Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 30 czerwca 2024 04:54
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Dzieci miesiącami czekają na diagnozę. Czy tak to powinno wyglądać?

Dzieci potrzebujące diagnozy psychologiczno pedagogicznej muszą w naszym powiecie czekać wiele miesięcy na zdiagnozowanie. Według oficjalnych danych przekazanych na wniosek Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych, gdybyśmy chcieli dziś zgłosić się z dzieckiem na diagnozę, zostanie ono zapisane na… luty 2025 roku. Mija niemal cały rok szkolny a dzieci pozbawione są niezbędnej pomocy. Opóźnienia generują też straty finansowe dla samorządów.

Diagnozowaniem dzieci zajmują się poradnie psychologiczno pedagogiczne. Ich prowadzenie jest zadaniem powiatów. Co ciekawe działają one na podstawie przepisów oświatowych a nie związanych z ochroną zdrowia. Zakres działania przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych. 

Publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, w tym publiczne poradnie specjalistyczne, udzielają dzieciom, od momentu urodzenia, i młodzieży pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu, udzielają rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej związanej z wychowywaniem i kształceniem dzieci i młodzieży, a także wspomagają przedszkola, szkoły i placówki w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. 

W powiecie tomaszowskim takich placówek oświatowych jest aż 107. Wszystkie obsługuje jedna poradnia. Warto też wspomnieć, że pomoc udzielana przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną jest dobrowolna i nieodpłatna.

Poradnie Psychologiczno – Pedagogiczne wydają opinie oraz orzeczenia, w tym o: potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju; specyficznych trudnościach w uczeniu się; odroczeniu rozpoczęcia przez dziecko obowiązku szkolnego;   udzieleniu zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki; spełnianiu przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego poza przedszkolem, oddziałem przedszkolnym lub inną formą wychowania przedszkolnego.

W Poradni uzyskać powinniśmy też opinię w sprawie zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego, czy objęcia dziecka nauką w klasie terapeutycznej lub zindywidualizowaną ścieżką kształcenia oraz pierwszeństwa w przyjęciu osoby z problemami zdrowotnymi do szkoły ponadpodstawowej Wydawane są też orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Poradnie powinny obejmować bezpośrednią pomocą psychologiczno-pedagogiczną zarówno dzieci jak i rodziców oraz wspomagać nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem w jednostce oświaty do której uczęszcza.

To tylko teoria, bo kiedy chciałam zdiagnozować moje dziecko w związku ze spektrum autyzmu okazało się, że w Tomaszowie tego nie zrobię, ponieważ nie ma odpowiednich specjalistów. Musiałam jechać do Piotrkowa Trybunalskiego. Z tego, co się orientuję nie diagnozuje się u nas też dzieci z Aspergerem. 

- mówi jedna z mam, które w ubiegłym roku uzyskały orzeczenie dla swojego dziecka. 

Orzeczenia i opinie dla dzieci i uczniów niesłyszących, słabosłyszących, niewidomych, słabowidzących i z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, wydają zespoły działające w poradniach wskazanych przez kuratora oświaty, za zgodą organów prowadzących te poradnie. Jednak na stronie łódzkiego kuratora oświaty niezwykle trudno znaleźć jest informacje na ten temat. Wszystko wskazuje na to, że jej tam po prostu nie ma. 

W ubiegłym roku tomaszowska poradnia przyjęła 1400 pacjentów. Jak twierdzi dyrektor placówki, każdy z nich to wielogodzinna praca zarówno psychologa, jak i pedagoga. Dają się we znaki zarówno warunki lokalowe, jak i brak personelu. Nie ma też nowoczesnych narzędzi informatycznych usprawniających pracę. 

W placówkach szkolnych i przedszkolnych prowadzonych przez miasto jest obecnie 76 orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, rok i dwa lata wcześniej było 90 takich dzieci - informuje Iwona Sudak, dyrektor Wydziału Oświaty w tomaszowskim magistracie. Niemal wszystkie te dzieci powinno kształcić się w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym. Rodzice wolą jednak placówki miejskie, ogólnodostępne.  Dlaczego się tak dzieje? Trudno odpowiedzieć na to pytanie w sposób taki, by kogoś nie urazić. 

Jedną z przyczyn może być fakt, że jest grupa dzieci, u których występuje FAS, nieodwracalny zespół zaburzeń fizycznych i psychicznych, będących konsekwencją swobodnego przenikania etanolu przez łożysko matki w okresie ciąży.  Zaburzenia, często wiążą się z agresją. Dysfunkcje powstają też w rodzinnych relacjach i mają charakter patologiczny.

Nie bez znaczenia są też obiegowe opinie na temat placówki. Kilka lat temu grupa rodziców próbowała własnym zaangażowanie, "odczarowywać Majową".  

To tylko miasto, a przecież powiat to jednak 10 gmin. 

Moje dziecko ma ADHD. Z tym związane są problemy adaptacyjne, trudności w koncentracji, niska samoocena i zachwiane relacje z rówieśnikami. Wiele miesięcy oczekiwania na diagnozę. Sytuacja się pogłębia i jest coraz trudniej. 

- opowiada kolejna zaniepokojona matka. 

Nie da się ukryć, że barierą są pieniądze, Te, które w ramach subwencji trafiają do samorządu powiatu na prowadzenie poradni, są nie wystarczające. W uzasadnieniu do projektu MEiN dotyczącego subwencji na rok 2024 stwierdza się, że z analizy danych finansowych wynika, że obecne środki naliczane w subwencji oświatowej w zbyt niskim stopniu pokrywają wydatki bieżące ponoszone przez samorządy w placówkach realizujących zadania pozaszkolne (w tym m.in. w zakresie poradni psychologiczno-pedagogicznych).

Sama subwencja przypadająca na ucznia również jest zbyt niska, ale w tym roku ma zostać podniesiona o 14 procent. Jednak uczeń z niepełnosprawnością, z orzeczoną rewalidacją i koniecznością kształcenia specjalnego, wymaga też większych nakładów finansowych. W przypadku opóźnionego orzeczenia nie można już skorygować danych w bieżącym roku szkolnym. W ten sposób miasto, czy gmina otrzymuje subwencję na ucznia w podstawowym poziomie. 

Prywatne placówki szkolne przyjmują dzieci z niepełnosprawnościami, ze względu na podwyższoną subwencję. Nie lubią się jednak tym chwalić. W jednej z nich usłyszeliśmy prośbę, by nie pisać o tym, że chętnie takich uczniów zapisują. Dlaczego? Może to być lekko szokujące, ale ze względu na rodziców, którzy nie patrzą łaskawym wzrokiem na kolegów własnych pociech ze spektrum autyzmu. Polska ładna, uśmiechnięta i bogata. 

Komisja Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych niedawno spotkała się z dyrekcją Poradni Psychologiczno Pedagogicznej. Co prawda podlega ona komisji Oświaty ale przez kolejne kadencje mało kto interesował się problemami tych dzieci i rodziców. Po spotkaniu do Zarządu Powiatu trafiły wnioski dotyczące reorganizacji. Pozostaje mieć nadzieję, że uda się je szybko zrealizować. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kala 27.06.2024 13:11
Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna zawsze była najsłabiej finansowaną placówką w powiecie.

AA 19.06.2024 22:06
A jakie wykształcenie ma derektorka tej przychodni ???

Ajdejano 23.06.2024 17:42
Z ch...oinki się urwałeś?! Spadłeś z wysokiego drzewa na główkę i nie możesz dojść do siebie ?! W samorządowych różnych instytucjach, wykształcenie nie ma żadnego znaczenia. Nie wiedziałeś o tym ?! Nie wiedziałeś o tym, że poprzednim wicestarostą był facet, który nadawał się tylko do zamiatania miotłą placu przy budynku starostwa?! A ty, jak potłuczony lub jak małe dziecko, pytasz o wykształcenie dyrektorki tej placówki ?! Tu się liczą tylko układziki, a nie jakieś konkretne, merytoryczne podstawy. Więc, moja dobra rada: nie zadawaj takich idiotycznych pytań, czyli nie udawaj głupka.

Ala 19.06.2024 20:04
Dzieciakow które potrzebują diagnozy jest cora więcej.Poradnia nie ma takich mocy przerobowych zeby s krótkim czasie ogarnąć wszystkich potrzebujących. Pośpiech w takich sprawach tez jest niewskazany, bo łatwo o błędną diagnozę W całej Polsce tak jest, ze czas oczekiwania jest bardzo długi.Trzeba szukać rozwiązań ktore pomogą rodzicom takich dzieci w całej Polsce.

Tomaszowianka**** 19.06.2024 11:53
Od Grudnia 2023 czekam na wyznaczenie terminu wizyty w poradni na ul. Majowej. Dzieci jest mnóstwo, a pomocy ze strony naszego miasta w tym kierunku, żadnej! Panie Starosto Tomaszowa, może się Pan wykarze?????

Ajdejano 19.06.2024 12:51
Ośrodek na Majowej należy do samorządu powiatowego, więc w pierwszej kolejności pomocy należy oczekiwać ze strony powiatu, a nie miasta. Dlatego głównym winowajcą za upadek tego ośrodka odpowiada starosta powiatu, a nie miasto (w mieście jest prezydent miasta, a nie starosta). Dla starosty ważniejszym jest rozdawanie na lewo i prawo świętych obrazków (z szacunkiem dla tych obrazków) niż dbanie o te instytucje o które powinien dbać - totalny nierób. Przy okazji nie piszemy, że może się ktoś "wykarze", ale "wykaże" . W Polsce wypada pisać po polsku, a nie po rusku.

zatroskana matka 19.06.2024 13:00
Takich dzieci jest coraz więcej a Poradnia już nie wyrabia. Potrzebna jest większa kompleksowa Poradnia z odpowiednim personelem.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Prokurator Generalny powołał zespół do zbadania działań prokuratury ws. śmierci Barbary BlidyRatowali na Zalewie SulejowskimEkstraklasa piłkarska - Widzew - Motor 1:2 w sparinguSzybciej na awarieLustra z LED czy bez?Jakie buty na upały do pracy w biurze? Modele idealne na gorące dni lataHelios zaprasza na polskie filmy   w ramach cyklu Kultura DostępnaSejm znowelizował Kodeks karny: nowa definicja zgwałceniaIMGW ostrzega: piątek prawie w całym kraju upalny i burzowy, miejscami deszcz i porywisty wiatrSzczepienia przeciwko wirusowi HPV w ORDNPrezydent miasta wręczył nagrody młodym sportowcom za osiągnięcia sportoweUjęcie fałszerzy monet
Reklama
Warsztaty jazzowe - 8. Love Polish Jazz Festival Warsztaty jazzowe - 8. Love Polish Jazz Festival Twoją pasją jest muzyka? Potrafisz grać na jakimś instrumencie lub śpiewać? Masz minimum 13 lat? Jeśli odpowiedź na te trzy pytania brzmi tak, to ta informacja jest właśnie dla Ciebie!Już we wrześniu w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim odbędzie się czwarta edycja warsztatów jazzowych w ramach Love Polish Jazz Festival. Po raz kolejny poprowadzą je znakomici pedagodzy i artyści, którzy podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem zdobywanym przez wiele lat działalności estradowej. Zarówno ćwiczenia, jak i wykłady będą miały miejsce w MCK Tkacz przy ul. Niebrowskiej 50.Warsztaty prowadzone będą w małych grupach, w ich trakcie będzie możliwość uzyskania indywidualnych porad i wsparcia w rozwoju umiejętności. Na zajęciach, jak również podczas wspólnego jammowania w klubie festiwalowym będzie okazja do lepszego poznania się, wymiany doświadczeń i muzycznych inspiracji.W tym roku zajęcia wokalne poprowadzi Anna Serafińska. Adam Wendt pokaże uczestnikom warsztatów różnego rodzaju techniki gry na instrumentach dętych, które będą mogli wykorzystywać w czasie improwizacji jazzowych. Cezary Konrad przekaże swoją wiedzę na temat gry na perkusji jazzowej, a uczestników grających na instrumentach klawiszowych szkolił będzie Dominik Wania. Tomasz Grabowy poprowadzi zajęcia z technik gry jazzowej na gitarze basowej, zaś Krzysztof „Puma” Piasecki pokaże jak w stylu jazzowym grać na gitarze elektrycznej.Jesteś zainteresowany/a? Nie czekaj, zapisz się już dziś! Wystarczy, że prześlesz na adres: [email protected] wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszeniową lub wypełnisz elektroniczną kartę zgłoszeniową https://cutt.ly/warsztaty-jazzowe-8_LPJF – obie dostępne są na stronie internetowej organizatora pod adresem www.mck-tm.pl. Możesz również uzupełnić ją osobiście w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 w Tomaszowie Mazowieckim.Termin przesyłania zgłoszeń kończy się 31 sierpnia 2024 r. lub po wyczerpaniu miejsc. Szczegółowe informacje o warsztatach można uzyskać w Miejskim Centrum Kultury pod adresem e-mail: [email protected] lub telefonicznie pod numerem 44 712 23 69.Uwaga! Opłata akredytacyjna za udział w warsztatach wynosi 120 zł. Liczba miejsc jest ograniczona. Organizatorzy zastrzegają sobie również możliwość wstępnej kwalifikacji na warsztaty. Zapraszamy!Plan warsztatów:16–17.09.2024 (poniedziałek–wtorek)– zajęcia w sekcjachPlanowany dzienny harmonogram:• godz. 10.30–13.30 – zajęcia instrumentalne (wyjątkowo w poniedziałek, przed zajęciami, o godz. 10.00 spotkanie organizacyjne),• 13.30-15.30 – przerwa obiadowa,• godz. 15.30–17.30 – granie w zespołach, wykłady grupowe.Prowadzący: Adam Wendt – instrumenty dęteAnna Serafińska – wokalCezary Konrad – perkusjaDominik Wania – fortepian, instrumenty klawiszoweTomasz Grabowy – gitara basowaKrzysztof „Puma” Piasecki – gitara elektryczna17.09.2024 r. (wtorek), godz. 19.30, Galeria Sztuki Arkady, ul. Rzeźnicza 4, Tomaszów Mazowiecki – koncert klubowy18.09.2024 r. (środa), godz. 18 – koncert finałowy uczestników warsztatów w MCK Tkacz, ul. Niebrowska 50, Tomaszów Mazowiecki. Koncert poprzedzony zostanie paradą muzyczną ulicami miasta.Data rozpoczęcia wydarzenia: 16.09.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie małe

Temperatura: 20°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Setki tysięcy złotych z samorządowych budżetów Setki tysięcy złotych z samorządowych budżetów Ponad dwieście tysięcy rocznie wydatkuje sam powiat tomaszowski w lokalne media. Pieniądze w dużej mierze wydatkowane całkowicie nieefektywnie i poza jakąkolwiek kontrolą. Co gorsza mają one na celu nie tyle prowadzenie rzetelnej polityki informacyjnej, co kupowanie przychylności i autopromocję polityków. Nikt nie sprawdza efektywności, zasięgów i celowości ponoszonych wydatków. Część opłacanych przez podatników podmiotów ma zerowe zasięgi i niski poziom opiniotwórczości. Wiele z nich bez pieniędzy z samorządów nie miałyby racji bytu, bo ze względu na niską oglądalność nie mają szans na komercyjnych reklamodawców. Tymczasem do konsultacji społecznych trafiły w poniedziałek, 24 czerwca, założenia ustawy medialnej. Ma ona zapewnić dostęp do rzetelnych informacji i niezależności redakcyjnej mediów. W założeniach jest mowa o całkowitym zakazie prowadzenia działalności medialnej przez samorządy. Nie oznacza to jednak zaprzestania działalności sponsorskiej a wręcz przeciwnie może ją nasilić, bo samorządy otrzymają zakaz wydawania własnych czasopism. Patologie obecne są już teraz, a będzie ich więcej. Tomaszów jest doskonałym przykładem."Gwiazdorka" za powiatowe pieniądze "Gwiazdorka" za powiatowe pieniądze Pani Magdalena Kowalczyk, to gwiazdorka lokalnej telewizji sponsorowanej przez Powiat Tomaszowski. Dlaczego sponsorowanej? Bo w dużej mierze jest finansowana przez nasz samorząd. Pieniądze płyną szerokim strumieniem nie tylko z samego Starostwa ale również z jednostek podległych, takich jak Tomaszowskie Centrum Zdrowia. To jednak nie koniec, bo Pani Magdalena została też niedawno dyrektorką Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego przy ulicy Majowej. Zresztą nie jest to jedyna pracownica tego "medium" która znalazła zatrudnienie w strukturach powiatowej administracji
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: WuPeTreść komentarza: Miejmy nadzieję, że nie będzie to betonoza, a wykorzystane zostaną nowoczesne zielone rozwiązania.Źródło komentarza: Przetarg na budowę parkingu przy dworcu ogłoszonyAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ten, nie daj Boże, poseł nie odpowie na żadne zadane pytanie. Ten poseł, kiedyś poklepany po pleckach (jak kobyła po zadzie) przez Trzaskowskiego, jest specjalistą tylko od robienia różnych partyjniackich przekrętów w terenie przeciwko PiS-owi.Źródło komentarza: Czy decyzja radnych A. Witczaka odbierze miastu środki unijne?Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: To bezsensowne wydawanie kasy przez samorządy na różne media, to kolejny przykład na bezkarność tej samorządowej swołoczy. Kolejny przykład na to, że ta samorządowa swołocz, to jest państwo w państwie, finansowane z naszych podatków. I cieszą się te samorządowe baranie łby, że nikt im nic nie zrobi, bo przecież zostali uczciwie wybrani w "demokratycznych" wyborach. Przy okazji, ta swołocz tych radnych doskonale wie, że do urynałów wyborczych w 90 % idzie stado przygłupiastych wyborców, którzy zupełnie nie wiedzą na kogo głosują, albo głosują na swoje ulubione, partyjne kliki.Źródło komentarza: Setki tysięcy złotych z samorządowych budżetówAutor komentarza: tomaszowiankaTreść komentarza: Ech kiedy ruszą te Termy?. Odwiert wykonany kilka lat temu. Przez tyle lat ile to pieniędzy wpłynęłoby do kasy Ratusza. Od zadowolonych korzystających z kąpieli w wodzie termalnej.Źródło komentarza: Nadzwyczajna sesja w mieście. Sprawozdanie wraca pod obradyAutor komentarza: FrojdTreść komentarza: Sygnały, które mogą świadczyć o tym, że osoba z pracy jest psychopatą. min. skłonności do ciągłej i przebiegłej manipulacji. Są bardzo pewni siebie. Mają sadystyczną naturę. Są mistrzami w budowaniu pozytywnego wizerunku. Mają o sobie niezwykle wysokie mniemanie. Są przekonani, że nie obowiązują ich żadne zasady. Nie mają poczucia winy ani wyrzutów sumienia.Źródło komentarza: "Gwiazdorka" za powiatowe pieniądzeAutor komentarza: Panie Adrianie WitczakTreść komentarza: Mam pytania: Czemu w tym roku zagraniczne korporacje zwalniają ludzi i przenoszą z Polski swoje biznesy? Jak z perspektywy sejmowej ocenia pan przeniesienie portu przeładunkowego z Gdańska do Hamburga? Czemu syn pana Tuska zamieszany w aferę Amber Gold zajmuje się infrastrukturą na Pomorzu jako "specjalista"? Gdzie moje pieniądze z OFE? Jak chce pan walczyć z bezrobociem i uciekaniem wykwalifikowanej kadry z Polski? Kiedy ustabilizuje się sytuacja na granicy? Ile realnie kosztowała pana kampania wyborcza? Kto ją sponsorował? Czy zamierza pan promować i wspierać wszystkich chrześcijan, a może tylko wybranych? Mam oczywiście więcej pytań, ale skieruję je na pana biuro poselskie, myślę, że pan odpowie.Źródło komentarza: Czy decyzja radnych A. Witczaka odbierze miastu środki unijne?
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama