Finał WOŚP w Brukseli rozpoczął się już w piątek od dorocznej aukcji organizowanej przez polskich pracowników instytucji unijnych. Za 500 euro wylicytowano obiad z polską ambasadorką przy UE Agnieszką Bartol, a za 230 euro – krawat od komisarza Piotra Serafina i pamiątki z Opola europosła KO Andrzeja Buły.
W niedzielę w południe w parku Cinquantenaire odbędzie się bieg "Policz się z cukrzycą". W biegu na pięć kilometrów wezmą udział mistrz olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski, polski komisarz Piotr Serafin, komisarz z Malty odpowiedzialny za sport Glenn Micallef i pracownicy unijnych instytucji. W tym roku organizatorzy wprowadzili nowość - bieg dla dzieci w wieku 2-12 lat na dystansie 1,5 km.
Finał WOŚP będzie świętowany również w Antwerpii, Gandawie, Leuven i Roeselare. To ostatnie miasto, zlokalizowane przy granicy z Francją, ma w tym roku swój własny, drugi w Belgii sztab WOŚP.
Orkiestra zagra także w Holandii – licytacje odbywać się będą w Bibliotece Polskiej w Amsterdamie. Zaplanowano tam też koncerty, warsztaty i atrakcje dla rodzin.
W piątek wieczorem w nowej siedzibie Ambasady RP w Berlinie przy Unter den Linden odbył się Karnawałowy Koncert Polonijny, podczas którego prowadzono zbiórkę na WOŚP. Wielki Finał zostanie zorganizowany w sobotę w berlińskim Statthaus Boecklerpark, gdzie zaplanowano aukcje, licytacje, część artystyczną i atrakcje dla dzieci.
W niedzielę wolontariuszy WOŚP będzie można spotkać w takich miejscach niemieckiej stolicy, jak Alexanderplatz, Brama Brandenburska czy Mauerpark. Orkiestrę będzie można tez wspomóc podczas mszy w polskich kościołach (Suedstern, Wedding, Spandau Kaulsdorf).
W Paryżu odbędą się licytacja i koncert, działać będzie też bufet z kuchnią polską. Wcześniej, w niedzielę rano w lasku Vincennes w Paryżu zorganizowany zostanie bieg WOŚP Paris Run 2025.
Jednym z licytowanych przedmiotów będzie piłka z autografami polskich siatkarzy, którzy zdobyli srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 r. Ponadto Instytut Polski przekazał na licytację srebrną monetę wybitą przez Mennicę Polską z okazji 120. rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza, a wdowa po pisarzu Rita Gombrowicz napisze dla zwycięzcy licytacji specjalną dedykację.
W Szwecji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w Sztokholmie oraz w Malmoe, miastach, gdzie znajdują się duże skupiska Polaków. W Domu Kultury w dzielnicy Alvik w stolicy kraju będzie można wylicytować m.in. możliwość zwiedzenia budynku ambasady RP w Szwecji wraz z zaproszeniem na tzw. fikę, czyli szwedzką kawę z ciastkiem.
Zarówno w Sztokholmie, jak i w Malmoe w organizację imprez zaangażowane są lokalne organizacje polonijne, kluby motocyklowe, wędkarskie, ale też wielu drobnych przedsiębiorców. W Sztokholmie duży wkład w przygotowanie imprezy ma polski klub piłkarski Polonia Falcons. W ubiegłym tygodniu w obu miastach zorganizowano morsowanie, z którego dochód przeznaczono na WOŚP.
Koncerty w ramach Orkiestry odbędą się w stolicach obu państw półwyspu iberyjskiego, Hiszpanii i Portugalii. W niedzielę, 19 stycznia, w madryckim parku Retiro zorganizowano bieg charytatywny. Po sześciu latach przerwy WOŚP zagra znów w Lizbonie, stolicy Portugalii, a dokładnie w stołecznych Ogrodach Bombarda (Jardins do Bombarda), w centrum miasta.
W niedzielę imprezy w ramach finału WOŚP po raz kolejny odbędą się na Cyprze, w miastach Pafos i Ajia Napa. Zaplanowano muzykę na żywo, licytacje, gry, zabawy, strefę gastronomiczną, m.in. z polskim jedzeniem, a wieczorem - symboliczne światełko do nieba.
Sztab WOŚP w Wiedniu organizuje koncert połączony z licytacjami oraz drobnymi atrakcjami dla dzieci. Wolontariusze będą kwestować na ulicach stolicy Austrii, m.in. w okolicach kościołów, w których odbywają się polskie msze. Organizatorzy zwracają uwagę, że co roku zbierają rekordowe kwoty, co świadczy o zaangażowaniu Polonii. W tym roku sztab ma wsparcie finansowe konsulatu oraz wolontariuszy-harcerzy.
Po roku przerwy WOŚP wraca do Budapesztu. W sobotę w pubie Kispolszki (węgierska nazwa małego fiata 126p) odbędą się licytacja i zbiórka pieniędzy. Wsparcie można było przekazać również podczas wernisażu wystawy poświęconej Tamarze Łempickiej, zorganizowanej wcześniej w Instytucie Polskim w stolicy Węgier.
W Centrum Kultury w Belgradzie, stolicy Serbii, zorganizowane zostaną zbiórka oraz wiele wydarzeń artystycznych i rozrywkowych. W programie są m.in. kalambury, karaoke, warsztaty dla dzieci i koncerty, a także degustacje tradycyjnych polskich potraw.
Wydarzenia związane z WOŚP odbędą się również poza Europą, m.in. w Stanach Zjednoczonych czy w Japonii.
Po raz kolejny Orkiestra zagra też w pobliżu bieguna południowego, na Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, zarządzanej przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Na orkiestrową aukcję wystawiono przedmioty związane ze stacją, w tym koszulki, kubki, czapki i naszywki. Można też wylicytować ustawienie na stacji drogowskazu z nazwą wybranej przez siebie miejscowości i odległością, ręcznie wykonanego przez polarników.
Hasłem 33. Finału WOŚP, który odbędzie się w niedzielę 26 stycznia, jest "Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci". Po raz piąty fundacja zamierza tego dnia zbierać pieniądze na zakup sprzętu dla klinik onkologicznych. Dotąd temu celowi poświęcone były zbiórki w latach: 1995, 2009, 2010 i 2015. W ręce lekarzy trafiło ponad tysiąc urządzeń, m.in. 93 ultrasonografy, trzy rezonanse magnetyczne i sześć tomografów komputerowych. Była to pomoc o wartości 107,8 mln zł. (PAP)
mrf/ awl/ wia/ tdj/ bml/ zys/ mce/ jbw/ zat/ ndz/ krp/ szm/
Napisz komentarz
Komentarze