Jak przekazała Komenda Głowna Policji, od początku roku policjanci przeprowadzili ponad 10,3 mln badań stanu trzeźwości kierujących. To o ponad 1 mln więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W tym czasie ujawnili ponad 60 tys. kierowców będących pod działaniem alkoholu, co stanowi o ponad 2,5 tys. mniejszą liczbę niż w tym samym okresie 2023 r.
"W pierwszych ośmiu miesiącach 2024 roku na drogach doszło do znacznie mniejszej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących pod wpływem alkoholu. W tym okresie byli oni sprawcami 805 wypadków drogowych, w których życie straciło 100 osób, a 968 zostało rannych. W porównaniu do analogicznego okresu minionego roku nastąpił spadek liczby wypadków o 123, liczby zabitych osób o 56 oraz liczby osób rannych o 69" - przekazał nadkom. Robert Opas.
Policja wskazała, że kierujący - sprawcy wypadków drogowych, będący pod działaniem alkoholu - stanowią w tym roku 6,1 proc. wszystkich sprawców wypadków drogowych. W całym ubiegłym roku było to 7,6 proc.
"Przypominamy, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3" - przekazał nadkom. Opas.
Dodał, że jednocześnie sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. W przypadku spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości, w zależności od skutków tego zdarzenia kara pozbawienia wolności może wynieść nawet 20 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów może zostać orzeczony dożywotnio.(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze