W ubiegłym roku jeden z najcenniejszych zabytków naszego województwa - zamek w Drzewicy - otrzymał dotację MKiDN. Wyniosła ona 440 000 zł. Jej celem było przeprowadzenie II etapu prac zabezpieczających i utrwalających substancję części służebnej.
Zamek został wybudowany w latach 1527-1535 w stylu gotycko - renesansowym przez Macieja Drzewickiego – arcybiskupa gnieźnieńskiego. Inwestycja miała świadczyć o potędze jego właściciela, a swoim rozmachem przyćmić położone w pobliżu zamki w Inowłodzu i Opocznie. Przez ponad dwieście lat od wybudowania należał do rodziny fundatora. Na początku XVIII wieku zamek przeszedł w ręce Szaniawskich, a pod koniec XVIII wieku został opuszczony. Następnie po pożarze pobliskiego kościoła i klasztoru ulokowały się w nim bernardynki i i częściowo zaadoptowały pomieszczenia we wschodniej części zamku. W 1814 zamek uległ pożarowi po którym został opuszczony i do dziś pozostaje w ruinie.
Twierdza posiadała cztery narożne baszty ustawione skośnie do prostokąta. Opuszczana brama zamykała dostęp z przerzuconego nad fosą zwodzonego mostu. Wnętrze dziedzińca zamyka od zachodu trzykondygnacyjny budynek mieszkalny, podpiwniczony, z czterema komnatami na każdej kondygnacji. Do jego fasady przylegały symetrycznie dwa wieżowe ryzality. W rogu południowo-wschodnim znajdował się budynek gospodarczy dla służby i rezydentów. Całość sprawiała wrażenie potężnej fortecy. Zamek ten jest przykładem typowego obiektu z okresu przejściowego pomiędzy gotykiem a renesansem.
Napisz komentarz
Komentarze