Nie ma złej pogody…
…jest tylko nieodpowiednia odzież. To częsta, ale nie jedyna przyczyna odmrożeń. Z powodu szybszej utraty ciepła bardziej narażone na odmrożenia są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Jak chronić dorosłych, a jak dzieci przed skutkami niskich temperatur? Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta (kliknij w link) przypomina, co warto wiedzieć o zagrożeniach związanych z zimową aurą i jakie podejmować środki ostrożności.
Pamiętaj o uniwersalnych zasadach, które przypomina TPN, zwłaszcza jeśli będziesz jeździł na nartach, skiturach czy wędrował po górach:
- Zabezpiecz się przed zimnem. Dobry ubiór i buty powinny zapewnić ochronę przed przemakaniem, osłonę przed wiatrem, wypromieniowaniem ciepła i nadmiernym poceniem. Mróz nie jest przeszkodą w chodzeniu po górach – o ile jesteś odpowiednio przygotowany. Sprawdź, czy w nocy nie nadeszła odwilż – to oznaka zwiększającego się zagrożenia lawinowego.
- Nie wychodź w góry bez okularów przeciwsłonecznych – zimą powinny to być specjalne, ciemne, „lodowcowe” okulary z bocznymi osłonami. Konieczne jest nakrycie głowy. Twarz, ręce i kark posmaruj kremem o wysokim współczynniku UV.
- Wychodź w góry wcześnie. Zaplanuj trasę tak, aby zakończyć ją przed zmrokiem. Nigdy nie podejmuj wycieczki samotnie. Zostaw informację o planowanej trasie i godzinie powrotu.
Gdy potrzebna pomoc
Nieszczęśliwy wypadek w czasie ślizgania się, zjeżdżania na sankach, czy jazdy na nartach może zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonym amatorom sportów zimowych. W sytuacji zagrożenia pamięć może zawieść. Zapisz numery alarmowe:
· Ratownictwo medyczne – 112 lub 999
Numery alarmowe TOPR
- 985
- 601 100 300
W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod numer 112, lub 999 i należy wezwać zespół ratownictwa medycznego.
Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia.
Wzywamy zespół ratownictwa medycznego, jeśli ktoś w naszym otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha.
Pierwsza pomoc w aplikacji mobilnej mojeIKP
Każdy może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie musiał udzielić pierwszej pomocy. Jak to zrobić? W aplikacji mobilnej mojeIKP można znaleźć praktyczny przewodnik, który krok po kroku pokazuje jak prawidłowo wykonać czynności ratujące życie. Aplikacja jest bezpłatna. Wystarczy pobrać ją na telefon komórkowy. Co istotne, aby uruchomić pierwszą pomoc, nie trzeba logować się do aplikacji.
Wypoczynek za granicą
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ułatwia korzystanie z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej, EFTA oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej na identycznych zasadach, jak osoby ubezpieczone w danym państwie. Wybierasz wypoczynek poza Polską? Pamiętaj o EKUZ.
W Łódzkiem z dnia na dzień wydajemy coraz więcej kart EKUZ – w Łodzi w ostatnich 2 dniach wydaliśmy 335 kart. Mimo tego NIE MA KOLEJEK. Kartę otrzymasz od ręki.
Jak uzyskać EKUZ?
Wniosek o EKUZ możesz złożyć:
- osobiście w oddziale NFZ
- za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP)
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP)
- pocztą tradycyjną, wysyłając wniosek do oddziału NFZ
- pocztą elektroniczną (tylko w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ)
- w punkcie obsługi klientów na Lotnisku Chopina.
Pamiętaj! W Austrii, Włoszech, Francji ratownictwo górskie, czyli zwiezienie toboganem narciarza, który uległ wypadkowi jest PŁATNE. Transport powrotny (TRANSPORT MEDYCZNY) do Polski jest całkowicie płatny przez pacjenta.
Napisz komentarz
Komentarze