Czy matura z matematyki rzeczywiście jest taka trudna?
W roku 2022 aż 18% maturzystów nie poradziło sobie z egzaminem matematycznym. Dla porównania, egzaminu z języka polskiego nie zdało 5%, natomiast do testu z języka obcego ponownie podchodzić musiało 6% uczniów. Z kolei średni wynik na maturze z matmy wyniósł 58% (por. j. polski – 54%, j. angielski – 76%).
Wyniki z matur nie różnią się znacząco w ujęciu rok do roku. Odkąd matematyka znów jest obowiązkowa, to właśnie z tym testem abiturienci radzą sobie najgorzej. Czy wynika to z poziomu egzaminu, a może słabych kompetencji uczniów?
Biorąc pod uwagę przygotowanie do matury, lekcje w szkole mogą nie wystarczyć. Warto odpowiednio wcześnie zrozumieć, jakie błędy najczęściej pojawiają się na egzaminach. Uniknięcie ich spowoduje, że wynik z matury będzie znacznie lepszy.
Najczęstsze błędy na maturze podstawowej z matematyki
Poziom podstawowy matury z matematyki został tak sformułowany, żeby już zadania zamknięte zapewniały pozytywny wynik. Zaznaczając wszystkie poprawne odpowiedzi można zatem zdać maturę bez konieczności rozwiązywania zadań otwartych.
Niestety, wciąż średnio co piąty maturzysta skazany jest na poprawkę. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ maturzyści popełniają między innymi te błędy:
- Zbyt późne rozpoczęcie nauki do matury.
- Brak profesjonalnej opieki nad uczniem i jego przygotowaniami do testu.
- Zaległości z poprzednich klas, które nawarstwiają się, powodując trudności w zakresie bardziej skomplikowanych tematów.
- Nieodpowiedzialne podejście nauczyciela w szkole, który bagatelizuje problemy uczniowskie.
- Zły dobór podręcznika oraz repetytorium do matury podstawowej z matematyki.
Jak uniknąć powyższych kłopotów? Najlepiej sięgnąć po profesjonalne wsparcie wykwalifikowanego korepetytora. Indywidualne zajęcia z matmy to najlepszy wybór, ponieważ w trakcie korków można nadrobić wszelkie zaległości. Korepetytor doskonale widzi, gdzie uczeń ma braki, a następnie indywidualnie dobiera najlepsze metody nauczania.
Najczęstsze błędy na maturze rozszerzonej z matematyki
Egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym to już zupełnie inna bajka. Tutaj liczy się myślenie abstrakcyjne, większa wyobraźnia, a także spora wiedza z zakresu bardziej skomplikowanych tematów. Uczniowie podchodzą do testu z własnej woli. Mimo to, wielu z nich popełnia błędy, jakich da się uniknąć, a mianowicie:
- Nieuważne czytanie polecenia.
- Błędne założenia, które dyskwalifikują poprawne rozwiązanie zadania.
- Brak odpowiedniego przygotowania do matury rozszerzonej, polegającego na rozwiązywaniu podobnych zadań z lat poprzednich.
W przypadku matury rozszerzonej, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ egzamin dotyczy bardziej złożonych zagadnień. Jeśli zdecydujesz się podejść do tego testu, warto rozpocząć naukę odpowiednio wcześniej.
Zadania zawarte w arkuszu maturalnym mogą wydawać się na pozór łatwe, aczkolwiek często ukryte w nich są pewne kruczki. Sięgnij zatem do egzaminów z poprzednich matur, rozwiąż je samodzielnie, a następnie skonfrontuj z dostępnymi w sieci rozwiązaniami.
Najlepszą formą nauki do matury rozszerzonej z matematyki będzie również przygotowywanie się pod okiem korepetytora. Lekcje indywidulne stanowią najbardziej atrakcyjne wsparcie edukacyjne, ponieważ w trakcie zajęć można dokładnie prześledzić wszystkie kluczowe kwestie związane z zadaniami rozszerzonymi.
Podsumowanie – kiedy zacząć przygotowania do matury z matematyki?
Mówi się, że im szybciej, tym lepiej. Jednakże w zakresie nauki do egzaminu maturalnego z matematyki nie chodzi o ilość, a o jakość. Możesz przygotowywać się do matury przez kilka lat, a finalnie osiągnąć słaby wynik. Chodzi o to, żeby zintensyfikować te działania, które przynoszą wymierny skutek – wówczas wystarczy nawet parę miesięcy, żeby odpowiednio usystematyzować swoją wiedzę.
Pamiętaj, żeby podczas matury z matematyki przezwyciężyć swój stres. Pozytywne nastawienie to połowa sukcesu, a właściwie wyliczenia na teście przyjdą Ci znacznie łatwiej. Powodzenia!
Napisz komentarz
Komentarze