Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 29 marca 2025 23:46
Reklama

Pożar w zakładzie produkującym oleje; sytuacja opanowana, ale akcja trwa

W Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie) płonie zakład produkujący smary i oleje. Na miejscu pracuje 37 zastępów straży pożarnej (PSP i OSP) z całego województwa w tym jednostka ratownictwa chemicznego w Łodzi. Zamknięty jest odcinek drogi DK48 (Tomaszów - Spała) w miejscowości Cygan.

Oficer dyżurny PSP w Łodzi poinformował PAP, że po wybuchu ognia ok. 1.20 w nocy w niedzielę płomienie objęły dwa budynki - rozlewnię i magazyn, oraz składowisko substancji oleistych o rozmiarach 100 na 100 metrów. Zgromadzone tam były materiały do produkcji w zbiornikach (tzw. mauzerach) mieszczących po 1000 litrów substancji.

Reklama

"Pożar jest opanowany i już się nie rozprzestrzenia, ale akcja gaśnicza potrwa jeszcze co najmniej przez kilka godzin" - powiedział PAP Jędrzej Pawlak, rzecznik KW PSP w Łodzi.

Dodał, że po godz. 8 na miejscu pożaru pracuje 37 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej z całego regionu. Zarówno strażacy, jak i policjanci informują, że nie ma informacji, żeby w wyniku pożaru ktoś został ranny.

"Pożar prawdopodobnie wybuchł w budynku rozlewni, po czym rozprzestrzenił się na dalsze części - magazyn i zewnętrzne składowisko. W budynku o wymiarach 40 na 17 m znajdował się duży zbiornik z substancjami oleistymi i kilka mniejszych. Dwa z tych zbiorników rozszczelniły się i doszło do wycieku" - powiedział PAP Jędrzej Pawlak z PSP w Łodzi.

W budynkach (magazynie i przelewowni) miało znajdować się w sumie osiem zbiorników z łatwopalnymi cieczami. Mogły zawierać kilkanaście tysięcy litrów substancji.

Ogień, rozprzestrzeniając się z budynku, objął składowisko znajdujące się obok budynków. Stały tam zbiorniki tzw. Mauzery o pojemności 1000 litrów każdy. Ustawione były jeden na drugim w czterech warstwach.

Ogień i wysoka temperatura sprawiły, że kolejne zbiorniki rozszczelniały się i dochodziło do zapłonu wyciekających substancji. To wywoływało gwałtowne nasilanie się ognia i jego rozprzestrzenianie się, połączone z wystrzałem płomieni w powietrze. Prawdopodobnie te momenty były odbierane przez świadków jako towarzyszące pożarowi wybuchy.

Zakład produkcji olejów Tedex położony jest w miejscowości Cygan, w lesie na wschód od Tomaszowa Mazowieckiego. Akcja gaśnicza objęła też przylegające do miejsca pożaru tereny leśne. Z Łodzi na miejsce skierowano jednostkę ratownictwa chemicznego, kontener ze środkiem pianotwórczym i dwie cysterny ze środkami gaśniczymi.

Strażacy z jednostek OSP z okolic Tomaszowa Mazowieckiego (Smardzewice, Lubochnia, Tomaszów Mazowiecki i Białobrzegi) zbudowali magistralę wodną z rzeki Pilicy do miejsca pożaru.

Ze względu na prowadzoną akcję gaśniczą zamknięta jest do odwołania droga krajowa 48 między Tomaszowem i Spałą.

"To jedyna droga dojazdowa do miejsca pożaru, więc skierowaliśmy tam funkcjonariuszy do kierowania ruchem i zabezpieczenia dojazdu dla wozów ratowniczych" - powiedziała PAP Natalia Cieślak z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim.

Dodała, że ruch samochodów osobowych skierowano na trasę objazdu wyznaczonego drogami lokalnymi przez Glinnik i Luboszewy. (PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

TM 15.10.2024 11:52
Jak to mówią lewaki ziemia płonie!

