Festiwal Światła w Łodzi od 2011 roku przyciąga do miasta dziesiątki tysięcy widzów. W tym roku w piątek i sobotę (27-28 września) od godz. 19 do 24 ulice i zabytkowe budynki centrum miasta ożyją dzięki pokazom świetlnym.
Na obszarze od parku Staromiejskiego przez plac Wolności i ul. Piotrkowską aż do ul. Roosevelta organizatorzy przygotowali mappingi (projekcje na elewacjach w technologii 2D i 3D), animacje (dynamiczne ruchome obrazy wyświetlane na monumentalnych ekranach, którymi na czas projekcji zamienią się elewacje kamienic), instalacje świetlne, które pojawią się zarówno na ulicach, jak i w przestrzeni parku Staromiejskiego.
Artyści tegorocznego Light Move Festivalu ukażą w swoich dziełach ich interpretację tematu przewodniego festiwalu "Cywilizacja", otwierając dyskusję o przyszłości ludzkości.
Jeden ze świetlno-muzycznych spektakli stworzy Jesus Baptiste. Przy swoich projektach współpracuje z DJ Amadeo Savio, który na żywo tworzy ścieżkę dźwiękową dopasowaną do mappingu. Widowisko "Baggers of Clouds" wyświetlone zostanie na murach Pałacu Poznańskiego przy ul. Ogrodowej.
"Projekcje wyrażać będą głębokie zaniepokojenie nieustannym rozwojem cywilizacji, który niesie ze sobą poważne zagrożenie dla naszego naturalnego środowiska. Ściśle związane z naszym istnieniem, stanowi fundament zbiorowej tożsamości. Przyszły postęp, choć napędzany innowacją i ekspansją, może ostatecznie doprowadzić do zniszczenia świata przyrody, który kształtuje naszą tożsamość zarówno jako jednostki, jak i społeczeństwa. Utrata tej kluczowej więzi z naturą może spowodować erozję naszego kulturowego i osobistego ja, pozostawiając nas w sztucznej, oderwanej od rzeczywistości przestrzeni" - opisują temat tej pracy organizatorzy festiwalu.
Wizualizacje pt. "Correlation" wyświetlone zostaną na elewacjach kamienic przy Piotrkowskiej 1-5. Ukażą zależności i interakcje między różnymi cywilizacjami i kulturami, ilustrując, jak starożytne konstrukcje i wynalazki współdziałają z technikami współczesnymi, a jednym z głównych motywów wizualizacji będzie koło zębate.
W parku Staromiejskim zaplanowano instalację tworzącą wizualną opowieść o zanikłych rzekach Łodzi, które kiedyś napędzały rozwój miasta. Złote światła symbolizować będą płynącą wodę i harmonię między naturą a przemysłem. Przeplatać się będą z ciemniejszymi, zakłócającymi elementami, które obrazują ingerencję cywilizacji i jej negatywny wpływ na środowisko.
"Złota Łódka i jej świetlne strumienie poprowadzą widzów przez park, nawiązując do dawnych koryt rzek, które dziś w większości zniknęły pod ziemią. Na drodze złotej rzeki pojawią się mroczne cienie, które reprezentują ingerencję przemysłu. Te zakłócające przepływ elementy przypominają o industrialnej przeszłości miasta, pokazując, jak rozwój często prowadzi do degradacji naszej planety" - opisują ten projekt organizatorzy.
W sobotę (28 września) przy Pałacu Poznańskiego od godz. 20 do 22 oprócz światła pojawi się też muzyka - Rebel Babel & Kayah, Bisz i Bela Komoszyńska, a w piątek (27 września) i w sobotę przy fontannie w parku Staromiejskim co pół godziny od godz. 19.30 do 22 rozbrzmiewać będzie muzyka Downtown Brass i Natalii Muiangi.
Program i mapa festiwalowych wydarzeń oraz szczegółowy opis poszczególnych projekcji dostępne są na stronie Light Move Festivalu w internecie.
Na czas trwania festiwalu zmieni się organizacja ruchu w centrum Łodzi. W piątek (27 września) i w sobotę (28 września) w godz. 18-01 część ulic w centrum Łodzi zostanie zamknięta dla ruchu samochodowego i tramwajowego.
Wyłączenia obejmą fragmenty ulic: Piotrkowska od Pomorskiej do Roosevelta, Zachodnia od Drewnowskiej do Więckowskiego, Podrzeczna od Zachodniej do Nowomiejskiej, Wolborska od Nowomiejskiej do Majzela, Nowomiejska od Drewnowskiej do pl. Wolności, Ogrodowa przy Zachodniej, Legionów od Zachodniej do pl. Wolności, Pomorska od pl. Wolności do Wschodniej, Wschodnia od Północnej do Rewolucji 1905 r., Rewolucji 1905 r. od Zachodniej do Wschodniej.
Zamknięte też będą ulice przecinające Piotrkowską od Zachodniej do Wschodniej i Sienkiewicza. Będą to ulice Więckowskiego, Jaracza, Narutowicza, 6 Sierpnia, Traugutta, Moniuszki, Tuwima, Andrzeja Struga, Nawrot, Zamenhofa, a także ulice okalające plac Komuny Paryskiej.
Na czas festiwalu zmieni się także komunikacja miejska w Łodzi. W sobotę (28.09) tramwaje i autobusy MPK będą kursować według tygodniowego rozkładu jazdy, ze zmianami tras wymuszonymi organizacją ruchu. Kursy MPK w dniach festiwalu zostaną wydłużone do godz. 0.30. Zaplanowane są także dodatkowe połączenia z osiedli do centrum. (PAP)
Autor: Marek Juśkiewicz
Napisz komentarz
Komentarze