443 lata temu wojska polsko-węgierskie zdobyły moskiewską twierdzę Wielkie Łuki. W trakcie rabowania palącej się twierdzy doszło do eksplozji prochowni, w wyniku której zginęło 200 Polaków i Węgrów oraz większość załogi moskiewskiej.
99 lat temu we Lwowie podczas otwarcia Targów Wschodnich członkowie Ukraińskiej Organizacji Wojskowej dokonali nieudanego zamachu bombowego na prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego.
81 lat temu rozpoczęła się tzw. Wielka Szpera, akcja, w czasie której Niemcy deportowali z łódzkiego getta do niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem dzieci oraz osoby starsze i chore, w sumie 15-20 tys. Żydów.
81 lat temu w Warszawie urodziła się Teresa Tuszyńska, aktorka, modelka, wystąpiła w filmach "Rozwodów nie będzie", "Tarpany", "Biały niedźwiedź", "Poczmistrz"; największą popularność przyniosła jej rola Margueritte w filmie Janusza Morgensterna "Do widzenia, do jutra". (zmarła 19 marca 1997 roku
64 lata temu w Modelu na Mazowszu urodził się Waldemar Pawlak, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w latach 1991-1997 i 2005-2012; parlamentarzysta, premier RP w 1992 r. oraz w latach 1993-1995; wicepremier i minister gospodarki (2007-2012); prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
45 lat temu papież Jan Paweł I udzielił historycznej audiencji metropolicie Leningradu i Nowogrodu Nikodemowi. W trakcie tego pierwszego od 500 lat oficjalnego spotkania jednego z najwyższych przedstawicieli rosyjskiej Cerkwi prawosławnej ze zwierzchnikiem Kościoła, Nikodem nagle zasłabł i umarł na rękach papieża.
42 lata temu w wyniku buntu w więzieniu w Bydgoszczy z zakładu uciekło 188 osób.
32 lata temu Polska i Litwa wznowiły stosunki dyplomatyczne.
12 lat temu komisja Jerzego Millera badająca katastrofę smoleńską zakończyła prace publikacją protokołu z załącznikami - w tym stenogramami rozmów z kokpitu i wieży w Smoleńsku.
Trzy lata temu w Krakowie zmarł arcybiskup senior archidiecezji lwowskiej kardynał Marian Jaworski. W latach 1991-2008 był pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego, a w latach 1992–2008 przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy. W 2017 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył go Orderem Orła Białego.
# # #
Prezydent RP Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wezmą dziś udział w otwarciu 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach. Podczas wydarzenia organizowanego w Targach Kielce mają zostać podpisane umowy związane z dostawami sprzętu dla polskiego wojska. Zaplanowano premiery sprzętu wojskowego krajowych i zagranicznych firm oraz debaty eksperckie.
31. MSPO odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta. W tym roku państwem ramowym jest Korea Południowa. Minister Obrony Narodowej zatwierdzi także kolejne umowy na dostawy nowoczesnego sprzętu dla Sił Zbrojnych oraz odbędzie spotkania z przedstawicielami partnerów zagranicznych. Umowy na dostawy sprzętu wojskowego obejmą m.in. umowy na pozyskanie elementów 3 dywizjonów, czyli 6 kolejnych baterii, systemu PATRIOT/IBCS w ramach realizacji II fazy programu WISŁA; umowę na dwa kolejne Morskie Jednostki Rakietowe,; umowę na Zautomatyzowane Stanowisko Dowodzenia ZENIT-MP+ dedykowany dla zestawów PILICA+ oraz umowę ramową na bezzałogowce FlyEye.
# # #
Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Podczas lipcowej konferencji prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że RPP formalnie zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych, a kolejnymi ruchami, po spełnieniu konkretnych warunków, będą ich obniżki. Choć wskaźnik CPI nie spadł w sierpniu do jednocyfrowych poziomów, w ocenie części obserwatorów rynku raczej nie powstrzyma to RPP przed cięciem stóp procentowych już na wrześniowym posiedzeniu. Szybki szacunek inflacji CPI za sierpień wyniósł 10,1 proc. rdr wobec prognoz rynku na poziomie 10,0 proc. Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych zostanie ogłoszona w środę.
RPP ostatniej podwyżki stóp procentowych dokonała we wrześniu 2022 r., kiedy to główna stopa procentowa banku centralnego została podniesiona do 6,75 proc.
# # #
Rusza Forum Ekonomiczne w Karpaczu. W tym roku przyświeca mu hasło "Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian".
Program tegorocznego Forum przewiduje prawie 500 wydarzeń, podzielonych na działy, m.in. Cyfryzacja, Człowiek i Kultura, Europa w świecie, Nowa gospodarka, Nowe technologie, Odbudowa Ukrainy, Państwo i reformy, Polityka międzynarodowa.
Gościem specjalnym konferencji Europa Karpat będzie premier Mateusz Morawiecki, który weźmie udział w specjalnym wydarzeniu "Nowe inwestycje dla Europy Środkowej, Polski i Podkarpacia"
Napisz komentarz
Komentarze