Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 października 2024 01:25
Reklama
Reklama

60 lat temu w Górach Świętokrzyskich odkryto Jaskinię Raj

60 lat temu uczniowie krakowskiego technikum geologicznego odkryli Jaskinię Raj w Górach Świętokrzyskich. Podczas jubileuszu w Kielcach eksperci zwrócili uwagę na jej znaczącą rolę w badaniach naukowych. Najnowsze odkrycia dostarczają nowych informacji o życiu neandertalczyków i zmianach klimatycznych.

Konferencję popularnonaukową, poświęconą historii odkrycia jaskini, prowadzonym tam badaniom oraz znaczeniu tego miejsca dla promocji regionu świętokrzyskiego i zrównoważonej turystyki zorganizowała w czwartek w Kielcach fundacja „Łysogóry”.

W jubileuszu wziął udział jeden z odkrywców, Zbigniew Bochajewski, który wspominał, że odkrycie jaskini było dziełem przypadku. W latach 60., będąc uczniem technikum geologicznego w Krakowie, razem z kolegami z klasy pracował nad tworzeniem map okolic Chęcin. Ich pasją było jednak także eksplorowanie jaskiń. Te w okolicach Chęcin często okazywały się jedynie niewielkimi zagłębieniami. Jaskinia Raj była jednak wyjątkiem.

„Miejscowi ludzie mówili nam, żebyśmy nie wchodzili do wykrotów i jaskiń, bo mogły się zawalić. Powszechne były też różne zabobony, że te jaskinie to wejścia do piekła i przestrzegano nas, żebyśmy się tam nie zapuszczali” – opowiadał PAP Bochajewski. „Nie wiele sobie z tego robiliśmy. Kiedy odkryliśmy wąskie przejście pod rumowiskiem skalnym przy wzgórzu Malik, wszedłem tam jako pierwszy. Koledzy asekurowali mnie z zewnątrz, a potem dołączyli do mnie. To, co zobaczyliśmy, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania” – zaznaczył.

Odkrywca wspominał, że po wejściu do jaskini on i jego koledzy oniemieli z zachwytu. „Wcześniejsze wykroty, które badaliśmy, były pozbawione szaty naciekowej, a tu zobaczyliśmy piękne stalaktyty, stalagmity, a posadzka wyglądała jak polukrowana, skrząca się jak śnieg w mroźny dzień” – opisywał.

„To było coś niesamowitego. Ściany pokryte były naciekami, a w jednym miejscu zobaczyliśmy przejście zastawione ogromnymi stalaktytami, które czasami łączyły się w kolumny. Szczęki nam opadły” – dodał.

Jaskinia Raj, odkryta przez młodych geologów w 1964 roku, szybko stała się miejscem intensywnych badań archeologicznych. Minione dekady potwierdziły jej znaczenie dla nauki, ale i turystyki. Od 1972 roku jaskinia jest udostępniona dla zwiedzających, przyciągając rocznie tysiące turystów.

Obecnie Jaskinia Raj wciąż stanowi przedmiot badań naukowych. W tym roku wznowiono wykopaliska, a ich celem jest rekonstrukcja zmian klimatycznych w pradziejach oraz badanie życia neandertalczyków.

Jak powiedziała PAP dr hab. Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, dotąd uważano, że to neandertalczycy w Jaskini Raj stworzyli coś w rodzaju zapory z poroży reniferów. „Jednak nasze badania wykazały, że nagromadzenie poroży pochodzi z późniejszego okresu i nie ma związku z warstwami, w których znajdują się zabytki neandertalskie” - zaznaczyła dr hab. Kot, która kierowała najnowszymi badaniami.

Badacze nie wykluczają, że poroża zostały przyniesione przez człowieka współczesnego lub hieny jaskiniowe. Naukowcy nadal starają się określić, kiedy dokładnie ludzie zamieszkiwali Jaskinię Raj i jak długo. Wstępne obserwacje sugerują, że mogło dochodzić do wielu epizodów bytności człowieka, a warstwy są bardziej złożone, niż wcześniej sądzono.

„Potwierdza się również nasza wiedza o zmianach klimatycznych – mamy do czynienia z dwiema głównymi fazami: cieplejszą i znacznie chłodniejszą” – wyjaśnia dr Kot. Badacze odkryli, że w górnych warstwach, gdzie znaleziono artefakty, brakuje węgli drzewnych. "Pojawiają się za to przepalone kości, co może świadczyć, że ludzie zaczynają palić kośćmi - być może ze względu na brak dostępu drewna, co też jest archeologicznym potwierdzeniem, że ten klimat był dużo chłodniejszy niż dzisiaj" - wskazała.

Wykopaliska prowadzone były w lutym i lipcu tego roku, a obecnie archeolodzy skupiają się na analizie zebranego materiału w laboratoriach. „Do tej pory przebadaliśmy 15 ton ziemi. Teraz trzeba wszystko dokładnie przejrzeć pod lupą i wybrać najdrobniejsze fragmenty” – dodała dr Kot.

