Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 lutego 2025 04:36
Reklama
Reklama

Dzieci miesiącami czekają na diagnozę. Czy tak to powinno wyglądać?

Dzieci potrzebujące diagnozy psychologiczno pedagogicznej muszą w naszym powiecie czekać wiele miesięcy na zdiagnozowanie. Według oficjalnych danych przekazanych na wniosek Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych, gdybyśmy chcieli dziś zgłosić się z dzieckiem na diagnozę, zostanie ono zapisane na… luty 2025 roku. Mija niemal cały rok szkolny a dzieci pozbawione są niezbędnej pomocy. Opóźnienia generują też straty finansowe dla samorządów.

Diagnozowaniem dzieci zajmują się poradnie psychologiczno pedagogiczne. Ich prowadzenie jest zadaniem powiatów. Co ciekawe działają one na podstawie przepisów oświatowych a nie związanych z ochroną zdrowia. Zakres działania przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych. 

Publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, w tym publiczne poradnie specjalistyczne, udzielają dzieciom, od momentu urodzenia, i młodzieży pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu, udzielają rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej związanej z wychowywaniem i kształceniem dzieci i młodzieży, a także wspomagają przedszkola, szkoły i placówki w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. 

W powiecie tomaszowskim takich placówek oświatowych jest aż 107. Wszystkie obsługuje jedna poradnia. Warto też wspomnieć, że pomoc udzielana przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną jest dobrowolna i nieodpłatna.

Poradnie Psychologiczno – Pedagogiczne wydają opinie oraz orzeczenia, w tym o: potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju; specyficznych trudnościach w uczeniu się; odroczeniu rozpoczęcia przez dziecko obowiązku szkolnego;   udzieleniu zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki; spełnianiu przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego poza przedszkolem, oddziałem przedszkolnym lub inną formą wychowania przedszkolnego.

W Poradni uzyskać powinniśmy też opinię w sprawie zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego, czy objęcia dziecka nauką w klasie terapeutycznej lub zindywidualizowaną ścieżką kształcenia oraz pierwszeństwa w przyjęciu osoby z problemami zdrowotnymi do szkoły ponadpodstawowej Wydawane są też orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Poradnie powinny obejmować bezpośrednią pomocą psychologiczno-pedagogiczną zarówno dzieci jak i rodziców oraz wspomagać nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem w jednostce oświaty do której uczęszcza.

To tylko teoria, bo kiedy chciałam zdiagnozować moje dziecko w związku ze spektrum autyzmu okazało się, że w Tomaszowie tego nie zrobię, ponieważ nie ma odpowiednich specjalistów. Musiałam jechać do Piotrkowa Trybunalskiego. Z tego, co się orientuję nie diagnozuje się u nas też dzieci z Aspergerem. 

- mówi jedna z mam, które w ubiegłym roku uzyskały orzeczenie dla swojego dziecka. 

Orzeczenia i opinie dla dzieci i uczniów niesłyszących, słabosłyszących, niewidomych, słabowidzących i z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, wydają zespoły działające w poradniach wskazanych przez kuratora oświaty, za zgodą organów prowadzących te poradnie. Jednak na stronie łódzkiego kuratora oświaty niezwykle trudno znaleźć jest informacje na ten temat. Wszystko wskazuje na to, że jej tam po prostu nie ma. 

W ubiegłym roku tomaszowska poradnia przyjęła 1400 pacjentów. Jak twierdzi dyrektor placówki, każdy z nich to wielogodzinna praca zarówno psychologa, jak i pedagoga. Dają się we znaki zarówno warunki lokalowe, jak i brak personelu. Nie ma też nowoczesnych narzędzi informatycznych usprawniających pracę. 

W placówkach szkolnych i przedszkolnych prowadzonych przez miasto jest obecnie 76 orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, rok i dwa lata wcześniej było 90 takich dzieci - informuje Iwona Sudak, dyrektor Wydziału Oświaty w tomaszowskim magistracie. Niemal wszystkie te dzieci powinno kształcić się w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym. Rodzice wolą jednak placówki miejskie, ogólnodostępne.  Dlaczego się tak dzieje? Trudno odpowiedzieć na to pytanie w sposób taki, by kogoś nie urazić. 

Jedną z przyczyn może być fakt, że jest grupa dzieci, u których występuje FAS, nieodwracalny zespół zaburzeń fizycznych i psychicznych, będących konsekwencją swobodnego przenikania etanolu przez łożysko matki w okresie ciąży.  Zaburzenia, często wiążą się z agresją. Dysfunkcje powstają też w rodzinnych relacjach i mają charakter patologiczny.

Nie bez znaczenia są też obiegowe opinie na temat placówki. Kilka lat temu grupa rodziców próbowała własnym zaangażowanie, "odczarowywać Majową".  

To tylko miasto, a przecież powiat to jednak 10 gmin. 

