- Najważniejsze dla mnie jest zdrowie mieszkańców. Dlatego podejmujemy szereg działań w tym zakresie. A przecież nie ma skuteczniejszego „lekarstwa” niż profilaktyka – mówi prezydent Marcin Witko. HPV to bardzo niebezpieczny wirus brodawczaka ludzkiego, który może prowadzić do zachorowania na nowotwory. Programem szczepień objęta zostanie populacja dziewczynek urodzonych w 2010 roku, zamieszkałych na terenie miasta i powiatu tomaszowskiego, których rodzice wyrażają pisemną zgodę na udział ich dziecka w szczepieniu - wyjaśnia Prezydent Witko.
Infekcje HPV są powszechne. Większość zakażeń ma charakter bezobjawowy i przemijający dzięki naturalnej odpowiedzi immunologicznej organizmu. Jednak w przypadku organizmów osób, które samoistnie nie usuwają wirusa, mogą rozwinąć się potencjalnie poważne lub nawet zagrażające życiu choroby, takie jak rak szyjki macicy (prawie wszystkie przypadki są wynikiem wcześniejszego zakażenia HPV). Dotychczas wyodrębniono ponad 200 różnych genotypów HPV i podzielono je na 3 grupy ze względu na ryzyko wywołania nowotworów
HPV jest wysoce zaraźliwy i łatwo przenosi się z człowieka na człowieka poprzez kontakt ze skórą. Dlatego w przypadku brodawek zwykłych na dłoniach i stopach należy unikać bezpośredniego kontaktu ze zmianami chorobowymi, korzystania z osobistych przyborów, takich jak ręczniki, klapki, przyrządy do pedicure itp.
Brodawek nie należy rozdrapywać, ponieważ łatwo rozsiewają się na zdrowe partie skóry. Jedną z częstych dróg transmisji jest kontakt seksualny – dlatego wskazane jest używanie prezerwatyw, unikanie przygodnych stosunków seksualnych, ograniczenie ilości partnerów.
Swoistą formą profilaktyki zachorowania na raka szyjki macicy i innych nowotworów o etiologii HPV jest szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka, które dostępne jest już od 9. roku życia.
- Dziękuję wszystkim za pomoc w uzyskaniu dofinansowania na ten program: zespołowi Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, Pani Ewie Wendrowskiej radnej sejmiku woj. łódzkiego. Zachęcam do skorzystania z tych szczepień. Jestem przekonany, że zespół ORDN i Pani dyrektor Marta Goździk dołożą wszelkich starań by wszystko odbywało się sprawnie. My natomiast skupiamy się na działaniach, które mam nadzieje, w najbliższym czasie spowodują poprawę infrastruktury w naszym powiatowym szpitalu. Jest to placówka powiatowa, ale jako prezydent miasta czuje się w obowiązku pomóc w tym zakresie. Cieszę się, że ze szczepień będą mogli skorzystać mieszkańcy zarówno miasta jak i powiatu – dodaje prezydent Witko.
Szczepienia są elementem „Programu polityki zdrowotnej z zakresu zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w latach 2022-2024”. Źródłem finansowania programu jest Samorząd Województwa Łódzkiego. Program zrealizuje ORDN, który na ten cel pozyskał 348 520, 00 zł.
- Kiedy przygotowywaliśmy program wyborczy przed ostatnimi wyborami samorządowymi chcieliśmy poza propozycjami o charakterze inwestycyjnym zaproponować też szereg działań o charakterze społecznym, w tym prozdrowotnym. Na jakość życia mają wpływ nie tylko elementy infrastruktury technicznej jak drogi czy sieci kanalizacyjne itd., ale także szkoły, instytucje kultury, profilaktyka itd. Szczepienia przeciw HPV, to kolejny element adresowany do młodych ludzi, przygotowany z troska o ich zdrowie. Wcześniej przygotowany i przyjęty został miejski program stypendialny dla utalentowanych uczniów - mówi radny Mariusz Strzępek, radny powiatowy i przewodniczący komisji zdrowia rodziny i spraw społecznych.
Rejestracja na szczepienia prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Jana Pawła II 64/66:
- w siedzibie Ośrodka;
- telefonicznie: 44 724 10 45;
- email: [email protected]
w godzinach:
- poniedziałek; 7.30-21;
- wtorek 7.30-19;
- środa: 7.30-21;
- czwartek: 7.30-19;
- piątek: 7.30-19.
Realizacja udzielanych świadczeń (kwalifikacja do szczepienia/ edukacja zdrowotna/szczepienia w ramach programu szczepień odbywać się będzie przez wykwalifikowany Zespół Specjalistów (lekarzy i pielęgniarki) w dniach:
- poniedziałek: 15-19;
- czwartek: 15-19.
Bezpieczeństwo / Profilaktyka /Zdrowie - Chrońmy się przed konsekwencjami zachorowań!
Napisz komentarz
Komentarze