Podczas prac odkryto m.in. kości mamuta, niedźwiedzia jaskiniowego oraz fragmenty poroży reniferów, co świadczy o bogatym ekosystemie okolic jaskini w czasach prehistorycznych.

Projekt badawczy, w ramach którego prowadzone są te wykopaliska, finansowany jest z grantu Narodowego Centrum Nauki i ma na celu rekonstrukcję zmian klimatyczno-środowiskowych w pradziejach Polski Południowej oraz zbadanie strategii osadniczych neandertalczyków i ludzi współczesnych.

Jaskinia Raj utworzyła się w skałach wapiennych, które powstały na dnie płytkiego morza ok. 360 mln lat temu. Została odkryta przez uczniów krakowskiego technikum geologicznego w 1964 roku podczas ćwiczeń terenowych w Górach Świętokrzyskich. Wyróżnia się wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową z ponad 47 tys. stalaktytów. Najwyższa kolumna naciekowa ma prawie dwa metry wysokości. Jaskinia od 1972 roku jest udostępniona do zwiedzania.(PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Pracujący personel medyczny coraz mocniej odczuwa skutki braków kadrowych w ochronie zdrowia. Zmagają się z wypaleniem zawodowym i chcą odejść z zawoduPracujący personel medyczny coraz mocniej odczuwa skutki braków kadrowych w ochronie zdrowia. Zmagają się z wypaleniem zawodowym i chcą odejść z zawoduPolski system ochrony zdrowia mierzy się z narastającym problemem braków kadrowych. Jego skutki odczuwają też coraz bardziej przeciążeni i przepracowani lekarze, pielęgniarki, położne i pozostały personel medyczny. 50 proc. menedżerów i dyrektorów placówek medycznych wskazuje na coraz częstsze w tych grupach wypalenie zawodowe, przewlekły stres i brak work–life balance, a 33 proc. deklaruje, że z tego powodu personel medyczny coraz częściej decyduje się na odejście z zawodu – wynika z nowego raportu Philips „Future Health Index 2024”. Oprócz kształcenia nowych kadr rozwiązaniem może być także szersze wykorzystanie technologii.Data dodania artykułu: Wczoraj, 20:28
Kryptowaluty. Eksperci apelują o zmianę przepisów dot. reklam i art. sponsorowanych w social mediachKryptowaluty. Eksperci apelują o zmianę przepisów dot. reklam i art. sponsorowanych w social mediachPolacy tracą pieniądze, ponieważ ufają reklamom przygotowanym przez oszustów. Pułapki zastawiane są głównie w mediach społecznościowych. Zdarza się, że do inwestycji zachęca znana osoba, ale jej wizerunek jest wykorzystany bezprawnie. Eksperci apelują do organów państwa, że pilnie potrzebne jest wdrożenie rozwiązań, które ograniczą ten problem. Przede wszystkim proponują wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących reklamy i weryfikowania treści sponsorowanych, a także szybkiego usuwania śladów oszustw. Do tego znawcy tematu dodają, że popularne serwisy społecznościowe mogą ponosić konsekwencje, o czym świadczy niedawny zakaz wydany przez Prezesa UODO. Zwracają też uwagę na konieczność podnoszenia wiedzy finansowej Polaków.Data dodania artykułu: Wczoraj, 08:18 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 1
Pedałowali  pod wpływemKursy wychowawczo-opiekuńcze na opiekun.net: opinie, oferta, zaletyPracujący personel medyczny coraz mocniej odczuwa skutki braków kadrowych w ochronie zdrowia. Zmagają się z wypaleniem zawodowym i chcą odejść z zawoduKolejny sezon filmowy w MCK rozpoczęty„Każdemu wolno kochać” – koncert Daniela Wysokińskiego„Zielona sala zajęć” w Przedszkolu nr 5El Clasico: Real Madryt - FC Barcelona  26 październik godz. 20:454 Wskazówki Dotyczące Planowania I Porady Dotyczące Płynnej Podróży DrogowejKryptowaluty. Eksperci apelują o zmianę przepisów dot. reklam i art. sponsorowanych w social mediachZapraszamy na konsultacje społeczneW brzozowym gaju, nie tylko ptaszki śpiewająTM Orchestra na jubileuszowym koncercie Andrzeja Cierniewskiego.
Reklama
NOCY BIBLIOTEK 2024 – MOC BIBLIOTEK NOCY BIBLIOTEK 2024 – MOC BIBLIOTEK W piątek 11 października 2024 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się X jubileuszowe wydanie ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek.Tegoroczne hasło brzmi: „Moc bibliotek”.Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja popularyzująca czytanie poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.Akcję zainicjowało w 2015 roku Centrum Edukacji Obywatelskiej.Od godziny 17.00 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, plac Kościuszki 18 na uczestników wieczornego spotkania czekają liczne atrakcje:Pokój Bajek:Od 17.00  - Teatrzyk kamishibai, kolorowanki, zakładki, świecące tatuaże, animacje i zabawy czytelnicze;Wypożyczalnia bibliotekiOd 17.00 - Kiermasz książki – październikowe książkobranie,  bookcrossing – podziel się książką, wystawa podróżnicza pn. ,,Podróże uczą i bawią”.Sala koncertowa MCK18.00 -  Spotkanie autorskie z z Uyangą Bayarkhuu, autorką książki "Ja, Mongołka. Opowieść wojowniczki". Spotkanie poprowadzi redaktor Marcin KowalskiPrzed nami fascynująca podróż po Mongolii, ale też  wspomnienie Polski przełomu XX i XXI wieku na tle naszego miasta – Tomaszowa Mazowieckiego, ale przede wszystkim spojrzenie w głąb odczuć i emocji autorki Uyangi Bayarkhuu, prawdziwej wojowniczki. Uyanga nie ma przed nami tajemnic. Dzieli się szczerze swoim życiem, również jego ciemniejszymi stronami, a że jest świetną obserwatorką rzeczywistości, dostajemy od niej książkę barwną, ciekawą oraz niezwykłą. Połączenie pamiętnika, reportażu i książki podróżniczej. Znakomitym pomysłem było wyodrębnienie w książce Mongolskich Ciekawostek, które wielu z nas co najmniej bardzo zdziwią, jeśli nie zaszokują.Uyanga Bayarkhuu urodziła się 2 grudnia 1986 r. w Ułan Bator. Do Polski przyjechała z mamą i bratem Bilguunem w lipcu 1998 r. Zamieszkali w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie Uyanga ukończyła Szkołę Podstawową nr 10 oraz I Liceum Ogólnokształcące. Jest absolwentką ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego. Mama dwójki dzieci Temujina oraz Anujin.Przez 10 lat pracowała w korporacji jako analityczka, planerka oraz menadżerka sprzedaży. Od kilku lat samodzielna biznesmama, w internecie występująca jako Mothersqueendom, blogerka, instgramerka. Prowadzi w Milanówku, wspólnie z bratem, restaurację sushi. Modelka, tancerka, joginka, posiada czarny pas w taekwondo. Medytuje i rozwija się duchowo.Będzie możliwość nabycia książki oraz uzyskanie autografu autorki.Koncert zespołu Mongolska Melodia.Wydarzenie uświetni występ ludowego zespołu grającego na mongolskich tradycyjnych instrumentach. Członkowie zespołu to amatorzy, którzy na co dzień pracują i mieszkają w Polsce. Muzycy zaprezentują piękną muzykę ludową, śpiew gardłowy charakterystyczny dla kultury Mongolii oraz taniec w oryginalnych, ludowych strojach.Ok. 20.00 - Projekcja Filmu familijnego "Mój brat ściga dinozaury".Do zobaczenia! Wstęp wolny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.10.2024
Sztuka – Sport – Olimpiada Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady deszczu

Temperatura: 12°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Jeżeli prokurentem zostałby ten bezmózgowiec, lokalny cwaniaczek spod Rzeczycy, to z pewnością w ciągu miesiąca ten prywatny szpital padłby, jak Andzia w krzakach.Źródło komentarza: Nu-Med przejętyAutor komentarza: JuZekTreść komentarza: Bedkowiacy wracajcie do jaskiń!Źródło komentarza: W Będkowie nie chcą nowej drogiAutor komentarza: PodpisTreść komentarza: Zdecydowanie liczę na wjazd/zjazd z trasy w południowej części miasta - tj okolice Wąwału.Źródło komentarza: Zapraszamy na konsultacje społeczneAutor komentarza: GminnyTreść komentarza: Pierwotnie droga miała przebiegać przez gminę Ujazd i tam miał powstać węzeł,nie więc co się stało ale tak nie będzie.Pan Pawlak burmistrz Ujazdu swoje kampanie wyborcze robił na tej drodze!a teraz kiedy nie będzie po jego myśli ogłasza swój sukces;)kabaret,zresztą ze spotkania w Tomaszowie wyszedł taki zniesmaczony;)ważyło na to że drogo S8 nie wyprostuje ,zostało mu prostowanie włosów:)Źródło komentarza: W Będkowie nie chcą nowej drogiAutor komentarza: EwaTreść komentarza: Odkupię pośrednio. Zrobi to za mnie budżet Państwa z podatków które tam wpłacam wypłacając obecnym właścicielom nieruchomości stosowne odszkodowania.Źródło komentarza: Zapraszamy na konsultacje społeczneAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: cytuję: "przyczyni się do podniesienia wartości ziemi i nieruchomości w pobliżu drogi" - to chyba największy absurd jaki ostatnio słyszałem :) 20 lat plany poprowadzenia tej trasy były INNE i nie kolidowały z gminą Będków - zmiana dokonała się na podstawie bardzo wątpliwych analiz w tym roku... pytanie brzmi: kto miał w tym osobisty interes (albo przypadkiem ostatnio wykupywał gdzieś działki za bezcen...) ciekawe...Źródło komentarza: W Będkowie nie chcą nowej drogi
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama