Zakup obligacji skarbowych dwu- lub nawet czteroletnich może wiązać się z atrakcyjnym zyskiem w porównaniu np. do dostępnych w bankach lokat. Tymczasem ryzyko potencjalnej utraty pieniędzy jest stosunkowo niewielkie. Sprawdź, jak zacząć inwestować w te papiery wartościowe.
Czym są obligacje Skarbu Państwa?
W przypadku obligacji skarbowych zasada działania tego typu papierów wartościowych jest uniwersalna. Emitent, w tym przypadku państwo, poprzez emisję obligacji zaciąga u ich nabywców dług. Umowa między kupującym a emitentem zakłada wykupienie całego zobowiązania, a także wypłatę odsetek. Oprocentowanie obligacji skarbowych jest formą wynagrodzenia dla wierzyciela, który zdecydował się na zakup papierów wartościowych.
Czym zatem wyróżniają się obligacje w porównaniu np. z akcjami? Należy tutaj wskazać trzy elementarne cechy obligacji, czyli:
- termin wykupu – emitent zobowiązuje się do wykupu po określonym czasie. Ten wynosi zazwyczaj od kilku miesięcy do nawet 10 lat.
- wartość nominalna – obligacje sprzedawane są w określonej sumie i nie ulega ona zmianie w trakcie trwania umowy. Jeśli nabywca kupił obligacje o wartości 1000 zł, emitent zobligowany jest do wykupu tej kwoty oraz opłacenia odsetek od 1000 zł.
- oprocentowanie – wspomnieliśmy już o odsetkach, ale w tym miejscu warto zaznaczyć, że oprocentowanie obligacji skarbowych może być stałe lub zmienne. Informacja ta musi być zawarta w liście emisyjnym.
Zakup obligacji skarbowych krok po kroku
Emitentem obligacji skarbowych jest Ministerstwo Finansów, niemniej bezpośrednią sprzedażą osobom fizycznym zajmują się tzw. agenci emisji. Wyznaczone są do tego zadania dwa banki – PKO BP S.A. oraz Pekao S.A. Ponadto agentami mogą być np. domy maklerskie. Przykładem takiego podmiotu jest Michael / Ström Dom Maklerski S.A. Wystarczy wejść na stronę http://michaelstrom.pl/ i znaleźć zakładkę, gdzie obligacje skarbowe można nabyć bez wychodzenia z domu.
Aby rozpocząć inwestowanie w obligacje skarbowe poprzez dom maklerski, należy w pierwszej kolejności otworzyć rachunek papierów wartościowych – zrobisz to wygodnie online. Podczas zakładania konta wypełniasz ankietę MiFID, która pozwoli ocenić Twoją znajomość instrumentów finansowych. Następnie wpłacasz środki na rachunek i składasz zlecenie zakupu wybranych obligacji skarbowych. Po zakończeniu terminu wykupu, otrzymasz zapłatę za obligacje. Kwota ta będzie pomniejszona o podatek dochodowy.
Napisz komentarz
Komentarze