Pierwszy z proponowanych filmów to nakręcony w 1980 r. dokument "Gadające głowy". Zrealizowany został w formie społecznej sondy, w której reżyser zadaje osobom w różnym wieku trzy pytania: „Ile masz lat?”, „Kim jesteś?”, „Czego byś chciał?”. Odpowiadających Kieślowski uszeregował od najmłodszego do najstarszego, aby pokazać, jak z wiekiem zmienia się perspektywa ludzkiego spojrzenia na świat.
Z kolei "Przypadek" to znakomity dramat psychologiczny, który powstał w 1981 r. Przedstawia losy głównego bohatera − Witka Długosza − na trzech równoległych płaszczyznach. Jego los układa się różnie w zależności od tego, czy zdąży wsiąść do pociągu jadącego do Warszawy, czy nie. Trzy różne historie, zamknięty krąg głównych graczy, splatające się ludzkie losy. Opowieść o karierze i jej cenie, o poszukiwaniu Boga i swojej wiary, o sensie istnienia. W roli głównej Bogusław Linda.
Wydarzeniem towarzyszącym projekcjom filmowym będzie autorski wykład Diany Dąbrowskiej zatytułowany "Potrójne życie Witka Długosza – o kinie moralnego niepokoju według Krzysztofa Kieślowskiego".
Diana Dąbrowska to krytyczka filmowa, edukatorka, organizatorka imprez filmowych i przeglądów, dyrektor artystyczna Festiwalu Filmowego Hommage a Kieślowski w Sokołowsku (od 2019 roku). Jej teksty i felietony ukazują się m.in. na Filmwebie, w Miesięczniku ZNAK, Ekranach i Miesięczniku KINO.
Więcej informacji o projekcjach w sali kinowej KiTKA można znaleźć na stronie www.mck-tm.pl, na profilu Miejskiego Centrum Kultury na Facebooku, a także w sekretariacie MCK przy pl. Kościuszki 18.
Przy okazji przypominamy, że 8 lutego w MCK Tkacz przy ul. Niebrowskiej 50 w cyklu Ale Kino wyświetlona zostanie komedia romantyczna pt. „I tak cię kocham”.
Napisz komentarz
Komentarze