W 25. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy przeanalizowały wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu. W pełnej wersji publikacji – dostępnej na stronie Perspektywy.pl – Czytelnicy znajdą listę 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników.
Głównymi adresatami Rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking „Perspektyw” stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum – szkoły, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Informacje mogą czerpać z pięciu rankingów, w tym dwóch głównych: Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2023 i Rankingu Techników 2023 oraz trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2023, Rankingu Maturalnego Techników 2023 oraz Rankingu Szkół Olimpijskich 2023.
W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane tych szkół, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.
Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z: przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad rankingowych. Pracom Kapituły przewodniczyła prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Kryteria Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
Przygotowano również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich. Wszystkie rankingi obejmują łącznie ponad 1500 najlepszych liceów i techników w Polsce.
Zwycięzcy Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 to: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. Stołeczne liceum od lat w czołówce, a w ubiegłym roku było również liderem
W tegorocznej edycji w pierwszej pięćsetce liceów znajdujemy dwa publiczne licea, których organem prowadzącym jest Powiat Tomaszowski. Prywatne liceum Thomas jest uplasowane na pozycji 782. Do publicznych szkół trafiły więc tzw. srebrne tarcze, natomiast do prywatnego tarcza brązowa.
- Srebrna Tarcza w rankingu Perspektyw 2023 dla 2 LO. W historii naszego liceum to już 10 srebro. Tarczę w kolorze złotym zdobyliśmy 8 razy. W rankingu szkół olimpijskich zajęliśmy w tym roku 213 miejsce w Polsce, w rankingu maturalnym 211, co dało nam 213 miejsce i Srebrną Tarcze. W województwie łódzkim mamy 14 miejsce - komentuje wyniki rankingu dyrektor II LO, Arkadiusz Broniarek.
Uczniowie szkoły reprezentują bardzo wysoki poziom. Wystarczy zauważyć, że w podsumowaniu roku szkolnego 2021/2022 mieliśmy tam aż 10 uczniów ze średnią 5,0 i wyżej. Po pierwszym półroczu tego roku jest 5 osób ze średnią 5,0 i wyżej. Natomiast ze średnią od 4,75 i wyżej (biało-czerwony pasek na świadectwie) jest w sumie jest 17 uczniów. Średnią 4,0 ma 143 uczniów, czyli ok. 30 %. Dyrektor zwraca uwagę, że na koniec roku wyniki będą zapewne jeszcze lepsze.
Uczniowie szkoły biorą udział w licznych konkursach i olimpiadach. Ich miejsca decydują między innymi o pozycji w rankingu.
– Od 25 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, jakie publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować.
Tomaszowskie II Liceum w ubiegłorocznym rankingu było nieco wyżej. Mieściło się w pierwszej 200. więc otrzymało złotą tarczę. Dyrektor Broniarek zapowiada jednak, że wynik za rok uda się poprawić. Czego oczywiście życzymy i szkole i uczniom.
Spadło też sporo I LO z 319 pozycji na pozycję 426. Niżej notowany jest też prywatny "Thomas". Mimo to nasze licea publiczne w rankingu wojewódzkim prezentują się nie najgorzej. Na 83. notowane szkoły zajmują pozycje, jak na poniższej grafice. Pracy przed dyrektorami szkół jeszcze jednak sporo. Wystarczy wspomnieć, że w 2008 placówka z Tomaszowa została sklasyfikowana jako trzecia w województwie łódzkim i czterdziesta trzecia w Polsce. Czy można na ten poziom wrócić? Jest to jak najbardziej możliwe.
Jeśli chodzi o tomaszowskie technika, to najlepszym okazało się Technikum numer 6
Napisz komentarz
Komentarze