Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 7 lutego 2025 23:06
Reklama
Reklama

Łódzkie/ Burmistrzowie: prawa miejskie to prestiż i szansa na rozwój

Małe miasta, bez przemysłu i stref inwestycji, powinny zyskać instrumenty do rozwoju - mówią PAP burmistrzowie kilku miejscowości w Łódzkiem rok po odzyskaniu praw miejskich. Budowanie miejskości potrwa lata; to prestiż, ale i szansa na przyszłość; zagrożeniem jest jednak demografia - dodają.
Łódzkie/ Burmistrzowie: prawa miejskie to prestiż i szansa na rozwój

Autor: Autorstwa Zala - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71390172

Mija dokładnie rok od kiedy na mapie Polski pojawiły się 34 nowe miasta. Osiem z nich znajduje się w województwie łódzkim - Grabów koło Łęczycy, Kiernozia w pow. łowickim, Białaczów i Żarnów w powiecie opoczyńskim, Inowłódz koło Tomaszowa Mazowieckiego, Osjaków koło Wielunia, Bolesławiec w pow. wieruszowskim i Parzęczew w pow. zgierskim. Większość utraciła status miasta w 1870 r., w ramach represji po Powstaniu Styczniowym.

W Osjakowie - największym z nowych miast województwa łódzkiego, mieszka niewiele ponad 1300 osób, a w najmniejszych (Inowłódz i Kiernozia) - nieco ponad 800. Kiernozia i Inowłódz znajdują się w ostatniej dziesiątce na liście miast w Polsce pod względem liczby mieszkańców.

W rok od powstania nowych miast PAP zapytała lokalne władze, jak z perspektywy 12 miesięcy oceniają podjęte przez rady gmin decyzje o ubieganiu się o status miasta. Burmistrzowie, z którymi rozmawiała PAP przyznają zgodnie, że to był dobry ruch, chociaż o korzyściach z tej zmiany będą mogli być może powiedzieć dopiero za kilka lat, najwcześniej z końcem obecnej kadencji samorządu.

W jednym z nowych miast w Łódzkiem na pytanie o korzyści z odzyskania praw miejskich dziennikarz PAP usłyszał, że zmieniła się tylko nazwa i zamiast wójta jest burmistrz, a wszystko inne zostało po staremu. W innych jednak słychać, że historia tych ośrodków pisze się od nowa i teraz od władz i mieszkańców zależy, czy wykorzystają swoją szansę.

"Minęło zaledwie pół roku kadencji samorządu i rok od odzyskania praw miejskich. Mieszkańcy zatem jeszcze nie odczuli zmiany, a za krótko jesteśmy miastem, żeby mówić o korzyściach. W mojej ocenie to była dobra decyzja. Dała nam impuls do rozwoju, a reszta to już kwestia realizacji ambicji i wykorzystania szansy, którą dostaliśmy" - powiedział PAP burmistrz Kiernozi Arkadiusz Stępień.

Burmistrzowie nie ukrywają, że decyzje o przekształceniu gmin wiejskich w miejsko-wiejskie nie były jednogłośne. Nie wszyscy mieszkańcy byli przekonani; były obawy o wzrost podatków, o to, że nauczyciele utracą dodatki wiejskie, uczniowie - stypendia, a wszyscy będą musieli wymienić dowody osobiste.

W Żarnowie (pow. opoczyński) gmina w specjalnych informacjach uspokajała mieszkańców, że nadanie praw miejskich to rozwój nie tylko jednej miejscowości, ale całej gminy i możliwości pozyskania nowych inwestorów i funduszy zarówno dla miasta, jak i dla obszarów wiejskich, a żadnej podatkowej rewolucji nie będzie, podobnie jak nie będzie wymiany dokumentów.

"Są też tacy, którzy uważają, że staranie się o prawa miejskie było na wyrost, ale większość mieszkańców chciało tego i teraz powinniśmy zrobić wszystko, żeby na tej bazie zbudować miasto na miarę współczesnych czasów - nowoczesne małe miasteczko turystyczne, nawiązujące do swojej pięknej historii" - powiedział PAP Bogdan Kącki, burmistrz Inowłodza, wspominając średniowieczne korzenie miasta.

Przyznał, że w gminie są wsie większe niż Inowłódz, ale w świadomości mieszkańców miejskość Inowłodza była głęboko zakorzeniona. Do tego stopnia, że jadąc do Inowłodza mieszkańcy okolicznych wsi mówili, że jadą do miasta.

"Nigdy Inowłódz się tego nie pozbył" - powiedział PAP burmistrz.

W podobnym tonie o Osjakowie wypowiada się burmistrz miasta i gminy Renata Kostrzycka. Natomiast Arkadiusz Stępień, burmistrz Kiernozi przyznaje, że sama zmiana administracyjna ze wsi na miasto robi niewielką różnicę, bo zmiana musi nastąpić w społecznej świadomości.

"W sytuacji, kiedy miasta zdegradowane w ramach carskich represji przez ponad 150 lat były wsiami, budowanie na nowo ich miejskości potrwa latami. Dlatego tak potrzebna jest młodym miastom pomoc na starcie, żeby miejskich aspiracji nie zgasić. Cieszę się, że Kiernozia odzyskała prawa miejskie, ale mieszkańcy powinni poczuć, że mają z tego korzyści. Gmina jest typowo wiejska i nie ma wielu dochodów pozarolniczych. Możemy mieć ambicje, ale na samych aspiracjach się nie przeżyje" - powiedział PAP Arkadiusz Stępień.

Zarówno on, jak i inni burmistrzowie mówią wprost, czego się obawiają - że miasta będą żyć na "kroplówce" z budżetu centralnego, a rozwojowe aspiracje tych najmniejszych - bez dochodów z przemysłu, dociśniętych codziennymi kosztami funkcjonowania samorządu, skończą się zduszeniem aspiracji i przytoczonym wcześniej stwierdzeniem, że nic się nie zmieniło poza nazwą.

"W poprzedniej kadencji rząd stworzył Fundusz Inwestycji Strategicznych, w ramach którego gmina pozyskała środki finansowe na inwestycje, na tereny wiejskie, ale wydaje mi się, że to wciąż jest zbyt mało. Małe miasta, gdzie nie ma przemysłu, stref inwestycyjnych, powinny zostać dostrzeżone i zyskać instrumenty, żeby mogły się utrzymać i rozwijać. Duże ośrodki dostają więcej funduszy, mają też większe możliwości" - powiedziała Renata Kostrzycka.

"Sam status miasta nie daje żadnych szczególnych praw, ale na pewno jest to pewien prestiż i szansa na przyszłość - także rozwojowa. Choćby łatwość przekwalifikowania terenów na działki budowlane. W mieście możemy to zrobić, więc to ułatwia inwestowanie w budownictwo mieszkaniowe" - powiedział PAP Jarosław Kubiś, burmistrz Bolesławca (pow. wieruszowski).

Na ułatwienia w budownictwie na terenach miejskich i możliwość pozyskiwania funduszy na inwestycje (w tym z funduszy skandynawskich i na rewitalizację) z dwóch źródeł (dla miast i dla obszarów wiejskich) wskazują wszyscy burmistrzowie, z którymi rozmawiała PAP.

Bogdan Kącki podkreślił, że od chwili, kiedy Inowłódz stał się miastem, otworzyła się przed gminą możliwość skorzystania z funduszy norweskich i z pieniędzy na rewitalizację miast i wsi. "Gdybyśmy byli wsią, moglibyśmy aplikować tylko o środki z puli wiejskiej. Teraz możemy się starać o dofinansowanie z dwóch kierunków" - dodał. Ten sam aspekt podkreślają burmistrzowie Osjakowa, Żarnowa czy Bolesławca.

Paradoksalnie oświata, która powinna być motorem rozwoju, jest wymieniana jako problem małych miejsko-wiejskich gmin, bo pochłania ogromne pieniądze z samorządowych budżetów, a pieniędzy może braknąć na wkład własny do zewnętrznego dofinansowania. To może zahamować inwestycje, bez których trudno myśleć o rozwoju - przyznają włodarze.

"Małe miasteczka mogą stracić na miejskich aspiracjach, bo rozwój wymaga nakładów, ale nie ma pieniędzy na te nakłady. Marzenia mogą być piękne, ale życie się toczy" - powiedział burmistrz Kiernozi. Dodał, że kiedy gmina boryka się z niedoszacowaną subwencją oświatową i zmuszona jest ratować się pożyczkami, żeby pokrywać zobowiązania, nie ma kapitału na wkład własny w projektach finansowanych z funduszy zewnętrznych. To zagrożenie widać już z perspektywy roku działalności gmin miejsko-wiejskich.

Z perspektywy 12 miesięcy włodarze nowych miast w Łódzkiem widzą już, że największym zagrożeniem dla rozwoju tych ośrodków jest demografia - mała liczba urodzeń i odpływ młodzieży do większych ośrodków miejskich. Małe miasteczka ubytek mieszkańców odczuwają najbardziej i trudno myśleć o przyszłości, jeśli nie uda się powstrzymać odpływu ludności.

Bolesławiec jako gmina od niedawna liczy mniej niż 4 tys. mieszkańców. Typowo rolnicza gmina Kiernozia, leżąca poza szlakami przemysłowymi, między Łowiczem i Gostyninem, nie może liczyć na nagły boom demograficzny ani na migrację ludności Łowicza, Kutna czy Gostynina. Młodzi wyjeżdżają do szkół i nie wracają, bo małe miasta nie mogą konkurować z wielkimi aglomeracjami w zapewnianiu wysokiego standardu życia.

"Małe miasta, oddalone od większych ośrodków miejskich, nie są dzisiaj magnesem dla młodych ludzi. Młodzi są wykształceni, ambitni, przebojowi, chcą bardzo dobrze zarabiać, a w małych miejscowościach możliwości zarobkowania są ograniczone. To niestety może być barierą dla napływu młodych ludzi" - powiedziała PAP Renata Kostrzycka, burmistrz Osjakowa.

Dodała, że dostrzega jednak pewną nową tendencję. Ludzie dojrzali, zatrudnieni w kopalni czy w elektrowni w Bełchatowie i tam mieszkający, przechodzą na emeryturę i budują domy w Osjakowie. Burmistrz Osjakowa chce wykorzystać ten trend i tworzyć warunki do osiedlania się w mieście i gminie.

Podobne działania zapowiadają inni włodarze. Burmistrz Inowłodza np. chciałby, żeby jak najwięcej letników budowało tam całoroczne domy; planuje budowę mieszkań dla nowych mieszkańców w ramach samorządowej inicjatywy mieszkaniowej. Położone nad Pilicą tereny to bowiem tradycyjne kierunki rekreacyjne dla Tomaszowa Mazowieckiego, Łodzi, czy nawet Warszawy. (PAP)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Antolin 02.01.2025 13:03
Zmieni się tylko to, że dotychczas rządzący będą jeszcze dluzej piastować stanowiska!W Ujeździe też miało być Eldorado i .miało nie być podniesienia podatków a to okazało się kłamstwem wojta,burmistrza!!!

Opinie

Większość przedsiębiorców nie zgłasza cyberataków, dając oszustom drugą szansę

Ponad połowa polskich przedsiębiorców doświadczyła prób cyberataków, ale większość z nich nie zgłosiła ich do odpowiednich służb lub instytucji, nieświadomie dając przestępcom szansę na oszukanie kolejnych osób - wynika z badania* ING Banku Śląskiego.Data dodania artykułu: 05.02.2025 13:06
Większość przedsiębiorców nie zgłasza cyberataków, dając oszustom drugą szansę

W 2024 roku z rynku zniknęło prawie 190 tys. firm. Blisko 376 tys. zawiesiło działalność

W ub.r. liczba wniosków dot. zamknięcia jednoosobowej działalności gospodarczej spadła o 4,8% w porównaniu z 2023 r. Jak twierdzą eksperci, nie oznacza to jednoznacznie lepszych warunków do prowadzenia biznesu. Nie brakuje też opinii, że najtrudniejsza sytuacja panuje w małym handlu detalicznym i gastronomii. Z kolei liczba wniosków o zawieszenie JDG wzrosła w tym okresie o 0,9% rdr. Znawcy tematu zwracają też uwagę na to, że jeżeli rząd nie przyspieszy reform dla tego typu firm, to ten rok może być dla nich gorszy niż poprzedni. Przedsiębiorcy wciąż borykają się z szeregiem kłopotów, które – według ekspertów – można byłoby dość szybko rozwiązać.Data dodania artykułu: 05.02.2025 08:40Liczba komentarzy artykułu: 1
W 2024 roku z rynku zniknęło prawie 190 tys. firm. Blisko 376 tys. zawiesiło działalność

Jest pierwszy akt oskarżenia ws. Funduszu Sprawiedliwości, dotyczy 6 osób w wątku Fundacji Profeto

Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia wobec sześciu osób, w tym m.in. księdza Michała Olszewskiego, w sprawie Fundacji Profeto. To jeden z wątków w trwającym postępowaniu w sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.Data dodania artykułu: 04.02.2025 17:47
Jest pierwszy akt oskarżenia ws. Funduszu Sprawiedliwości, dotyczy 6 osób w wątku Fundacji Profeto
Reklama
Reklama
Walentynkowe Ale Kino

Walentynkowe Ale Kino

Tuż przed walentynkami Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza do sali kinowej Kitka w MCK Tkacz na czarną komedię "Tylko kochankowie przeżyją". Będzie romantycznie, ale i trochę strasznie, bo tytułowi kochankowie, to... para wampirów. Projekcja odbędzie się 12 lutego o godz. 18. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.Adam (Hiddleston) jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem, skrzyżowaniem Syda Barreta i Davida Bowiego z Hamletem. Mieszka w odludnej części Detroit, kolekcjonuje gitary, słucha winyli i tworzy elektroniczną muzykę końca świata. Melancholijną samotność rozjaśnia długo oczekiwany przyjazd jego ukochanej, Ewy (Swinton). Razem jeżdżą nocami po wyludnionym Detroit w hipnotycznym rytmie muzyki, celebrując każdą spędzaną razem chwilę. Jednak spokojne życie zakochanej pary zostanie wystawione na próbę, kiedy niezapowiedzianie dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska).Film Jima Jarmuscha to pytanie o nieśmiertelność, o siłę uczucia i moc obietnic w obliczu nieskończenie płynącego czasu. Piękne, wysmakowane zdjęcia nocnych miast w połączeniu z atmosferą melancholii, mroczną muzyką Black Rebel Motorcycle Club, ale i charakterystycznym dla Jarmuscha wyrafinowanym, subtelnym humorem, dają w efekcie stylową, dekadencką perełkę. (Opis filmu za Gutek Film.)Bilety w cenie 10 zł jak zawsze można kupić w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 lub online przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Tylko-kochankowie-przezyja/Tomaszow-Mazowiecki). Zapraszamy. Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.02.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Uśmiechnięta radnaTreść komentarza: Taka demokracja, gdzie dwóch pod sklepem wstawionych ma moc dwóch głosów od jednego profesora..Źródło komentarza: Maciej Maleńczuk zagra w tomaszowskiej "świątyni" PiS-uAutor komentarza: AgataTreść komentarza: Może gdyby "strzelił grom z jasnego nieba" wtedy wszystko powróci na właściwe tory ??? dopiero wtedy pojawi się "sprawiedliwość i prawo" ???Źródło komentarza: To już nie karuzela, to prawdziwy roller coaster. Pacjenci poza wagonikamiAutor komentarza: Raf99Treść komentarza: W sprawie wiaty proszę kierować się do ZDiUM. MZK nie stawia wiat przystankowych. A tak swoją drogą to nazwisko piszemy z wielkiej litery.Źródło komentarza: Zmiany w miejskich spółkach. Glimasiński w MZK, Olkiewicz w TTBSAutor komentarza: @@@Treść komentarza: A gdzie rondo kto re kiedyś było w projekcie.Źródło komentarza: Przebudowa ulicy Wysokiej coraz bliżejAutor komentarza: Mieszko VITreść komentarza: Zabytkowy pałacyk ma swojego właściciela, od którego należy egzekwować obowiązki związanych z posiadaniem zabytku. Od tego jest Konserwator. To jego rola. Władze miasta mogą właściciela jedynie grzecznie prosić. Nic więcej. Poza tym swoje fundusze na ratowanie zabytków ma Konserwator Zabytków w Łodzi więc skoro nie potrafił dopilnować co się z tym obiektem dzieje, to może wygospodaruje środki na odebranie zabytku i chociażby jego zabezpieczeni. Swoją drogą jak jesteś taki Janosik to załóż zbiórkę społeczną i zobaczymy jak tomaszowianie kochają zabytki i historię. Łatwo zza kompa lub tel. snuć wizję. Działaj Janek, działaj...Źródło komentarza: Siedziba strażaków z Nagórzyc wymaga pilnego remontuAutor komentarza: AlchemikTreść komentarza: Tyle że wójt/ burmistrz ten stan ,,odziedziczył". Budynek OSP został przejęty w takim właśnie stanie. Trochę głupio go w takiej sytuacji dymisjonować, co?Źródło komentarza: Siedziba strażaków z Nagórzyc wymaga pilnego remontu
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533

Cena: Do negocjacjiZapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego punktu zaopatrzenia medycznego Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4Na zdjęciu: Obudowa PB 533 w kolorze nabucco z wkładem PB 521 z okrągłymi podstawami łóżka oraz frontami z nakładką tapicerowaną. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa.Wysokiej jakości obudowa drewniana PB 533 dostępna w kilku kolorach w połączeniu z wkładem regulowanym PB 521 tworzy spójną całość i oddaje domowy charakter łóżka przy zachowania jego podstawowych funkcji. Możliwość konfiguracji wyposażenia dodatkowego w postaci np. składanych barierek bocznych sprawia, iż model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz placówek opiekuńczych.  Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Tapicerowana nakładka (opcja)3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżka (opcja)OPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kół • tapicerowana nakładka frontuPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 96 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:106,8 kgStopki regulowanemax 100 mm FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-533 [PDF]
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama