Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 01:33
Reklama

25 lat na posterunku teatralnym. W tomaszowskim "Odeonie"

Przez wiele lat funkcjonował w Tomaszowie Kino - Teatr "Odeon". Ilu z naszych czytelników słyszało o takiej kulturalnej instytucji? Kto wie, gdzie się on mieścił?

W Ilustrowanym Miesięczniku Społeczno Literackim "Tomaszów" z maja 1936 ukazał się niezwykle ciekawy artykuł poświęcony w całości Adolfowi Bernsteinowi, wieloletniemu dyrektorowi kinoteatru "Odeon". 

Reklama

Dyrektor kino-teatru "Odeon", p. Adolf Bernstein obchodzi obecnie, skromnie 25-lecie swej działalności na polu szerzenia kultury teatralnej i kinomatograficznej w naszem mieście. Dla człowieka, niewtajemniczonego w arkana tej dziedziny pracy, trudno jest ocenić, z jakim nakładem energii, z jak wielkimi ofiarami związana jest praca człowieka, usiłującego zwiększyć dorobek kultury duchowej w naszem mieście.

Panu Dyr. Bernsteinowi przyznać trzeba, że stał zawsze na wysokości swego zadania. Można do niego zastosować wyrażenie angielskie ״the right man in the right place״ — odpowiedni człowiek na odpowiedniem miejscu.

Zatrzymajmy się chwil kilka dla skreślenia niektórych rysów biograficznych, które zobrazują nam jak się kształtowała kariera rodaka naszego p. Bernsteina, tak zasłużonego, popularnego ״kulturtragera” w najlepszem tego słowa znaczeniu.

A. Bernstein urodził się w 1879 r. w Tomaszowie. Po ukończeniu gimnazjum w 17 roku życia pracuje jako biuralista w Łodzi, skąd, po upływie jednego roku, przenosi się do Sosnowca. W przeciągu 10 lat zajmuje tam stanowiska kierownicze w różnych przedsiębiorstwach handlowych, poczem udaje się w podróż po Europie, co niezawodnie przyczyniło się do wzbudzenia zainteresowania naszego jubilata dla teatru.

Doszedł bowiem w szerokim świecie do wniosku, że życie nie zamyka się w ciasnych ramach ״debet” i "kredyt“ ksiąg handlowych , że jest ono o wiele bogatsze i różnorodniejsze, niż się wydaje człowiekowi, który zmuszony jest ślęczeć nad księgami handlowemi

Huczące naokoło życie na przełamie dwóch wieków, kiedy w całej Europie ustąpiło przewartościowanie wszelkich pojęć, nie pozostało bez głębszego wpływu na czułą naturę naszego jubilata, Dłuższy pobyt w ojczyźnie Schillera i Goethego, gdzie obracał się w sferach artystycznych, pchnął Adolfa Bernsteina na inne tory.

W r. 1910 wraca do swego rodzinnego miasta Tomaszowa i z ogromnym, właściwym mu zapałem i energią, kładzie podwaliny pod gmach teatralny w naszem mieście. 

Głośni muzycy przyjeżdżają do teatru tomaszowskiego, którego ojcem jest p. Bernstein. Wystarczy wspomnieć takie nazwiska jak Birnbaum, Stanisław Barcewicz, Artur Rubinstein i inni, których, bez twórczej inicjatywy dyr. Bernsteina, Tomaszów nigdy by podziwiać nie mógł.

W r. 1926 wybudował dyr. Bernstein prawdziwie nowoczesny gmach teatralny, gdzie ludność naszego miasta może podziwiać najnowsze przeboje filmowe. Kino-teatr ten, ״Odeon“ zaprasza bardzo często znane siły artystyczne stolicy.

W ten sposób p. Bernstein uraczył miasto nasze instytucją, która przyczynia się stale do wzrostu kultury duchowej, przyciągając liczne rzesze publiczności ze wszystkich warstw społecznych.

Podnieść masy do poziomu sztuki, a nie zniżyć sztuki do poziomu masy — oto hasło Adolfa Bernsteina; i na tem polega jego wielka zasługa dla sceny tomaszowskiej. W myśl tego hasła niechaj i nadal kroczy nasz jubilat. Jego rola jeszcze nieskończona.

My z naszej strony życzymy Mu w imię najistotniejszych potrzeb kulturalnych naszego miasta, aby długo żył, zawsze wpatrzony w szczerą i rzetelną, a przede wszystkiem wielką —Sztukę.

Źródło: "Tomaszów. Ilustrowany Miesięcznik Społeczno Literacki 

Obraz Libracesp Hey! z Pixabay

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: TomaszowianinTreść komentarza: A kiedy zostanie oddany Park Solidarności?! To jakiś cyrk, żeby na tyle czasu zamknąć dostęp! Miał być oddany w październiku ubiegłego roku, a mamy już kwiecień! Zero informacji dla mieszkańców! Postępowanie poniżej krytyki.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Załóż Pan okulary bo ja GO widzę na zdęciu. A z tym sługusem to radziłbym panu ważyć słowa nie trudno dopiąć komuś łatkę , ciekawe co pan byś robił będąc na jego miejscu.Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Panie prezydencie takie rozwiązanie S12 jest idealne tylko dla Białej Góry (kopalni). Sprzedaliśmy polskie złoto i teraz im jeszcze będziemy drogi budować. Niech piasek wywożą wagonami. Nie wspomnę o Hucie wybudowana w Niewiadowie po drugiej stronie Pilicy. Czas pomyśleć o naszym SPOŁECZEŃSTWIEŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: EchTreść komentarza: Litości. Nawet jednostka wojskowa nie jest w granicach miasta - a każdy tak myśli. Przestańcie straszyć ludzi że ktoś zniszczy nz czy groty - mówcie że wam o domy chodzi - a nie manipulujecieŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: tomaszowianinTreść komentarza: Czy władze miasta mają zamiar zrobić porządek z plagą szczurów na pl. Kościuszki? To jest dramat. Godzina 20 a po chodniku biegają gryzonie. Młodzież ucieka z przystanku, gdyż bezpośrednim otoczeniu są szczury.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: DepilatorTreść komentarza: To ile miesięcy poślizgu w parku 6 ,czy więcej?Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama