Ponadnormatywne szkody – kiedy najemca ponosi odpowiedzialność za zniszczenia?
Obowiązki najemcy w kwestii ewentualnych szkód są regulowane przez Ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i Kodeks Cywilny. Oba akty prawne wskazują, że najemca powinien ponieść koszty naprawy podłóg, okien, drzwi, mebli, a także urządzeń, wchodzących w skład instalacji elektrycznej czy grzewczej.
Jednak warto nadmienić, że ustawodawca rozumie zniszczenia, które są ponadnormatywne, a nie takie, które powstały na skutek normalnego zużycia w czasie wynajmowania mieszkania.
Co może grozić najemcy za dewastację wynajmowanej nieruchomości?
Najemca, który nie dba o wynajętą nieruchomość, z pewnością nie powinien czuć się bezkarny. Dzięki regulacjom prawnym, a także umowie najmu takiej osobie grożą konsekwencje zarówno prawne, jak i finansowe.
Właściciel lokalu mieszkaniowego, który zauważy, że jego własność jest w znacznie gorszej kondycji niż wtedy, gdy przekazywał klucze lokatorowi, powinien upomnieć najemcę w formie pisemnej i poprosić o przywrócenie stanu pierwotnego. Jeśli najemca nie weźmie sobie „do serca” prośby właściciela nieruchomości, wtedy ten ma prawo wypowiedzieć umowę.
Zniszczenia a skutki normalnego zużycia lokalu
Omawiając problematykę zniszczeń dokonanych przez najemcę w wynajmowanym mieszkaniu, nie sposób wspomnieć o kwestii normalnej eksploatacji. Niestety takie określenie nie jest regulowane żadnym aktem prawnym w Polsce, dlatego bardzo często dochodzi do nadinterpretacji zarówno przez najemcę, jak i właściciela nieruchomości.
Pozostawienie jednak dość dużej przestrzeni do interpretacji rodzi konflikty. W praktyce lokatorzy próbują wmówić wynajmującemu, że pęknięte okno czy lustro jest efektem normalnego zużycia przedmiotu, natomiast Ci drudzy bardzo często próbują obciążyć najemcę za małą plamę na ścianie lub rysę na podłodze.
Czy jest na to jakaś rada? Uczciwi właściciele mieszkań będą chcieli dodać stosowanie przepisu, regulującego normalne zużycie lokalu. Najemcy mogą się zabezpieczyć, wynajmując lokale od sprawdzonych instytucji, które specjalizują się w oferowaniu mieszkania na wynajem. Toruń jest przykładem miasta, na którego terenie można z łatwością wynająć mieszkanie od uczciwej firmy, która dzięki wieloletniemu doświadczeniu kwestię zużycia mieszkania, reguluje precyzyjnymi zapisami w umowie najmu instytucjonalnego.
Czy najemca może zabezpieczyć się przed konfliktowymi sytuacjami?
Sytuacje konfliktowe, często niezamierzone przez najemcę mogą powstać przez tzw. niedoskonałe przepisy, które znajdują się w kodeksie cywilnym. Wspomniany akt prawny zakłada, że w momencie przejęcia mieszkania przez nowego lokatora wszelkie przedmioty, wchodzące w skład jego wyposażenia są w stanie dobrym.
Domniemanie tego typu rodzi jednak wiele zagrożeń dla najemcy. W praktyce, jeśli nowy lokator nie zauważy przedmiotu, który nie do końca jest w dobrym stanie, a akurat nastąpi jego usterka w czasie, kiedy najemca już użytkował lokal, będzie mu trudno udowodnić, że awaria nastąpiła już wcześniej. Aby zapobiec takim sytuacjom, pośrednicy funkcjonujący na rynku nieruchomości, zalecają sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego.
Napisz komentarz
Komentarze