Reklama
Adam N. 13.10.2024 14:51
Biedny ten Cygan 31 sierpnia 1997 r został prawie całkowicie zniszczony poprzez wybuch cystern z gazem wybuchy były tak silne że na Spalskiej szyby z okien wyleciały drzewa odrsoły i tutaj taka znowu smutna informacja.

Figo-fago 13.10.2024 16:00
Panie Adamie. Ten zakład, rzeczywiście jest biedny, ale nie z powodu swojego pecha. Ten zakład, to jest prywatna, polska spółka akcyjna, notowana na polskiej giełdzie akcyjnej (TEDEX S.A). Oczywiście, w związku z tym nieszczęściem, wartość akcji tej spółki natychmiast spadnie. Żeby była jasność: ja nie cieszę się z nieszczęścia właściciela/właścicieli tej spółki. Jednak, "cóś"wiem na temat braku organizacji działania tej spółki w zakresie zapobieżenia takiemu pożarowi na otwartym terenie zakładu. Takiego zabezpieczenia nie było.

Adam N. 13.10.2024 21:16
Ja pamiętam jak tam były paliwa Lotosu i wtedy się działo aż szybko się wynieśli szkoda tylko psów.

Edek 13.10.2024 12:21
Uważam że takiego rodzaju działalność nie powinna znajdować się w lesie, przy większych wiatrach to i Spala mogła by spłonąć

Standardy 13.10.2024 11:22
A źródła zdjęć niepodpisane jak w Ticie….

Babcia Jadzia 13.10.2024 10:32
Coś dużo tych pożarów ostatnio w Polsce. Przypadek?

behapik 13.10.2024 11:38
Nie sądzę

AW 13.10.2024 11:50
Na podstawie jakich danych statystycznych ta opinia ?

Babcia Jadzia 14.10.2024 12:32
Na podstawie wielu doniesień medialnych. Wystarczy się trochę tym interesować i łączyć kropki.. Duże targowisko przy Marywilskiej, składowiska odpadów, fabryka paluszków i wiele wiele innych. To mało?

Opinie

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2025? Aktualne ceny i dotacje

Przydomowe oczyszczalnie stały się w ostatnich latach prawdziwym hitem jeśli chodzi o domy jednorodzinne, ale nie tylko. Wielu właścicieli tego typu nieruchomości rozważa budowę takiej instalacji u siebie. Z jakim kosztem jest związana taka inwestycja, co warto wiedzieć na poszczególnych etapach jej realizacji i na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy! Własną oczyszczalnię ścieków można wybudować jeśli nie posiada się możliwości przyłączenia gospodarstwa domowego do zbiorczej sieci wodno-kanalizacyjnej. Jest to o wiele lepsza alternatywa niż tradycyjne szambo, którego posiadanie wiąże się ze sporymi kosztami eksploatacyjnymi. Przyjrzymy się więc bliżej temu, na czym polega model działania przydomowej oczyszczalni.Data dodania artykułu: 25.03.2025 11:24
Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2025? Aktualne ceny i dotacje

Raport: Polacy wytwarzają średnio od 250 do 480 kg odpadów rocznie

Statystyczny Polak wytwarza średnio 376 kg odpadów komunalnych rocznie; najmniej mieszkaniec Podkarpacia (250 kg), a najwięcej mieszkaniec Opolszczyzny (480 kg) - wynika z opracowania Instytutu Ochrony Środowiska. Gminy miejskie wytwarzają najwięcej, a gminy wiejskie najmniej odpadów.Data dodania artykułu: 23.03.2025 09:51
Raport: Polacy wytwarzają średnio od 250 do 480 kg odpadów rocznie

Badanie: większość polskich rolników czuje się zmęczona i pozostawiona sama sobie

Zmęczonych czuje się 70 proc. polskich rolników, a 62 proc. uważa, że są pozostawieni sami sobie - wynika z badania organizacji More in Common. Wskazano również, że 38 proc. rolników zadeklarowało, że ich gospodarstwa dotknęły susze, a 16 proc. powodzie.Data dodania artykułu: 23.03.2025 09:36
Badanie: większość polskich rolników czuje się zmęczona i pozostawiona sama sobie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama