Podstawowy podział to oczywiście: łóżka manualne oraz elektryczne. Pierwsze z nich to typowe łóżka szpitalne, które posiadają konstrukcję stelażową. W warunkach domowych nie musi być ona oparta o metalowe leże (chyba, że waga pacjenta wymaga ich zastosowania) i metalowe barierki. Łóżka tego tpu obsługiwane są ręcznie, a więc każda zmiana pozycji chorego, wymaga wysiłku ze strony opiekuna. Regulacja oparcia czy regulacja podnóżków odbywa się skokowo lub na sprężynie hydraulicznej.
Łóżka te polecane są bardzo często do placówek medycznych tj. domy opieki, szpitale, hospicja lub do domu. Jeśli wystarczą nam podstawowe funkcje, nie przeszkadza nam obsługa manualna i nie posiadamy zbyt dużych funduszy na zakup to, łóżko to będzie idealnym rozwiązaniem. Ceny nowych łóżek manualnych są sporo niższe od elektrycznych i w podstawowej wersji można je zakupić już za 1500-2000 złotych.
Najczęściej wybierane są łóżka rehabilitacyjne sterowane elektrycznie. Te oferowane na rynku posiadają estetyczną drewnianą budowę, w wielu różnych wariantach kolorystycznych. Mają też możliwość wyboru leża – drewniane lub metalowe - dostosowaną do wagi pacjenta. Są też w pełni sterowane przez pilota. Oprócz standardowych funkcji tj. płynna regulacja wysokości łóżka, regulacja zagłówka oraz sekcji ud w większości modeli znajdziemy również pozycję Trendelenburga oraz Anty-Trendelenburga i wysięgnik z trójkątem.
- Łóżka elektryczne pozwalają na większą samodzielność pacjenta a opiekunowi pozwalają na łatwą zmianę pozycji ułożeniowej z wykorzystaniem małego nakładu sił. Istnieje możliwość rozbudowywania zestawu o akcesoria, przez co stają się bardziej uniwersalne. Cena nowych łóżek elektrycznych waha się od 2500 zł do 4000 zł w zależności od producenta i standardu wykonania. Jednak można też dobrać łóżka, których cena przekroczy 10 tys. złotych - mówi Paulina Bogaczewicz fizjoterapeutka ze sklepu z artykułami medycznymi przy ulicy Słowackiego 4.
Wśród akcesoriów znajdziemy m.in.: stolik i szafkę przyłóżkowe, wieszak na kroplówkę, uchwyt na worek na mocz lub kaczkę
- Wybierając łóżko trzeba też pamiętać o wyborze odpowiedniego materaca. W praktyce stosuje się dwa materace, bezpośrednio na leże kładziemy zwykły materac gąbkowy o grubości 5-10 cm, a na nim układamy materac p/odleżynowy - Jest to najtańsze i najbardziej praktyczne rozwiązanie, Materace piankowe o właściwościach przeciwodleżynowych sa stosunkowo drogie i nie są refundowane przez NFZ. Z kolei na materac pneumatyczny wydawane jest zlecenie przez lekarza pierwszego kontaktu. Dobieramy go stosownie do wagi pacjenta - wyjaśnia fizjoterapeutka
PO WIĘCEJ INFORMACJI ZAPRASZAMY OCZYWIŚCIE DO NASZEGO SKLEPU MEDYCZNEGO.
TOMASZÓW UL. SŁOWACKIEGO 4
Napisz komentarz
Komentarze