Od początku oddania budynków do użytkowania, czyli od października 2021r., wszystkie mieszkania (75 sztuk) wybudowane w ramach programu Mieszkanie TM Plus są wynajęte. Żaden lokator nie wypowiedział Spółce umowy najmu mieszkania. Trzech najemców zdecydowało się na przekształcenie swoich dotychczasowych umów najmu „z opcją dojścia do własności” w umowy najmu „bez opcji dojścia do własności” - informuje prezes spółki, pani Wacława Bąk.
Po podwyżkach stóp procentowych, Zarząd TTBS przeprowadził rozmowy ze wszystkimi najemcami. Nie były one, jak można się domyśleć łatwe. Przygotowano ankiety i konkretne propozycje, by obciążenia mieszkańców jedna zmnniejszyć. Prezes TTBS podkreśla, że lokatorzy (w przciewieństwie do radnych opozycyjnych) podchodzili do problemu w sposób spokojny i pozbawiony negatywnych emocji. Informacje o runku mieszkaniowym i kredytowym są znane wszystkim doskonale.
Materia dotycząca mieszkań jest bardziej skomplikowana, niż może się wydawać. Mamy do czynienia z dziesiątkami przepisów, w tym ustawą o ochronie praw lokatorów, zgodnie z którą podwyższanie czynszu lub innych opłat za używanie lokalu, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, nie może być dokonywane częściej niż co 6 miesięcy. W przypadku lokali w ramach "Mieszkania TM Plus" w związku z dynamiką wzrostu stóp procentowych mogło się okazać, że będą one konieczne częściej. Niby mamy do czynienia z mieszkaniami lokatorskimi, ale jednak w efekcie lokatorzy nabywają ich własność. Tymczasem umowa z bankiem przewiduje 3 miesięczny WIBOR.
Dla mieszkańców przygotowano ankietę. Znajdowały się w niej trzy pytania. Pierwsze z nich dotyczyło możliwości wcześniejszego wykupu mieszkania. To informacja ważna szczególnie dla banku, ponieważ pieniądze, posłużą na wcześniejszą spłatę kredytu Drugie pytanie dotyczyło zwiększenia kwoty partycypacji mieszkańców. na przykład przez coroczne wnoszenie określonej kwoty pieniężnej. Cel jest dokładnie ten sam, a więc nadpłacanie zaciągniętego kredytu. Ostatnie z pytań dotyczy zmiany umowy kredytowej na umowę ze stałym oprocentowaniem na poziomie ok. 8,8%.
W efekcie zaproponowano trzy warianty. Lokatorzy mieli możliwość całkowitego odstąpienie od umowy. W takim przypadku uzyskaliby zwrot wpłaconych pieniędzy, ale... musieliby z mieszkań się wyprowadzić. Nikt się na to nie zdecydował Tym bardziej, że lokatorzy zdążyli już mieszkania wyprowadzić ze stanu deweloperskiego.
Z drugiej opcji skorzystało dokładnie 16 osób. Polegała ona na możliwości wpłaty zwiększonej kwoty partycypacji, która posłuży zmniejszeniu wartości kredytu w BGK. Lokatorzy zadeklarowali wpłaty na poziomie od kilku do kilkudziesięciu złotych. Jaki ma to wpływ na płacony przez ich czynsz.? Ulega on pomniejszeniu od kilku do kilkunastu złotych za mer kwadratowy,
Dwie osoby zdecydowały się na to, że nie będą ubiegać się o własność mieszania. Czynsz jaki będą płacić zostanie pomniejszony o część kapitałowo odsetkową i wyniesie wówczas ok. 16 złotych.
Oczywiście nie zabrakło krytyki tych rozwiązań. Podnoszono, że w mieszkania zainwestowano. Często kwoty sięgały kilkudziesięciu złotych. Okazuje się, że i z tym nie ma problemu, bo są w Tomaszowie osoby chętne przejąć mieszkania i pokryć równocześnie koszty przeprowadzonych remontów.
Pod koniec ubiegłego roku dokonano ponownego przeszacowania czynszów. Rada Nadzorcza oraz zgromadzenie wspólników zaakceptowały tym razem ich obniżenie. Z czego wynikało? Otóż z mniejszych niż zakładano wzrostów stawek WIBOR.
- Podwyżki czynszu obowiązujące od września 2022 związane były ze znacznym wzrostem stóp procentowych, a co się z tym wiąże ze wzrostem rat kredytowych (kalkulacja stawki czynszu obejmowała założenia WIBOR 3M na poziomie 9%). W momencie ustabilizowania się stóp procentowych, na poziomie niższym niż był zakładany przez Spółkę podczas kalkulowania podwyżek czynszu, podjęto decyzję o obniżce czynszu od dnia 01.11.2022r. Obniżka skalkulowana została przy założeniu WIBOR 3M na poziomie 7,5%. Zaznaczyć należy, że podwyżka czynszu zgodnie z przepisami prawa wymaga od Spółki 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, zaś obniżkę czynszu dokonuje się bez konieczności stosowania okresu wypowiedzenia - wyjaśnia Wacława Bąk.
Ile wynoszą obecnie czynsze w blokach zbudowanych z programu? Są one zróżnicowane. Na wysokość czynszu wpływa bowiem również kwota wpłaconej przez najemcę partycypacji. Czym jest ona wyższa, tym niższe są opłaty związane ze spłatą kredytu przypadającego na dany lokal. Spółka podkreśla, że wysokość czynszu jest określona indywidualnie dla każdego najemcy, dlatego też każda zmiana czynszu (podwyżka lub obniżka) również jest ustalana indywidualnie.
Najemcy wciąż mają możliwość obniżenia czynszów poprzez wnoszenie zwiększonych opłat partycypacyjnych. Zaznaczyć należy też, że kredyt na sfinansowanie budowy bloków przy ul. Borek został zaciągnięty przez Tomaszowskie TBS Spółka z o.o.. Najemcy nie mają indywidualnej możliwości wyboru jego oprocentowania jako stałego lub zmiennego. Na podstawie otrzymanych przez Spółkę 62 ankiet od mieszkańców bloków wynika, że zmianą oprocentowania było zainteresowanych 11 osób. Mając na uwadze przeprowadzone wśród najemców ankiety w tym temacie oraz rozmowy z Bankiem, zaciągnięty kredyt pozostał na zmiennym oprocentowaniu opartym na stawce WIBOR 3M.
Napisz komentarz
Komentarze