Pula wsparcia wynosi ponad pół miliarda złotych, środki pochodzą z KPO.
Dofinansowaniem będą objęte mieszkania wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy (mieszkania komunalne), mieszkania chronione oraz mieszkania na wynajem tworzone z udziałem gminy albo związku międzygminnego (TBS-y i SIM-y). Na przedsięwzięcia te przewidziano ponad 510,5 mln zł - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Dodano, że finansowe wsparcie w ramach planu rozwojowego przysługuje, jeżeli: wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP w budynku powstałym w ramach przedsięwzięcia nie przekracza 52 kWh/(m2·rok); przedsięwzięcie nie wyrządza poważnych szkód dla celów środowiskowych; termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia zakończy się do 31 sierpnia 2026 r.
"Wsparcie oferowane jest w formie bezzwrotnego grantu (finansowe wsparcie w ramach planu rozwojowego) i łączy się ze wsparciem krajowym udzielanym w ramach programu budownictwa socjalnego i komunalnego" - podkreślono.
W przypadku tworzenia energooszczędnych mieszkań dla gospodarstw domowych o niskich dochodach (w tym mieszkań komunalnych), dofinansowanie może wynieść maksymalnie 15 proc. kosztów przedsięwzięcia, a przy mieszkaniach dla gospodarstw domowych o średnich dochodach (mieszkania społeczne czynszowe, w tym SIM/TBS) – 25 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Nabór wniosków będzie trwał do 30 września 2024 r. (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze