sposób Ujazd zaliczony został do rzędu miast prywatnych. W 1476 r. słynny polski dowódca z okresu wojny trzynastoletniej Piotr Dunin zakupił miasto wraz z zamkiem oraz przynależnymi wsiami od Stanisława Warszyckiego za 8 tysięcy florenów węgierskich i część wsi Święte w powiecie brzeskokujawskim. Piotr Dunin wkrótce rozbudował istniejący wcześniej zamek. Mimo wzniesienia tu rezydencji właścicieli, poszerzenia miejscowości o „nowe miasto” i kilkakrotnego potwierdzenia przywilejów miejskich, Ujazd nigdy nie rozwinął się w większy ośrodek.
Na jego losach negatywnie odbił się od lat 20 XIX w. dynamiczny rozwój pobliskiego Tomaszowa, założonego przez rodzinę Ostrowskich – właścicieli Ujazdu od XVIII w. W 1870 r. liczące niespełna 1200 mieszkańców miasteczko zaliczone zostało wraz z kilkuset innymi lokacjami Królestwa Kongresowego do rzędu wsi przez administrację carską. Sytuacji tej nie zmieniło przejściowe ożywienie gospodarcze miejscowości, spowodowane wybudowaniem przez Ujazd linii kolejowej między Koluszkami a Tomaszowem w 1885 r. Okupacja niemiecka 1939–1945 przyniosła wymordowanie społeczności żydowskiej, tradycyjnie stanowiącej istotną część ludności Ujazdu (64% w 1870 r.).
Napisz komentarz
Komentarze