Celem spotkań w mediach społecznościowych - jak podało we wtorek Biuro Rzecznika Praw Dziecka - jest podniesienie świadomości i zrozumienie kluczowych zagadnień związanych z prawami dzieci, ich ochroną oraz wyzwaniami, przed którymi stoją dzieci i nastolatki. "To także okazja do wspólnego poszukiwanie rozwiązań dla aktualnych problemów" - zaznaczono.
W rozmowie z PAP Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak podkreśliła, że chciałaby - po raz pierwszy w historii tego urzędu - pokazać, że prowadzi on także działalność edukacyjną, uświadamiającą o problemach i wyzwaniach, jakie stoją przed dziećmi i młodzieżą. "Na pewno będziemy też rozmawiać o rzeczach, które dzieci rozwijają" - dodała.
Zapraszając na spotkanie podkreśliła, że "to jest właśnie pokazanie tej strony Rzecznika Praw Dziecka, który zna problemy dzieci, ale też chce o nich rozmawiać".
RPD wyjaśniła, że spotkania będą bezpłatne i skierowane do dwóch grup wiekowych: osób młodszych i dorosłych. Szkolenia dla młodzieży będą prowadzone na Instagramie RPD https://www.instagram.com/rzeczniczkaprawdziecka/, a dla dorosłych - na Facebooku RPD Monika Horna-Cieślak https://www.facebook.com/people/RPD-Monika-Horna-Cie%C5%9Blak/61554931075482/.
Dodała, że przekazywane treści i język będą dostosowane do wieku uczestników. Podkreśliła, że podczas spotkań z udziałem ekspertów, uczestnicy będą mogli zadać im pytania.
Pierwsze spotkanie skierowane do młodzieży rozpocznie się o godz. 18.00. Jak poinformowało Biuro RPD, weźmie w nim udział ekspert Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) Maciej Kępka, specjalizujący się w zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem dzieci i nastolatków online. "Młodzi dowiedzą się m.in. jak reagować w przypadku nieprzyjemnych zdarzeń online, jak bronić się przed niechcianymi kontaktami oraz jak dbać o bezpieczeństwo swoich kont w sieci, mając jednocześnie na uwadze własny dobrostan psychiczny" - podano.
Pierwszy webinar dla dorosłych (początek o godz. 18.30) odbędzie się pod hasłem: "Kto jest po drugiej stronie? Czyli jak możemy zadbać o bezpieczne relacje dzieci w internecie". W rozmowie wezmą udział: Łukasz Wojtasik - pionier w zakresie działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie w Polsce i ekspert FDDS oraz Katarzyna Hernandez - dyrektorka Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa w Sieci w Biurze RPD, od ponad 15 lat zaangażowana w tematykę bezpieczeństwa online i edukacji cyfrowej młodych. Eksperci - jak przekazano - omówią m.in. problem niebezpiecznych kontaktów online, strategie zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom online oraz budowanie bezpiecznej przestrzeni dla młodych użytkowników mediów społecznościowych.
Horna-Cieślak, dopytywana przez PAP, jakie treści RPD chce przekazać osobom dorosłym, odpowiedziała: "na pewno będziemy rozmawiać o tym, jak reagować, kiedy dziecko mówi o kryzysie zdrowia psychicznego".
"Osobny webinar będzie dotyczył sytuacji, w której dziecko informuje, że doświadczyło, bądź jest świadkiem, przemocy. Będziemy też rozmawiali z osobami dorosłymi o tym, w jaki sposób się komunikować, gdy widzimy, że dziecko zbyt wiele czasu spędza w internecie" - powiedziała. Dodała, że celem spotkań będzie też "wzmacnianie w dorosłych poczucia, że warto pytać osoby młode o głos". "Będziemy im też opowiadać, jak wyglądają procedury, kiedy (...) dziecko może być pokrzywdzone przestępstwem lub w sytuacji, kiedy to ono zrobi coś niezgodnego z prawem" - wymieniła.
Pytana, jak długo potrwa cykl, wyraziła nadzieję, że "przez całą jej kadencję". Zapewniła, że - począwszy od lutego do grudnia br. - takie spotkania będą się odbywały co miesiąc. (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze