Na najbliższym posiedzeniu Sejm wybierze dwóch nowych członków Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich do lat 15. Zostało zgłoszonych siedmiu kandydatów. Ich wysłuchanie publiczne odbyło się w poniedziałek.
Wśród kandydatów na nowych członków znaleźli się: zgłoszony przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne psycholog rozwojowy prof. Wojciech Dragan, zgłoszona przez Naczelną Izbę Lekarską psychiatra i seksuolożka dr Aleksandra Krasowska, zgłoszony przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej i przez Krajową Radę Prokuratorów psycholog i działacz społeczny dr Konrad Ciesiołkiewicz, zgłoszona przez grupę posłów PSL i wsparta przez kilkoro posłów Konfederacji adwokatka Katarzyna Komoniewska i trzy osoby zgłoszone przez Krajową Radę Prokuratorów: prawniczka dr Dominika Czerniak, radczyni prawna dr Marta Flis-Świeczkowska i prokurator Prokuratury Generalnej w stanie spoczynku Grażyna Stanek.
"Dbałość o prawa najmłodszych, najsłabszych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, wrażliwość na ich krzywdę, to jest leitmotiv Sejmu X kadencji" – oświadczył Hołownia w czasie wysłuchania publicznego kandydatów na członków komisji.
Podziękował wszystkim ugrupowaniom politycznym za jednomyślność w działaniach na rzecz ochrony małoletnich. Zapowiedział, że głosowanie w sprawie dwóch kandydatur odbędzie się w najbliższy piątek.
"Przyznano wam możliwość wpisywania do rejestru sprawców przestępstw pedofilskich i znowelizowaną ustawę. Uporządkowaliśmy, mam nadzieję, sytuację personalną w komisji. Uzupełnimy jej skład i teraz absolutnie wszystko w waszych rękach" – powiedział Hołownia.
Zaznaczył, że oczekuje, że w najbliższych tygodniach ruszą postępowania związane z wpisem do rejestru sprawców i w tym roku pierwsze sprawy zostaną przez komisję rozstrzygnięte.
"Oczekuje, że ze zjawiskiem pedofilii (...), poradzimy sobie (...) w taki sposób, który stanie się modelowy nie tylko dla naszego kraju, ale też będzie mógł dawać przykład tym, którzy rozglądają się dzisiaj często po Europie" – oświadczył Hołownia. "To myśmy dzieciom zgotowali ten los, którego dzisiaj doświadczają, a którego wyrazem są wskaźniki prób samobójczych, wskaźniki traum, które sygnalizują swoim terapeutom" – dodał
Przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży Monika Rosa (KO) powiedziała, że ważnym punktem odniesienia dla działań komisji są podobne instytucji w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie czy w Nowej Zelandii.
"Są przede wszystkim wielkim wyrzutem, jak bardzo jesteśmy zapóźnieni w kwestii rozliczeń" – podkreśliła.
Powiedziała, że jednym z zadań komisji ds. pedofilii będzie zajęcie się wykorzystywaniem seksualnym dzieci w świecie cyfrowym.
Przewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Paweł Śliz zwrócił uwagę, że w komisji zalega wiele spraw, które muszą być załatwione.
"Liczymy, że rejestr, do którego możecie dokonywać wpisu nie będzie pusty, jak jest dzisiaj. Liczymy na zintensyfikowanie prac" – powiedział.
Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 została powołana przez Sejm 24 lipca 2020 r. Przyjmuje zgłoszenia od listopada 2020 r. Do jej zadań należy m.in. badanie spraw, które uległy przedawnieniu i wpisywanie pedofilów do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
W skład komisji ds. pedofilii powinno wchodzić siedmiu członków, w tym trzech powoływanych przez Sejm większością trzech piątych głosów, jeden powoływany przez Senat większością trzech piątych głosów, jeden powoływany przez prezydenta, jeden przez premiera i jeden przez Rzecznika Praw Dziecka.
Pod koniec lipca Sejm odwołał dwie członkinie tej komisji Barbarę Chrobak i Hannę Elżanowską z powodu m.in. oskarżeń o niegospodarność i stosowanie mobbingu. (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze