Od 23 września 2020 roku wszystkie materiały umieszczane przez gminy na stronach internetowych powinny spełniać warunki określone w ustawie o dostępności cyfrowej. Tak jednak się nie dzieje. Okazało się, że niektóre gminy nie znały podstawowych obowiązków w tym zakresie.
Czasami wdrożenie wymagań dostępności cyfrowej może pochłonąć większą część budżetu podmiotu publicznego. W takiej sytuacji podmiot może nie wdrażać tej dostępności powołując się na „nadmierne koszty”. W odpowiedziach jakie otrzymaliśmy nikt się jednak na to nie powołał, a w przestrzeni publicznej jest mnóstwo darmowych programów, które umożliwiają tworzenie napisów.
Wśród gmin, które udzieliły nam odpowiedzi, że nie mają obowiązku umieszczania napisów w publikowanych przez siebie materiałach była gmina Żelechlinek.
Okazuje się jednak, że mieliśmy rację i gmina nam to niedawno przyznała (co przyjmujemy z uznaniem, bo samorządowcy rzadko potrafią przyznawać się do własnych błędów)
Niestety, okazało się że zostaliśmy wprowadzeni w błąd. Podczas zadawania pytań na videoszkoleniach (jeszcze przed wejściem w życie ustawy) prelegent odpowiadał, że nie ma potrzeby aby materiały umieszczane na Facebooku, Instagramie, YouTube itp. mediach społecznościowych, musiały być z napisami, ponieważ my, co prawda jesteśmy wytwórcą materiału ale nie umieszczamy ich na własnych stronach www (a serwisy społecznościowe nie są naszą własnością). Taka była interpretacja.
Jak wynika jednak z przepisów - mamy taki obowiązek.
Urząd Gminy w Żelechlinku stara się nie prowadzić transmisji online (oprócz obrad sesji Rady Gminy Żelechlinek) oraz nie publikować filmów na swojej stronie www ani w mediach społecznościowych.
Dziękuję za zwrócenie uwagi i przepraszam za wprowadzenie w błąd.
- czytamy w mailu przesłanym do naszej redakcji
Niestety odpowiedzi do dzisiaj nie udzielił nam Powiat Tomaszowski, który materiały filmowe produkuje na skalę wręcz masową i też nie opatrywał ich wymaganymi ustawą napisami.
Napisz komentarz
Komentarze