Poradni podlega dziesięć gmin wiejskich, miejsko – wiejskich oraz oczywiście miasto Tomaszów Mazowiecki. Są to w sumie 104 placówki oświatowe od przedszkoli do szkół średnich. W tej liczbie są również szkoły niepubliczne.
Od grudnia 2019 Poradnia jest tzw. wiodącym ośrodkiem koordynacyjno – rehabilitacyjno – opiekuńczym (WOKRO). Podobnych jest w Polsce ok. 320. Większość z nich funkcjonuje właśnie w poradniach lub w Specjalnych Ośrodkach Szkolno Wychowawczych. W programie Kompleksowego Wsparcia Dla Rodzin Za Życiem bierze u nas obecnie udział 54. dzieci.
Realizowane są zadania związane z wczesnym wspomaganiem rozwoju. W ramach WOKRO poradnia zatrudnia 24 specjalistów. W tym miejscu należy zaznaczyć, że zajęcia powinny odpowiadać tym, jakie wynikają z wcześniej wydanych przez specjalistów opinii oraz zaleceń.
Praca specjalistów skupia się nie tylko na terapii dzieci z głębokimi deficytami. czy wadami genetycznymi, ale również na dzieciach zagrożonych niepełnosprawnością. Są to dzieci od urodzenia do trzeciego roku życia. Dyrektor Bogumiłą Szmid podkreśla, że rodzice podopiecznych są z terapii zadowoleni, a 20 maluchów czeka w kolejce.
Pracownicy Poradni zajmują się nie tylko diagnozowaniem i badaniami psychologiczno pedagogicznymi, ale wykonują też inne zadania wspierające pracę szkół. Pracy przybyło zwłaszcza w okresie pocovidwym. Organizowano między innymi zajęcia reedukacyjne dla dzieci o rodziców. Ponadto organizowane są liczne konferencje, prelekcje i szkolenia.
Co ma wpływ na długą kolejkę oczekujących do zdiagnozowania dzieci? Wyjaśnia to dyr. Bogumiła Szmid. Jedną z przyczyn są badania, które się nie odbyły. Rodzice nie powiadamiają poradni o tym, że z jakichś względów w badaniu nie będą mogły uczestniczyć. Na ich miejsce nie można więc zaprosić następnego w kolejce dziecka.
Co roku na badanie nie zgłasza się około 400 osób. Jest to bardzo dużo. Szczególnie jeśli zważy się, że badanie trwa około 4 godzin. Bywa, że jedno spotkanie nie wystarczy do wydania opinii. Często nie wystarczy jest tandem psycholog - pedagog. Do diagnozy należy doprosić logopedę. W poradni pracują cztery specjalistki w tej dziedzinie.
W ostatnim czasie nastąpiła wyraźna zmiana sposobu kierowania dzieci na badania do poradni. Wcześniej występowały głównie placówki oświatowe albo kuratorzy sądowi. Obecnie coraz częściej to rodzice występują o badania. Oznacza to, że wzrasta świadomość ale i że dzieci wymagających pomocy jest coraz więcej.
Kolejkę wydłuża też współpraca z innymi instytucjami. Między innymi z Sądami Rodzinnymi i kuratorami sądowymi, które często proszą o priorytetowe zdiagnozowanie młodego człowieka.
Obecnie w pierwszej kolejności badana jest dojrzałość szkolna oraz dzieci, które oczekują na orzeczenie kształcenia specjalnego, by otrzymać je na kolejny etap edukacyjny. Badania dojrzałości szkolnej powinny być przeprowadzone do końca sierpnia. Niestety rodzice często zbyt długo z nimi zwlekają. Od września 2023 nie przebadano jednak 553 dzieci. Liczba oczywiście jest astronomiczna.
Poradnia posiada obecnie 9 gabinetów diagnostyczno terapeutycznych. To zbyt mało by można było zatrudnić odpowiednią ilość fachowego personelu. Tym bardziej, że w Tomaszowie działają tak naprawdę dwie poradnie w jednej i jeden z gabinetów przeznaczony jest dla programu "Za Życiem". Okazuje się, że absurdalną decyzją było ulokowanie w budynkach przy Majowej SANEPiD-u.
Dyrekcja poradni zwraca też uwagę na fakt, że poza badaniami dzieci prowadzi też konsultacje z rodzicami. W ubiegłym roku było ich blisko 600.
Psychologowie z PPP biorą też udział w sytuacjach kryzysowych np. wspierają uczniów w przypadkach samobójstw i prób samobójczych ich szkolnych kolegów i koleżanek.
Napisz komentarz
Komentarze