Przebudowa Placu Kościuszki, miała być częścią Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta. Jego przebudowa trwała 2 lata i pochłonęła blisko 30 milionów złotych, z czego większość pochodziła ze środków Unii Europejskiej, rozdysponowywanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Prace budowlane obejmowały między innymi innowacyjne rozwiązania, takie jak budowa kanału technologicznego, w którym swoje miejsce znalazło większość sieci i urządzeń infrastrukturalnych. Przy okazji warto przypomnieć, że Lokalny Program Rewitalizacji przygotowywano w latach 2006-2010. Niestety nie został on zrealizowany jako projekt indykatywny, ze względu na braki formalne, jakie znalazły się w złożonym wniosku. Obejmował kilka projektów o wartości ponad 100 milionów złotych.
Niemal od samego początku zwracano uwagę na to, że centralne miejsce w mieście zostało ,pozbawione wysokiej roślinności, że brak tu cienia i jest mało przyjaźnie dla mieszkańców. Nie wszystkim podobały się też fontanny, które wielu osobom kojarzyły się z płytami nagrobnymi. Przez ponad 5 lat od momentu dokonania odbioru niestety nie można było tu wprowadzać znaczących zmian. W umowie o przyznanie dotacji zawarta była bowiem klauzula tzw. trwałości projektu. Dopiero po tym czasie zaczęto wprowadzać zmiany.
Co ciekawe miasto przy okazji tej inwestycji, obecnie mocno krytykowanej otrzymało nagrodę Łódzkiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów w XII edycji konkursu na najlepiej urządzoną przestrzeń publiczną. Tomaszowski plac Kościuszki zwyciężył w kategorii na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w województwie łódzkim. Nagrody nikt się nie spodziewał. Jest to tym bardziej zaskakujące, że liczne kompromisy, będące wynikiem uległości władz miasta wobec nacisków dotyczących tworzenia miejsc parkingowych spowodowały, że projekt i realizacja dalekie są od doskonałości. Tymczasem podstawową ideą przyświecającą organizacji konkursu był zamiar prezentacji wzorcowych rozwiązań w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego, które były zrealizowane w województwie łódzkim w tamtym czasie.
Prezydent Marcin Witko zadeklarował jakiś czas temu, że Plac Kościuszki się zmieni. Obiecał nowe nasadzenia i przyjazne mieszkańcom elementy małej architektury. Wszystkie one sukcesywnie się pojawiają. W ostatnim czasie wzdłuż alejki prowadzącej w kierunku pomnika patrona placu pojawiły się nowe pergole. Zostaną obsadzone zimozielonym bluszczem. W ten sposób powstanie tu prawdziwy całoroczny zielony tunel, Kolejnym elementem będą też zielone przystanki autobusowe.
Napisz komentarz
Komentarze