Eliminacje rejonowe odbyły się 15 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Tryb. Przed komisją konkursową zaprezentowało się 36 uczestników w czterech turniejach: recytacja, „wywiedzione ze słowa”, poezja śpiewana oraz teatr jednego aktora.
Wśród 14 osób nominowanych do etapu wojewódzkiego 68. OKR pięcioro to tomaszowianie.
W turnieju recytacji w kategorii dorosłych nominację otrzymała Elżbieta Jakóbczyk. W tym samym turnieju, ale w kategorii młodzieży do dalszego etapu przeszli: Zofia Jagodzińska z I LO, Anna Kagankiewicz, reprezentująca Powiatowe Centrum Animacji Społecznej oraz Maciej Kowalski z II LO. Listę nominowanych uzupełnia Robert Pająk, reprezentujący Miejskie Centrum Kultury, który przed jury pokazał monodram wg własnego pomysłu.
Wszystkim nominowanym gratulujemy i życzymy sukcesów podczas zmagań konkursowych w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 13-14 maja w Łódzkim Domu Kultury.
Przeglądy finałowe wraz z warsztatami odbędą się:
• turniej teatrów jednego aktora – 15 – 17 czerwca 2023 roku w Słupsku.
• turnieje recytatorski i wywiedzione ze słowa – 21 – 24 czerwca 2023 roku w Ostrołęce.
• turniej poezji śpiewanej – 28 czerwca – 1 lipca 2023 roku we Włocławku.
Konkurs ma bardzo bogatą tradycję. Jego idea zrodziła się w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Urzeczywistniono ją w roku 1953. Pretekstem były obchody Roku Adama Mickiewicza. Do pierwszej edycji przystąpiło aż dziesięć tysięcy wykonawców. Po półrocznych zmaganiach, na różnych szczeblach, na scenie warszawskiego Teatru Roma, ogłoszono nazwiska laureatów. W kolejnych latach liczba uczestników rosła do dziesiątków tysięcy.
Do konkursu przystępowali wszyscy – mieszkańcy wielkich miast i małych wiosek, studenci i robotnicy, żołnierze i nauczyciele, licealiści i emeryci. Co zyskiwali? Ich to słowa – awans duchowy, najpiękniejszą przygodę w życiu, początek drogi do literatury, do teatru.
Od 1971 roku OKR prowadzony jest przez Towarzystwo Kultury Teatralnej. Zadanie to wypełnia do dzisiaj, dzięki aktywnej pomocy ośrodków i domów kultury – wojewódzkich i niższych szczebli – oraz placówek oświatowych, oddziałów Towarzystwa.
Obecnie konkurs nie jest już tak masowym wydarzeniem kulturalnym. Jak twierdzą organizatorzy: słowu coraz trudniej bronić się przed naporem tzw. cywilizacji obrazkowej, powierzchowną atrakcyjnością pstrokatej popkultury.
Konkurs trwa, ale dzieli los słowa, któremu odebrano dawną pozycję, które przegrywa z multimediami, nowymi technologiami
Napisz komentarz
Komentarze