Moje dziecko ma ADHD. Z tym związane są problemy adaptacyjne, trudności w koncentracji, niska samoocena i zachwiane relacje z rówieśnikami. Wiele miesięcy oczekiwania na diagnozę. Sytuacja się pogłębia i jest coraz trudniej. 

- opowiada kolejna zaniepokojona matka. 

Nie da się ukryć, że barierą są pieniądze, Te, które w ramach subwencji trafiają do samorządu powiatu na prowadzenie poradni, są nie wystarczające. W uzasadnieniu do projektu MEiN dotyczącego subwencji na rok 2024 stwierdza się, że z analizy danych finansowych wynika, że obecne środki naliczane w subwencji oświatowej w zbyt niskim stopniu pokrywają wydatki bieżące ponoszone przez samorządy w placówkach realizujących zadania pozaszkolne (w tym m.in. w zakresie poradni psychologiczno-pedagogicznych).

Sama subwencja przypadająca na ucznia również jest zbyt niska, ale w tym roku ma zostać podniesiona o 14 procent. Jednak uczeń z niepełnosprawnością, z orzeczoną rewalidacją i koniecznością kształcenia specjalnego, wymaga też większych nakładów finansowych. W przypadku opóźnionego orzeczenia nie można już skorygować danych w bieżącym roku szkolnym. W ten sposób miasto, czy gmina otrzymuje subwencję na ucznia w podstawowym poziomie. 

Prywatne placówki szkolne przyjmują dzieci z niepełnosprawnościami, ze względu na podwyższoną subwencję. Nie lubią się jednak tym chwalić. W jednej z nich usłyszeliśmy prośbę, by nie pisać o tym, że chętnie takich uczniów zapisują. Dlaczego? Może to być lekko szokujące, ale ze względu na rodziców, którzy nie patrzą łaskawym wzrokiem na kolegów własnych pociech ze spektrum autyzmu. Polska ładna, uśmiechnięta i bogata. 

Komisja Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych niedawno spotkała się z dyrekcją Poradni Psychologiczno Pedagogicznej. Co prawda podlega ona komisji Oświaty ale przez kolejne kadencje mało kto interesował się problemami tych dzieci i rodziców. Po spotkaniu do Zarządu Powiatu trafiły wnioski dotyczące reorganizacji. Pozostaje mieć nadzieję, że uda się je szybko zrealizować. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kala 27.06.2024 13:11
Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna zawsze była najsłabiej finansowaną placówką w powiecie.

AA 19.06.2024 22:06
A jakie wykształcenie ma derektorka tej przychodni ???

Ajdejano 23.06.2024 17:42
Z ch...oinki się urwałeś?! Spadłeś z wysokiego drzewa na główkę i nie możesz dojść do siebie ?! W samorządowych różnych instytucjach, wykształcenie nie ma żadnego znaczenia. Nie wiedziałeś o tym ?! Nie wiedziałeś o tym, że poprzednim wicestarostą był facet, który nadawał się tylko do zamiatania miotłą placu przy budynku starostwa?! A ty, jak potłuczony lub jak małe dziecko, pytasz o wykształcenie dyrektorki tej placówki ?! Tu się liczą tylko układziki, a nie jakieś konkretne, merytoryczne podstawy. Więc, moja dobra rada: nie zadawaj takich idiotycznych pytań, czyli nie udawaj głupka.

Ala 19.06.2024 20:04
Dzieciakow które potrzebują diagnozy jest cora więcej.Poradnia nie ma takich mocy przerobowych zeby s krótkim czasie ogarnąć wszystkich potrzebujących. Pośpiech w takich sprawach tez jest niewskazany, bo łatwo o błędną diagnozę W całej Polsce tak jest, ze czas oczekiwania jest bardzo długi.Trzeba szukać rozwiązań ktore pomogą rodzicom takich dzieci w całej Polsce.

Tomaszowianka**** 19.06.2024 11:53
Od Grudnia 2023 czekam na wyznaczenie terminu wizyty w poradni na ul. Majowej. Dzieci jest mnóstwo, a pomocy ze strony naszego miasta w tym kierunku, żadnej! Panie Starosto Tomaszowa, może się Pan wykarze?????

Ajdejano 19.06.2024 12:51
Ośrodek na Majowej należy do samorządu powiatowego, więc w pierwszej kolejności pomocy należy oczekiwać ze strony powiatu, a nie miasta. Dlatego głównym winowajcą za upadek tego ośrodka odpowiada starosta powiatu, a nie miasto (w mieście jest prezydent miasta, a nie starosta). Dla starosty ważniejszym jest rozdawanie na lewo i prawo świętych obrazków (z szacunkiem dla tych obrazków) niż dbanie o te instytucje o które powinien dbać - totalny nierób. Przy okazji nie piszemy, że może się ktoś "wykarze", ale "wykaże" . W Polsce wypada pisać po polsku, a nie po rusku.

zatroskana matka 19.06.2024 13:00
Takich dzieci jest coraz więcej a Poradnia już nie wyrabia. Potrzebna jest większa kompleksowa Poradnia z odpowiednim personelem.

Opinie

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności

Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń - poinformowało w piątek ministerstwo rodziny. Resort dodał, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:21
MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności

Sondaż: według 52,9 proc. badanych Polska powinna dysponować bronią atomową

Według 52,9 proc. badanych Polska powinna dysponować bronią atomową, 27,9 proc. jest temu przeciwne - wynika z opublikowanego w piątek sondażu UCE Research dla Onetu. Niezdecydowanych jest 19,2 proc. respondentów.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:19
Sondaż: według 52,9 proc. badanych Polska powinna dysponować bronią atomową
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Czy tak powinno wyglądać Liceum

Czy tak powinno wyglądać Liceum

Od kilkunastu lat na oświatowej mapie powiatu tomaszowskiego funkcjonuje zespół szkół "katolickich". Jego integralną częścią jest też liceum. Szkoły prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. Św. Ojca Pio. Liceum nadano imię Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Zasłynęło jakiś czas temu, że żaden uczeń w nim nie zdał egzaminu maturalnego. Biorąc pod uwagę liczbę uczniów, może nie jest to nawet jakoś specjalnie problematyczne. Problemów należy szukać gdzieś indziej. Przyjrzeliśmy się dokumentom, które dotyczą funkcjonowania liceum w okresie minionych kilku lat. Wniosek nasuwa się jeden. To Liceum po prostu należy zlikwidować.
Kucharski szacuje: 2, 4 a może 10 milionów. To już prawdziwy kabaret.

Kucharski szacuje: 2, 4 a może 10 milionów. To już prawdziwy kabaret.

Internetowe szaleństwo trwa. Nagonka na prezydenta miasta i jego rodzinę, którą zainspirował (jak sam się przyznał na swoim profilu internetowym) radny Kazimierz Mordaka, rozkwita w najlepsze. Tomaszowski przedsiębiorca na swoim facebooku nie czuje zażenowania, za to przyciąga niemal wszystkich tomaszowskich hejterów. Każdego, kto ma inną opinię Pan Kazimierz Mordaka blokuje. Intencje są dosyć oczywiste. Piotr Kucharski jest w swoim żywiole. W każdym kolejnym wpisie "dokręca śrubę". W ciągu dwóch dni z domu letniskowego zrobił willę z podziemnym garażem. Jej wartość w szybkim czasie urosła już do 4 milionów złotych. Aż strach pomyśleć, co będzie dalej. Radny przysłał do nas też wniosek o sprostowanie naszego artykułu na temat wyjazdu do Wisły ludzi, których prześmiewczo określiliśmy mianem "Mordaka Patrol". Popatrzcie zresztą sami, czego domaga się Kucharski. Chciałbym też, jako redaktor naczelny portalu podkreślić, że nie mamy problemu z publikacją sprostowań. Ne mogą one jednak być oparte na czyimś widzimisię ale na udokumentowanych faktach.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Prezes JadosławTreść komentarza: Bezmózgi spod hasła BHO i można co się chceŹródło komentarza: Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitaluAutor komentarza: SektaTreść komentarza: SektaŹródło komentarza: Czy tak powinno wyglądać LiceumAutor komentarza: NnTreść komentarza: Za lekarzy się weście bo workami kasę ze szpitali wynoszą a ludzie umierają ci co kasy nie mają a tu zwykłego szaraka złapaliscie i wielkie szołŹródło komentarza: Trefny towar i tomaszowscy policjanciAutor komentarza: NnTreść komentarza: Lepiej wzięli by się za naszych lekarzy w Tomaszowie a nie zwykłych ludzi którzy za nainizszą krajową muszą życ to chcą se dorobić i chłopak tyle kłopotów teraz ma a politycy to coo kradną na potęge i tam policja ich nie ruszaŹródło komentarza: Trefny towar i tomaszowscy policjanciAutor komentarza: KasiaTreść komentarza: Tego najbardziej potrzebowało TCZ. Proponuję jeszcze fotografa, jakieś asystentki lub osoby do towarzystwa dla wszystkich spadochroniarzy, żeby nie czuli się samotni. Jeśli zabraknie kasy na wypłaty, to będziecie płacić personelowi w ratach. Wszystko tylko po to, by zadowolić partyjnych kolesi i znaleźć dla nich stołki. A personel niech tyra na zarobki tych obiboków. Ile osób więcej można by zatrudnić do opieki nad chorymi za te pieniądze. Powiatowe miasteczko, powiatowy szpitalik, nie żadna klinika, a tyle chętnych, bezwstydnych leni do brania kasy. Wykończą ten szpital.Źródło komentarza: Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitaluAutor komentarza: WuPeTreść komentarza: Rolnicy, zootechnicy, szoferzy... - najwyższe szczeble tomaszowskiego szpitala z pensjami z naszych ciężko zarobionych pieniędzy. W szpitalu do którego w każdej chwili ktoś z nas lub bliska nam osoba może trafić. Śmiechu wtedy nie będzie. Skrzyknijmy się pod szpital...Źródło komentarza: Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama