Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 04:25
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Kilka słów o turystyce w Tomaszowie Maz. - list czytellnika

Tzw. turystyka w Tomaszowie Maz. opiera się na pokazaniu: muzeum w pałacu, skansenu, grot, Niebieskich Źródeł. Może warto obliczyć ile w tzw. zabytkach było prawdziwych zwiedzających (bez imprez). Tzw. turysta trafiający do naszego miasta przebywa tu tylko kilka godzin.

 Ile lat można promować się: skansenem, grotami i Niebieskimi Źródłami,

Żeby mógł turysta zawitał do naszego miasta bezwzględnie miasto musi:

- zadbać o rozwinięcie bazy hotelowej i gastronomicznej,

- organizować różnego rodzaju konkursów: gastronomicznych, rękodzieła ludowego i innych, zaangażować koła gospodyń i inne,

- przygotować bazę turystyczną

-  powołać filię muzeum z dużo większą powierzchnią ekspozycyjną (w budynku zabytkowym) i pokazanie większości dużo większej eksponatów (wystawy stałe i  okolicznościowe),

- przeszkolić kilku przewodników po mieście i okolicy,

-  zadbać o zabytki,

- opracować kilka tras do zwiedzania 2-4 dniowych,

- przygotować foldery, widokówki, magnesy na lodówkę i inne

Ponadto pracownicy muzeum muszą współpracować z osobami zajmującymi się historią miasta, okolicy i jego zabytkami, oraz podjąć współpracę z biurami podróży w sprawie organizacji przyjazdu grup, 

W mojej ocenie zwiedzanie trzeba zsynchronizować z odbywającymi się imprezami a w budynku muzeum powinny być prowadzone badania konserwacyjne, naukowe,  warsztaty dla dzieci i młodzieży, spotkania szerzenia wiedzy o mieście i okolicy wśród mieszkańców i grup turystycznych, 

W Tomaszowie organizowane są różne zawody sportowe i inne imprezy rozrywkowe, a więc trzeba o to zadbać,  żeby zawodnicy i inne osoby odwiedzające nasze tereny mieszkały i stołowały  się w Tomaszowie Maz.

Obecnie jest świadomość, że: 
- w naszym mieście nie ma zabytków (niema czy się chwalić),
- miasto niedługo będzie obchodzić 200 – lecie praw miejskich, 
- zaniedbania na tym kierunku jest wieloletnie,
- bezwzględnie należy bezwzględnie promować historię i wszystkie rodzaje zabytków miasta i okolicy.

Trzeba wspomnieć o ogromnych zbiorach książek technicznych dużym laboratorium fotograficzny z dużym i porządnym sprzętem, które znajdowało się TZWS. Większość tych rzeczy uległa zniszczeniu. 

W mieście jest obecnie kilka bibliotek należy się zastanowić czy tyle jest potrzeba. W dzisiejszych czasach książki drukowane są wypierane przez inne techniki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Specjalista 25.11.2024 11:09
Co za bełkot - od Sasa do lasa. Baza hotelowa jest wokół tm - ile masz ze Smardzewic czy spały do miasta? Raz ze miasto nie może zgodnie z ustawą prowadzić hotelu - dwa - mamy szanse jedynie opierać się o turystykę weekendową. Trzeba myśleć racjonalnie. Mówią to wszystkie strategie opracowane przez ostatnie lata - ale autor tam chyba nie zajrzal. Powstał wspólny projekt miasta i gminy, są wycieczki itd. Teraz czas na rozwój tego pomysłu i sieciowanie atrakcji. Tak się robi współcześnie turystykę - a nie znaczki na lodówkę (chociaż te też w informacji turystycznej widziałem). We wszystkich dostępnych publicznie opracowaniach wychodzą dwie dominanty: arena i niebieskie źródła. Miasto chciało dołożyć kolejną pozycję na listę: termy - no ale wyszło wszyscy wiemy jak. Skansen, groty co rok publikują ilu turystów ich odwiedza - bardzo łatwo znaleźć te liczby w raportach o stanie miasta - więc jest nieźle, a teraz trzeba to wszystko rozwijać. Tylko na to potrzebna jest kasa i z tym zawsze największy problem. Ps. Inne miasta wielkości TM likwidują rowery - bo prawie nikt nie korzysta a to wielomilionowe obciążenie dla budżetu.

t 25.11.2024 17:58
Kto powiedział, że hotel musi prowadzić miasto. Baza hotelowa jest wokół tm - tylko miasto nic z tego niema (nie zarabia). Opracowywana strategia jest tylko na papierze, a jak się ma do realizacji. Powstał wspólny projekt miasta i gminy, są wycieczki itd. (chyba chodzi o wycieczkę do Padwy).

m 26.11.2024 15:49
Specjalista to zapewne etatowy pracownik UM lub starostwa.

m 24.11.2024 13:47
Ciekawe co w temacie ma do powiedzenia Ajdejano. Człowiek obeznany we wszystkich tematach.

Jan niezbędny 24.11.2024 10:19
zadbać o rozwinięcie bazy hotelowej i gastronomicznej... Zadbaliście o donaldy i kebaby, pozostałą gastronomię potraktowaliście sanepidem i skarbówką, to miasto zwalcza dobrą gastronomię.

Max 22.11.2024 17:14
Tylko po co nam baza hotelowa jak tu zwiedzania na kilka godzin

m 23.11.2024 15:21
Kto powiedział, że tylko Tomaszów Maz. można zwiedzać. W trasach turystycznych trzeba uwzględniać cały powiat i okolice.

królak 23.11.2024 18:50
Słusznie, tylko że taki rower miejski, który by uatrakcyjnił takie zwiedzanie przerasta możliwości tutejszych miejskich władz.

m 22.11.2024 15:24
W działaniach na temat turystyki musi być całkowita współpraca pracowników zatrudnionych w turystyce i promocji Urzędu Miasta i Starostwa Tomaszowskiego.

WuPe 23.11.2024 09:21
Urzędnikom trzeba powiedzieć co mają robić i czym się zajmować

m 23.11.2024 15:19
Urzędnik to jest taka osoba (opłacana z naszych podatków), która ma swojego szefa i odpowiadającego za pracę urzędnika.

m 22.11.2024 15:18
Ciekawe co w temacie ma do powiedzenia Prezydent Miasta Tomaszowa Maz., Starosta Tomaszowski, Wójtowie z powiatu.

S 24.11.2024 09:35
Nic. Widać to od wielu lat

Asia 22.11.2024 15:09
Należę do trzech bibliotek, wypożyczam, czytam. Nie wyobrażam sobie aby którąś zlikwidować, raczej dofinansować, by były nowe pozycje książkowe

tomaszowianka 22.11.2024 13:23
Gdybyśmy mieli odrestaurowane zabytki, będące obecnie w ruinie i zapomnieniu, to byłoby naprawdę co pokazać w Tomaszowie. Szlakiem pałaców fabrykanckich. Od Pałacu Piescha, dalej eklektyczna willa J. Halperna, willa Bartkego przy Filcach i dwie wille Landsbergów przy Konstytucji 3 Maja. W każdym budynku można byłoby zrobić wystawy z dziejów fabryk i historię tomaszowskich rodzin fabrykanckich. Takie mini muzea funkcjonują już od dawna w szanujących się miastach.

WuPe 22.11.2024 12:50
Niedawno gościłem kolegę ze Sri Lanki, który zwiedził już sporo w Polsce i Europie. Był zachwycony i pod wrażeniem ilości atrakcji, które znajdują się na tak małym obszarze. Zwiedził: bunkry w Jeleniu i Konewce, taras widokowy w BG, zalew z sinicami, groty, skansen, źródła, arenę, Spałę, Inowłódz, Czuszkę, TM by night i jeszcze pewnie coś więcej. Cóż, atrakcje Tomaszowa nie są atrakcyjne dla tubylców, ale są ciekawe dla przybyszów. Niestety, albo stety nie ma u nas wspólnego tematu przewodniego. Brakuje sztandarowych atrakcji wokół historii miasta, czyli huty rudy żelaza, piecy do wypału wapna, czy włókiennictwa (muzeum Wistomu?). Tylko kto ma to robić? Skansen stworzył w zasadzie jeden pasjonat...

Przem 22.11.2024 11:30
Gdyby zbudować ścieżkę rowerową asfaltową wokół zalewu połączoną z TM? Mamy w godzinę drogi od TM 5 dużych miast Łódź, Warszawę, Częstochowę, Kielce, Radom ludzie na rolkach, rowerach zjeżdżali by tu 8 miesięcy w roku- spójrzcie na Velo Czorsztyn, biznes sam by się przyciągał, a tak mamy Zalew niewykorzystanych szans. Brakuje w TM małego sieciowego hotelu żeby turyści mieli standard zapewniony - np Ibis Budżet lub jakiś inny znany.

Opinie
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama