Przed rozpoczęciem poniedziałkowego spotkania przewodniczący Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego poseł KO Dariusz Joński zaznaczył, że jego celem jest przede wszystkim wysłuchanie nauczycieli i porozmawianie z nimi o wyzwaniach oraz niezbędnych zmianach w oświacie.
"Przyjechaliśmy tutaj dzisiaj podziękować nauczycielom za to, co robią, za ich w pracę, za to, że kształcą nasze dzieci. Ale chcemy też posłuchać, jakie są kolejne wyzwania, jakim musimy sprostać, jakie są kolejne problemy, które musimy wspólnie rozwiązać. Wyobrażamy sobie tę pracę w szerokim dialogu z nauczycielami i cieszę się, że dziś do takiego spotkania dochodzi" – wyjaśnił parlamentarzysta.
Prezes Okręgu Łódzkiego ZNP Marek Ćwiek orzekł, że po latach rządów Zjednoczonej Prawicy edukacja znalazła się w ogromnym kryzysie.
"Wiemy, że edukacja to bardzo duże wyzwanie i zadanie dla nowego rządu. Mamy wiele problemów i spraw do rozwiązania. Wynikają one przede wszystkim ze skutków pandemii, w związku z tym mamy m.in. kryzys zdrowia psychicznego uczniów, ale także problemy nauczycieli. Są też sprawy związane z programami nauczania, czy wynagrodzeniami nauczycieli, które są w opłakanym stanie. Podwyżka dla nauczycieli to bardzo dobry ruch i myślę, że to będzie coś, co spowoduje, że w końcu odbijemy się od dna, w którym znalazła się polska oświata" – powiedział.
Dodał, że wiele należy zmienić w ocenie pracy nauczycieli i ich awansie zawodowym, a także w temacie biurokracji szkolnej.
Członek sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, poseł KO Marcin Józefaciuk wskazał, że pierwszym krokiem w poprawie sytuacji były wprowadzone podwyżki dla wszystkich nauczycieli, ale – jak dodał – to nie koniec zmian w oświacie.
"Na etapie podpisywania jest rozporządzenie ws. prac domowych. Nie chodzi o ich likwidacje, tylko zmianę funkcjonowania. Nie zabiera się nauczycielom w żadnym wypadku ich autonomii. Kolejne sprawy są dyskutowane, jak np. zmiany programowe. Zakończyły się właśnie prekonsultacje, ich wyniki zostaną zaprezentowane w kwietniu, a następie zostaną przeprowadzone właściwe konsultacje. W czerwcu przedyskutujemy wszystko z nauczycielami, rodzicami i wszystkimi zainteresowanymi" – zapewnił b. dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi.
Józefaciuk zapowiedział, że trwają też rozmowy na temat nowego programu zastępującego "Laptop dla ucznia". Nie wykluczył, że w przyszłości laptopy zostaną zastąpione np. tabletami.
"Polska oświata idzie w stronę otwarcia, skupienia się na uczniu i jego potrzebach. Na nowoczesnym nauczaniu i kształceniu umiejętności, a nie tylko i wyłącznie na podawczych metodach pracy" – podkreślił parlamentarzysta.(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze