Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 02:43
Reklama
Reklama

Dotacje na OZE w Warszawie - jak skorzystać?

Warszawa rozwija się w bardzo szybkim tempie, co nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne i na życie ludzi. Z drugiej strony, zauważalne są mądre działania dążące do zmniejszenia tej negatywnej skali - poprzez promowanie odnawialnych źródeł energii (OZE). W tym celu miasto oferuje mieszkańcom możliwość skorzystania z dotacji na instalacje OZE. Jak stać się ich posiadaczem?

Dotacje na OZE w Warszawie - długoterminowe korzyści

Nikt nie ma wątpliwości, że na inwestycje w odnawialne źródła energii potrzeba sporo środków finansowych. Na szczęście za sprawą rządowych programów, to obciążenie jest o wiele mniejsze. Dodatkowo wiele miast tworzy własne programy, które mają w tym pomóc. Tak jest też w największym polskim mieście - Warszawie. Mają one na celu wsparcie mieszkańców w przekształceniu swoich domów oraz budynków na bardziej ekologiczne, a jednocześnie energooszczędne. 

OZE Warszawa to pomoc finansowa zarówno na zakup, jak i montaż paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy systemów odzyskiwania ciepła. Wsparcie to znacząco obniża koszty inwestycyjne, które dodatkowo zwracają się w przyszłości pod postacią niższych rachunków za energię. Długoterminowe korzyści płynące z dotacji OZE to oczywiście nie tylko oszczędności finansowe - to jednocześnie pozytywny wpływ na środowisko. To możliwe za sprawą ograniczenia emisji dwutlenku, jak również innych zanieczyszczeń powietrza, co przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców i zdrowia publicznego. 

Jakby tego było mało, rozwój OZE wpływa pozytywnie na lokalną gospodarkę, ponieważ tworzone są nowe miejsca pracy, na przykład w sektorze instalacyjnym oraz serwisowym w zakresie OZE. 

Kto może skorzystać z dotacji na OZE w Warszawie?

Działania na rzecz klimatu i czystego powietrza to dla włodarzy stolicy sprawa kluczowa, dlatego już od lat przyznawane są miejskie dotacje dla mieszkańców. Dzięki temu od 2019 roku dofinansowanych zostało ponad 4 tys. prywatnych instalacji OZE. Już niedługo rozpocznie się nowy nabór wniosków na 2025 rok, który potrwa od 1 września 2024 roku do 31 stycznia 2025 roku. 

Dotację można otrzymać na szereg instalacji, jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe. Z warszawskiego programu dotacji mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, fundacje, jak i gminne oraz powiatowe osoby prawne. Muszą oni spełnić określone kryteria kwalifikacyjne. Na przykład, właściciele i współwłaściciele budynków mieszkalnych muszą posiadać tytuł prawny do danej nieruchomości, co musi być potwierdzone odpowiednimi dokumentami, jak akt notarialny czy wypis z księgi wieczystej. W przypadku zaś wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych wymagana jest uchwała zarządu o zgodzie na realizację inwestycji. Niezależnie jednak od podmiotu podstawą oczywiście jest kompletny wniosek, gdzie wszystkie dokumenty (jak wniosek aplikacyjny, kosztorys, projekt techniczny itp.) są prawidłowo wypełnione i złożone w terminie. 

Jak złożyć wniosek o dotacje na OZE - krok po kroku

Najważniejsze jest więc złożenie stosowanego wniosku, co jest naprawdę łatwe, bo można to zrobić szybko przez internet. Załatwimy tę sprawę (jak i wiele innych) za pośrednictwem miejskiego portalu e-usług Moja Warszawa, korzystając z profilu zaufanego. Należy wypełnić wniosek i dołączyć odpowiednie załączniki za pośrednictwem platformy ePUAP. Wniosek trzeba opatrzyć podpisem elektronicznym bądź go uwierzytelnić, wykorzystując w tym celu profil zaufany. 

Jeśli wolimy tradycyjne - w urzędzie - oczywiście istnieje taka możliwość, lecz jest ona bardziej czasochłonna. Niemniej jednak, jeśli wybierzemy taką ścieżkę starania się o dotację, musimy pobrać, wypełnić i wydrukować wniosek o udzielenie dotacji. Do wniosku należy dołączyć wymagane dokumenty, zależnie od potrzeby. To najczęściej zgoda właściciela/współwłaściciela nieruchomości na realizację inwestycji. W innym wypadku może być to oryginał pełnomocnictwa lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa w przypadku prowadzenia sprawy przez pełnomocnika. Jeszcze innym dokumentem może być formularz pomocy de minimis w przypadku, gdy jesteśmy przedsiębiorcą lub rolnikiem. 

Skompletowane dokumenty wyślijmy pocztą na adres: Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa) lub złóżmy w Wydziale Obsługi Mieszkańców w dowolnej dzielnicy. W tych miejscach uzyskamy też niezbędną pomoc w razie pytań i wątpliwości. Jak już pisaliśmy, termin składania wniosków rusza 1 września 2024 roku i kończy się 31 stycznia 2025 roku. 

Zdecydowanie warto pomyśleć o uzyskaniu dotacji, zwłaszcza że to naprawdę łatwe. Szkoda przeoczyć taką szansę. O pomoc w pozyskaniu dotacji możesz zgłosić się również do specjalistów w branży energetycznej ON Media.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady deszczu

Temperatura: 4°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 45 km/h

Reklama
Bez poglądów i bez zasad, za to z dużą dozą cynizmu Czy ktoś jeszcze pamięta Andrzeja Olechowskiego oraz to, że brał on udział w wyborach prezydenckich, a nawet osiągnął całkiem niezły wynik? To właśnie wówczas powstał ruch Obywatele Dla Rzeczypospolitej, który stał się zalążkiem Platformy Obywatelskiej. Do Olechowskiego dołączył Donald Tusk "wycięty" w wyborach władz ówczesnej Unii Wolności. Trzecim tzw. tenorem był Maciej Płażyński. Dopiero później pojawił się Jan Maria Rokita. Dzisiaj pozostał już tylko Tusk. Niewiele osób pojechało na zjazd "założycielski" do hali gdańskiej "Oliwii". Do nielicznych należał Jacek Kowalewski i jeśli już kogoś można byłoby nazywać "ikoną tomaszowskiej Platformy" to chyba właśnie jego a nie posła, który spędził w niej zaledwie chwilę. Pytacie: kto na to pozwolił? Kolejne decyzje personalne podejmowane przez starostę Mariusza Węgrzynowskiego budzą nie tylko zdziwienie ale i oburzenie. Na portalu NaszTomaszow.pl, jako pierwszy informowałem o zatrudnianiu nowych dyrektorów w szpitalu, pisałem także o stworzeniu nikomu niepotrzebnego stanowiska prokurenta. Chyba jako jedyny radny występowałem przeciwko "występom" Antoniego Macierewicza w "Mechaniku" na rozpoczęciu roku szkolnego. Być może dlatego wiele osób pyta mnie o to, jak to się stało, że ktoś taki jak Mariusz Węgrzynowski został po raz kolejny starostą, mimo, że w poprzedniej kadencji nie brakowało konfliktów, a jakość jego zarządzanie wymyka się racjonalnej ocenie. Do tego władza Starosty opierała się jedynie na grupce skorumpowanych radnych KO.
Reklama
Wasze komentarze
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama