Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:19
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Kocha muzykę odkąd był małym chłopcem

Krzysztof Jochan, właściciel Galerii we Wsi Niebrów ma nowy pomysł na uhonorowanie Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout

Miłość do zespołu Breakout przetrwała u Ciebie wiele lat. W Twojej galerii, czy jak lubisz mówić "izbie pamięci" jest ona namacalnie wyczuwalna. Reszta pamiątek jest związana bardziej z działalnością Marka Karewicza niż jakiegokolwiek innego zespołu. Tadeusz  Nalepa jednak dominuje.

Pomysł, aby w jakiś sposób uczcić Tadeusza Nalepę i zespół Breakout siedział w mojej głowie od wielu lat. Nigdy nie było sposobności, by go zrealizować. Pochwaliłem się nim kilka lat temu właśnie świeżo poznanemu przeze mnie Markowi Karewiczowi. Powiedziałem, że chciałbym dla mojego ukochanego zespołu coś więcej zrobić. Mistrz chwile pomyślał i powiedział mi: ja już jestem stary ale ty to rób, a ja ci pomogę w miarę moich możliwości. Pomógł mi bardzo dużo, mimo że ja od niego w formie materialnej nie dostałem nic. Natomiast skontaktował mnie z wieloma ważnymi z punku widzenia projektu ludźmi, jak chociażby Jerzy Duduś Matuszkiewicz, którzy mogli podpisać fotografie i podzielić się własnymi wspomnieniami i wiedzą. Pan Marek udostępnił mi szereg kontaktów, często sam dzwonił i prosił by niektóre osoby porozmawiały z pasjonatem z Tomaszowa.

 

 

Część postaci jest dzisiaj już nieco zapomniana...

To prawda. Zespół Breakout powstał w 1968 roku. Wychowałem się w blokowisku. Kiedy miałem 14-15 lat już znałem twórczość zespołu. Słuchaliśmy i próbowaliśmy grać "Kiedy byłem małym chłopcem". "Czemu kwiaty zwiędły dziś". Ta muzyka szła za nami przez lata.

 

 

Miałeś, będąc nastolatkiem, swój zeszyt ze zdjęciami zespołu powycinanymi z gazet i np. tekstami utworów?

Tak było. miałem Breakout, Mirę Kubasińską, ale też dokumentowaliśmy wszystkie nasze wyjazdy. Także wyjazdy zarobkowe, by np. kupić sobie podręczniki do szkoły. Ci muzycy zawsze byli z nami poprzez swoje utwory. Dopiero dzisiaj mogę powiedzieć, że teraz ja robię coś dla Breakoutów.

 

 

Spłata długu zaciągniętego w młodości?

Absolutnie nie. Ktoś mi kiedyś zadał pytanie czy ja jestem rodziną z Nalepą. Nie, jestem właśnie tym fanem. Takim mam nadzieję prawdziwym fanem twórczości Nalepy. Chociaż faktycznie w pewnym sensie próbuję się zrewanżować za to co mi przez całe życie dawała muzyka zespołu. Teraz wpadłem na pomysł, by wyjść z tym nieco szerzej, by nie robić tego tylko w domu. Chcemy więc zwrócić się do domów kultury i to nie tylko w naszym mieście z ofertą szeregu imprez, które przypomniałyby historię Breakout. Już nie tylko wystawa pamiątek ale "trzy w jednym". Poza nimi także mini recital i spotkanie z jakąś ciekawą postacią.

 

I to robicie?

Tak. Poza Galerią we Wsi Niebrów stworzyliśmy też zespół, który gra utwory Tadeusza Nalepy. Jest nas czterech. Pierwsze takie przedsięwzięcie odbyło się 31 marca. Był zaproszony autor książki, pan Wiesław Królikowski, była wystawa i recital  zespołu Bluestones. Chodzi o to, by każdy odbiorca mógł wybrać coś dla siebie. 

 

 

Słuchasz Breakout z analogów czy z kompaktów?

Obecnie z kompaktów. Mam właściwie wszystko co zostało dotąd wydane. W tym roku mają natomiast ukazać się reedycje wszystkich plyt w wersjach winylowych.  Warner wypuści całą serię. Pierwsze dwa longplaye już się ukazały. Są to "Na drugim brzegu tęczy" i "70A". Za chwilę będą "Blues", "Mira" i "Karate". W sumie 10 sztuk. 

 

Każdy z fotogramów, które prezentujesz w Galerii ma swoją historię.

Oczywiście, że tak. Można powiedzieć, że te historie są wspaniałe. To na przykład jest prezent od Krzysztofa Dłutowskiego, który razem z Nalepą tworzył zespół Blackout, który dopiero później przemianowany został na Breakout. Jest on w tej chwili jedynym żyjącym członkiem tamtego składu, jeszcze ze słynnym Stanisławem Guzkiem, znanym także jako Stan Borys. 

 

 

Następnym prezent jaki odniego dostałem to są te słynne fotografie, gdzie wygrywają utworem "Gdybyś kochał, Hej" konkurs piosenki telewizyjnej. To już jest prawdziwy Breakout. Inna muzyka, inne brzmienie, inny sprzęt, jaki przywieźli sobie po koncertowaniu w Holandii.  Byli tam przez 8 miesięcy i mieli kontakty z takimi tuzami, jak Led Zeppelin. 

 

 

To jest bardzo ciekawe zdjęcie

Nawet bardzo ciekawe. Ono powstało przy płycie "70A",a więc drugiej w karierze grupy. Świetne ujecie i wiele czasu zajęło mi zdobycie dwóch widniejących na nim autografów. Pierwsza osobą jest Józef Skrzek, drugą autor Harry Weinberg. Pół roku szukałem autora tego zdjęcia. ale udało się. Gościł również w naszej Galerii.  

 

 

Jak znajduje się po 50 latach autora fotografii?

Trzeba mieć bardzo dobre kontakty. Telefonowałem w tej sprawie do wielu ludzi. Także do Związku Fotografików Polskich. Posiłkuję się też ludźmi, którzy w Polsce są bardzo znanymi organizatorami koncertów. Dzięki temu mają szerokie kontakty w branży muzycznej. Ta branża, to nie tylko sama muzyka ale także zdjęcia. Wysyła się więc taką fotografię z zapytaniem. To pytanie krąży tak długo, aż znajdzie się ktoś, kto zna na nie odpowiedź. Może się po takim czasie zdarzyć, że autor już nie żyje. To zdjęcie, o którym mówimy otrzymałem osobiście od Piotra Nalepy. Podarował mi dwa małe zdjęcia ze swoich domowych zbiorów. 

 

 

Chłopiec z płyty "Blues"

Tak, chłopiec z okładki przekazał mi dwa najcenniejsze zdjęcia ze swojego archiwum. Jestem z tego bardzo dumny. Piotr, to człowiek o wielkim sercu. 

 

 

Mira Kubasińska i zdjęcia znikąd?

Zdjęcie odkryte na nowo. Pochodzi również z archiwum Piotra. Długo przeleżało w szufladzie. Dopiero teraz zostało ponownie pokazane. Jego autorem jest Marek Karewicz. Wypatrzyliśmy je w czasie występu organizowanego przez Estradę Rzeszowską. 

 

 

Ona poszła inną drogą...

Mira poszła inną drogą. To jest prawda. Nie wiem w którym to momencie było. Może przełomem był jeden z koncertów w 1986 roku w Sopocie. Zaproszona tam też była grupa teatralna, w skład której wchodziła przyszła żona Tadeusza Nalepy, Grażyna Dramowicz. Kto wie, może się zauroczyli. Tak zaczęła się miłość do dużo młodszej kobiety. Mira musiała to bardzo przeżyć. 

 

Twoją Galerię odwiedza sporo niezwykle ciekawych ludzi. Szczególnie dla osób dojrzałych są to ważne i znaczące nazwiska. Kto z młodych ludzi wie, że Bogdan Loebl to autor wielu znanych piosenek

Temu ma służyć forma przekazu, jaką wymyśliłem. Autor, wystawa i muzyka. 

 

 

Ciekawe są okładki płyt wydukowane na szkle i z autografami autorów, które wiszą na ścianach

Tak to sobie wymyśliłem. Pokazujemy je w nieco innej formie. 7 z 10 okładek zrobił Marek Karewicz, po jednej Małgorzata Spychalska, Maciej Cichocki i Rafal Olbiński. Nie było łatwo zdobyć ich autografy, bo to dzisiaj są ludzie w podeszłym wieku. Trudno było się nawet umówić na spotkania. Chyba jestem dzisiaj jedyną osobą w Polsce, któa ma serię tych okładek podpisaną przez autorów. 

 

Do rozmowy z Krzysztofem Jochanem jeszcze powrócimy 

 

[reklama2]

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama