Czym jest i jak przebiega przetarg mieszkaniowy?
Udział w przetargu mieszkaniowy to jeden z przewidzianych w polskim prawie sposobów nabycia nieruchomości. Kupując mieszkanie w drodze przetargu, staniesz się jego pełnoprawnym właścicielem – Twoje dane zostaną ujawnione w prowadzonej dla nieruchomości księdze wieczystej. Nie musisz się też obawiać problemów z lokatorami. W przetargach oferowane są niezamieszkałe nieruchomości.
Jak przebiega przetarg mieszkaniowy? Krok po kroku proces wygląda następująco:
- Organizator, np. spółdzielnia mieszkaniowa, ogłasza przetarg na sprzedaż konkretnej nieruchomości, np. mieszkania. W ogłoszeniu o przetargu zostają zamieszczone wszystkie najważniejsze informacje o nieruchomości, jej cena wywoławcza, wysokość wadium oraz informacje organizacyjne (np. data i miejsce przetargu, wymagane dokumenty itp.).
- Wpłacasz wadium – o ile jest ono wymagane. Jak wspomniano, wysokość wadium i termin, w jakim należy je wpłacić, znajdziesz w treści ogłoszenia. Tam również powinna znaleźć się informacja o numerze rachunku bankowego, na który należy przelać wadium.
- Przystępujesz do przetargu. Jeżeli Twoja oferta będzie najwyższa i wygrasz przetarg, po wpłacie pełnej kwoty nastąpi podpisanie aktu notarialnego. W wyniku tej czynności staniesz się właścicielem zakupionego lokalu.
Gdzie szukać informacji o przetargach mieszkaniowych?
Przetargi mieszkaniowe są organizowane w całej Polsce. Gdy na sprzedaż wystawiane są atrakcyjne nieruchomości (np. w bardzo dobrej lokalizacji), temat często podchwytywany jest przez lokalną prasę. Jednak nie tylko przeglądając regionalne tytuły prasowe, możesz natknąć się na informacje o przetargach – ogłoszenia są publikowane również w urzędach miast czy siedzibach spółdzielni mieszkaniowych, a także na ich stronach internetowych.
Chcesz sprawdzić, gdzie i kiedy odbędą się przetargi mieszkaniowe? Bez względu na to, czy szukasz informacji o przetargach w najbliższej okolicy, czy też w bardziej oddalonych regionach Polski, przejdź na stronę internetową Listaprzetargow.pl. Wskazany portal to baza przetargów i licytacji nieruchomości z całej Polski. Skorzystaj z zamieszczonej tam wyszukiwarki – w ten sposób szybko dotrzesz do informacji o przetargach w interesującej Cię lokalizacji.
Jakie wymogi trzeba spełnić, aby wziąć udział w przetargu?
Jeżeli chcesz wziąć udział w przetargu mieszkaniowym, to zasadniczo musisz spełnić dwa warunki. Po pierwsze, musisz upewnić się, że masz taką możliwość. Niektóre przetargi (przetargi ograniczone) są dostępne wyłącznie dla osób wskazanych w treści ogłoszenia. Przykładowo organizator może z pewnych względów dopuszczać do przetargu jedynie członków spółdzielni mieszkaniowej.
Drugi z wymogów dotyczy wadium. To kwota, jaką musi wpłacić każda osoba zainteresowana przystąpieniem do przetargu mieszkaniowego. Wadium stanowi zabezpieczenie dla organizatora, a jednocześnie pozwala mu określić, ile osób jest zainteresowanych ofertą. Jak postępuje się z wadium? Organizatorzy przetargów nie mają dowolności w tej kwestii – zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego:
- gdy wygrany uczestnik przetargu uchyla się od zawarcia umowy, organizator ma prawo zatrzymać wadium,
- pozostałym uczestnikom przetargu wadium musi zostać zwrócone – organizator nie może go zachować.
Warto pamiętać, że organizator przetargu może ustanowić wadium, ale nie musi tego robić. Inaczej mówiąc, do niektórych przetargów przystąpisz bez wpłaty wadium.
Napisz komentarz
Komentarze