Wydając decyzję, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska zobowiązał GDDKiA do spełnienia szeregu warunków, zarówno w trakcie realizacji, jak i eksploatacji inwestycji.
"W związku z tym wybudujemy łącznie aż 63 przejścia dla zwierząt, w tym 34 przejścia dla zwierząt małych i płazów, 28 przejść dla zwierząt dużych i średnich oraz jeden most krajobrazowy" – zapowiedziała rzeczniczka. Dodała, że inwestycja ma być objęta stałym nadzorem przyrodniczym, a w ramach postępowania zmierzającego do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) będzie przeprowadzona ponowna ocena odziaływania na środowisko. Dodatkowo rok pod oddaniu trasy kierowcom, GDDKiA ma wykonać tzw. analizę porealizacyjną.
Liczący ok. 67 km odcinek S12 od Radomia do początku obwodnicy Puław ma przebiegać przez teren gmin: Orońsko, Kowala, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Przyłęk, Policzna i Puławy.
Przyszła trasa S12 będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a wjechać na nią będzie można poprzez siedem węzłów: Radom Południe, Radom Kowala, Radom Skaryszew, Tczów, Zwoleń, Czarnolas i Puławy Zachód (dawniej Bronowice).
W najbliższej przyszłości na planowanym odcinku drogi mają być wykonane prace geologiczne. Przygotowane mają być też dokumenty przetargowe. "Kolejnym krokiem, po pozyskaniu finansowania inwestycji, będzie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy w systemie projektuj i buduj" – zapowiedziała Tarnowska.
W maju oraz lipcu 2024 r. GDDKiA podpisała umowy na projekt i budowę dwóch odcinków S12 - od granicy woj. łódzkiego do Przysuchy i z Przysuchy do Wieniawy. "Prace projektowe już trwają. Szacujemy, że w II kwartale 2025 r. złożymy do wojewody mazowieckiego wnioski o uzyskanie decyzji ZRID" – przekazała Tarnowska.
Przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka od Wieniawy do Radomia ma być ogłoszony jesienią 2025 r. (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze