Czym jest księga wieczysta?
Księga wieczysta (KW) to jak wspomniano we wstępie jeden z najważniejszych dokumentów dla danej nieruchomości, co wynika z faktu, że opisuje jej stan prawny. Co więcej, zgodnie z polskim prawem dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny, co oznacza, że ich treść może przeglądać każdy. Jest to możliwe dzięki serwisowi Ministerstwa Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl), z którego można pobrać dokument. Warto jednak wiedzieć, że wymaga to posiadania numeru danej księgi wieczystej, a co za tym idzie jego wcześniejszego ustalenia.
W jakim celu warto zapoznać się z zapisami w księdze wieczystej? Czynność ta jest wskazana między innymi w przypadku zainteresowania kupnem danej nieruchomości lub udziałem w postępowaniu spadkowym, którego jest ona przedmiotem. Treści znajdujące się w księgach wieczystych zgodnie z polskim prawem uznawane są za wiążące, co sprawia, że ich weryfikacja pozwala uniknąć wielu późniejszym problemów. Przykładem może być zakup nieruchomości ze służebnością, czy nieuregulowanym stanem prawnym.
Jak jest zbudowany i co oznacza numer księgi wieczystej?
Mając świadomość, że pobranie księgi wieczystej do wglądu wymaga posiadania jego numeru warto wiedzieć to, w jaki sposób prowadzona jest numeracja. Informacje te można znaleźć w artykule dostępnym pod linkiem: https://ksiegawieczysta.net/jak-numerowane-sa-ksiegi-wieczyste/, a sam numer księgi wieczystej składa się z 3 elementów. Określają one:
- wydział sądu rejonowego odpowiedzialnego za prowadzenie księgi wieczystej - 4 pierwsze znaki numeru,
- numer księgi wieczystej, który jest nadawany zgodnie z repertorium ksiąg sądu rejonowego - 8 kolejnych znaków,
- cyfrę kontrolną - ostatni znak numeru księgi.
Gdzie znaleźć numer księgi wieczystej?
Księgą wieczystą dla danej nieruchomości dysponuje z reguły jedynie jej właściciel. Warto jednak mieć świadomość, że możliwe jest samodzielne ustalenie numeru księgi, co pozwoli uzyskać nieograniczony wgląd do jej treści. Gdzie zatem szukać numeru księgi wieczystej? Otóż, można go znaleźć korzystając z dedykowanych wyszukiwarek internetowych, a cała procedura jest bardzo prosta, ponieważ wymaga jedynie wpisania numeru danej działki (również można go ustalić online) bądź adresu nieruchomości. W tym miejscu warto także wspomnieć, że numer księgi wieczystej można uzyskać również na drodze urzędowej, a mianowicie w Państwowej Ewidencji Gruntów znajdującej się w odpowiednim dla danej lokalizacji Starostwie Powiatowym. W tym przypadku jednak konieczne będzie wykazanie interesu prawnego w stosunku do danej nieruchomości, co nie zawsze jest możliwe i łatwe.
Podsumowując należy stwierdzić, że samodzielne ustalenie numeru księgi wieczystej nie stanowi problemu. Warto jednak wiedzieć, że zdecydowanie łatwiej uzyskać go przez Internet niż na drodze urzędowej.
Napisz komentarz
Komentarze