Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 października 2024 00:10
Reklama
Reklama

Pożar w zakładzie produkującym oleje; sytuacja opanowana, ale akcja trwa

W Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie) płonie zakład produkujący smary i oleje. Na miejscu pracuje 37 zastępów straży pożarnej (PSP i OSP) z całego województwa w tym jednostka ratownictwa chemicznego w Łodzi. Zamknięty jest odcinek drogi DK48 (Tomaszów - Spała) w miejscowości Cygan.

Oficer dyżurny PSP w Łodzi poinformował PAP, że po wybuchu ognia ok. 1.20 w nocy w niedzielę płomienie objęły dwa budynki - rozlewnię i magazyn, oraz składowisko substancji oleistych o rozmiarach 100 na 100 metrów. Zgromadzone tam były materiały do produkcji w zbiornikach (tzw. mauzerach) mieszczących po 1000 litrów substancji.

"Pożar jest opanowany i już się nie rozprzestrzenia, ale akcja gaśnicza potrwa jeszcze co najmniej przez kilka godzin" - powiedział PAP Jędrzej Pawlak, rzecznik KW PSP w Łodzi.

Dodał, że po godz. 8 na miejscu pożaru pracuje 37 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej z całego regionu. Zarówno strażacy, jak i policjanci informują, że nie ma informacji, żeby w wyniku pożaru ktoś został ranny.

"Pożar prawdopodobnie wybuchł w budynku rozlewni, po czym rozprzestrzenił się na dalsze części - magazyn i zewnętrzne składowisko. W budynku o wymiarach 40 na 17 m znajdował się duży zbiornik z substancjami oleistymi i kilka mniejszych. Dwa z tych zbiorników rozszczelniły się i doszło do wycieku" - powiedział PAP Jędrzej Pawlak z PSP w Łodzi.

W budynkach (magazynie i przelewowni) miało znajdować się w sumie osiem zbiorników z łatwopalnymi cieczami. Mogły zawierać kilkanaście tysięcy litrów substancji.

Ogień, rozprzestrzeniając się z budynku, objął składowisko znajdujące się obok budynków. Stały tam zbiorniki tzw. Mauzery o pojemności 1000 litrów każdy. Ustawione były jeden na drugim w czterech warstwach.

Ogień i wysoka temperatura sprawiły, że kolejne zbiorniki rozszczelniały się i dochodziło do zapłonu wyciekających substancji. To wywoływało gwałtowne nasilanie się ognia i jego rozprzestrzenianie się, połączone z wystrzałem płomieni w powietrze. Prawdopodobnie te momenty były odbierane przez świadków jako towarzyszące pożarowi wybuchy.

Zakład produkcji olejów Tedex położony jest w miejscowości Cygan, w lesie na wschód od Tomaszowa Mazowieckiego. Akcja gaśnicza objęła też przylegające do miejsca pożaru tereny leśne. Z Łodzi na miejsce skierowano jednostkę ratownictwa chemicznego, kontener ze środkiem pianotwórczym i dwie cysterny ze środkami gaśniczymi.

Strażacy z jednostek OSP z okolic Tomaszowa Mazowieckiego (Smardzewice, Lubochnia, Tomaszów Mazowiecki i Białobrzegi) zbudowali magistralę wodną z rzeki Pilicy do miejsca pożaru.

Ze względu na prowadzoną akcję gaśniczą zamknięta jest do odwołania droga krajowa 48 między Tomaszowem i Spałą.

"To jedyna droga dojazdowa do miejsca pożaru, więc skierowaliśmy tam funkcjonariuszy do kierowania ruchem i zabezpieczenia dojazdu dla wozów ratowniczych" - powiedziała PAP Natalia Cieślak z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim.

Dodała, że ruch samochodów osobowych skierowano na trasę objazdu wyznaczonego drogami lokalnymi przez Glinnik i Luboszewy. (PAP)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Adam N. 13.10.2024 14:51
Biedny ten Cygan 31 sierpnia 1997 r został prawie całkowicie zniszczony poprzez wybuch cystern z gazem wybuchy były tak silne że na Spalskiej szyby z okien wyleciały drzewa odrsoły i tutaj taka znowu smutna informacja.

Figo-fago 13.10.2024 16:00
Panie Adamie. Ten zakład, rzeczywiście jest biedny, ale nie z powodu swojego pecha. Ten zakład, to jest prywatna, polska spółka akcyjna, notowana na polskiej giełdzie akcyjnej (TEDEX S.A). Oczywiście, w związku z tym nieszczęściem, wartość akcji tej spółki natychmiast spadnie. Żeby była jasność: ja nie cieszę się z nieszczęścia właściciela/właścicieli tej spółki. Jednak, "cóś"wiem na temat braku organizacji działania tej spółki w zakresie zapobieżenia takiemu pożarowi na otwartym terenie zakładu. Takiego zabezpieczenia nie było.

Edek 13.10.2024 12:21
Uważam że takiego rodzaju działalność nie powinna znajdować się w lesie, przy większych wiatrach to i Spala mogła by spłonąć

Standardy 13.10.2024 11:22
A źródła zdjęć niepodpisane jak w Ticie….

Babcia Jadzia 13.10.2024 10:32
Coś dużo tych pożarów ostatnio w Polsce. Przypadek?

behapik 13.10.2024 11:38
Nie sądzę

AW 13.10.2024 11:50
Na podstawie jakich danych statystycznych ta opinia ?

Reklama
Polecane
Zakończyło się gaszenie pożaru w zakładzie produkcji olejówTo nie była łatwa akcjaKolejny udany koncert Teatru PiosenkiKosiarka wodna nowym eksponatem Skansenu Rzeki Pilicy -„Skąd dokąd” w ramach cyklu   Kultura Dostępna!Pożar w zakładzie produkującym oleje; sytuacja opanowana, ale akcja trwaZapraszamy na zajęcia w szkole rodzeniaPorażka Lechii na wyjeździeObchody Dnia Edukacji Narodowej. Nagrody dla nauczycieli i szkółKlimczak: kierowca prowadzący pojazd mimo zakazu straci prawo jazdy na stałeSamorządy dostaną dodatkowe 10 mld zł z subwencji. Do Tomaszowa trafi 12 milionów złotychARENA KART CUP – RUSZYŁY ZAPISY NA BEZPŁATNE ZAWODY KARTINGOWE
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 37 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama