Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 31 marca 2025 11:23
Reklama

Prof. Markowska-Szczupak: w wyborze partnera znaczącą rolę odgrywają feromony

W wyborze partnera znaczącą rolę odgrywają specyficzne lotne związki chemiczne, które wydziela nasze ciało. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety uznają zapach za bardzo istotny aspekt postrzegania płci przeciwnej – ocenia prof. Agata Markowska-Szczupak z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

"Nie twierdzę, że miłość to chemia, ale pewne nasze zachowania da się w dużym stopniu wytłumaczyć reakcjami chemicznymi, które głównie zachodzą w naszym mózgu" – mówi prof. Agata Markowska-Szczupak z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Reklama

Podkreśla też, że w wyborze partnera znaczącą rolę odgrywają specyficzne lotne związki chemiczne, które wydziela nasze ciało. Wiadomo, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety uznają zapach za bardzo istotny aspekt postrzegania płci przeciwnej. To właśnie te substancje określane są wspólną nazwą feromonów. Sprawiają, że nowo poznana osoba wydaje nam się atrakcyjna.

"Jeżeli wzajemnie pasują nam zapachy, to pierwsze wrażenie wywołuje w mózgu uczucie przyjemności. Nic więc dziwnego, że chcemy je powtórzyć i ponownie spotkać się z osobą, która zrobiła na nas wrażenie zapachowe. To tak jak ze zjedzeniem pierwszej czekoladki, jeśli nam smakuje, sięgamy po następną" – tłumaczy Markowska-Szczupak.

Według prof. Markowskiej-Szczupak, wbrew pozorom miłość od pierwszego spojrzenia jest miłością od pierwszego zapachu.

"Różnimy się znacznie od zwierząt, ale nadal używamy nosa. Ta reakcja trwa około 1/5 sekundy. Kombinacja zapachów musi się zgrywać, musi nam po prostu odpowiadać" – zaznacza.

"Naukowcy odkryli, że zapach jest powiązany z niektórymi genami zgodności tkankowej. Wybierając sobie partnera szukamy kogoś, kto będzie miał te geny maksymalnie odmienne w stosunku do nas. Dzieje się tak dlatego, że znaczne zróżnicowanie tych genów warunkuje lepsze przystosowanie do zmieniających się warunków środowiska. Zatem przeciwieństwa genetyczne się przyciągają; a im większe różnice, tym większe prawdopodobieństwo zakochania się" – dodaje.

Zaznacza jednak, że decyzje o związku nie są podejmowane na podstawie samego zapachu partnera - jest to kluczowe jedynie w pierwszym okresie, określanym jako zauroczenie.

"Miłość ma pewne okresy, które też możemy wyróżnić. Pierwszy okres to ten zapachowy, później mamy okres związany z wydzielaniem substancji, którą neurobiolodzy nazywają narkotykiem miłości. Fenyloetyloamina, w skrócie PEA wywołuje w naszym mózgu intensywne wydzielanie dopaminy, nazywanej substancją przyjemności. Stan euforii, jaki temu zjawisku towarzyszy przypomina odurzenie, podobne do tego, jakie odczuwają narkomani" - tłumaczy prof. Markowska-Szczupak.

"ależy jednak pamiętać, że żaden narkotyk nie działa przez cały czas tak samo mocno. Z czasem nasz mózg przestaje reagować na ciągłe pobudzenie. To właśnie wtedy następuje okres rozsądku. Jeśli nadal jesteśmy razem i wspólnie dzielimy pasje i zainteresowania, główną rolę zaczynają odgrywać zupełnie inne związki. Należą do nich np. serotonina, nazywana cząsteczką szczęścia, endorfiny, nazywane molekułami błogostanu. Więc jeśli partner nadal daje nam poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, to wówczas trwamy w tym związku i ten zapach ma już mniejszą rolę. Jeśli jednak biochemiczne zegary mają inaczej ustawione wskazówki, to po okresie zauroczenia pary najczęściej się rozstaną" – dodaje.

Naukowczyni podkreśla jednak, że chemią można wytłumaczyć jedynie pewne reakcje.

"Nie chciałabym sprowadzać miłości, która jest pięknym uczuciem tylko do chemii, reakcji, związków itp. Wiele jest też w naszych rękach i powinniśmy dbać, aby tych pozytywnych impulsów było jak najwięcej. Tak jak mózg stymulujemy codziennymi ćwiczeniami, możemy również pobudzać go do miłości, np. mówiąc często +kocham+ czy uśmiechając się do partnera/partnerki" – powiedziała prof. Markowska-Szczupak.(PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Odwołanie od decyzji WZON: kiedy warto to zrobić i jak przygotować skuteczne argumenty?

Decyzja Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON) jest niezwykle istotna dla osób, które ubiegają się o świadczenie wspierające. Niestety, zdarza się, że orzeczenie nie odzwierciedla rzeczywistego stanu zdrowia wnioskodawcy lub nie uwzględnia istotnych aspektów jego funkcjonowania. W takiej sytuacji warto rozważyć odwołanie. Jakie są przesłanki do podjęcia takiego kroku i jak skutecznie przygotować swoje argumenty? Podpowiadamy!Data dodania artykułu: 30.03.2025 17:36Liczba komentarzy artykułu: 2
Odwołanie od decyzji WZON: kiedy warto to zrobić i jak przygotować skuteczne argumenty?

Najbardziej Uregulowane Branże w Polsce

W dzisiejszym świecie, gdzie przepisy prawne i regulacje wpływają na niemal każdą dziedzinę życia, niektóre branże wymagają szczególnej uwagi ze względu na ich wpływ na zdrowie publiczne, środowisko czy bezpieczeństwo. W Polsce istnieje wiele sektorów, które są ściśle regulowane przez prawo. W poniższym artykule przyjrzymy się czterem najbardziej uregulowanym branżom.Data dodania artykułu: 30.03.2025 17:32
Najbardziej Uregulowane Branże w Polsce

Wcielenie nowych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej

64 nowych żołnierzy przekroczyło bramę 92 batalionu lekkiej piechoty w Kutnie. W ciągu najbliższych szesnastu dni będą odbywać intensywne szkolenie, które przygotuje ich do roli pełnoprawnych żołnierzy. Zwieńczeniem szkolenia będzie przysięga złożona na sztandar 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.Data dodania artykułu: 30.03.2025 16:11
Wcielenie nowych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Wasze komentarze

Autor komentarza: tomaszowiankaTreść komentarza: TAKŹródło komentarza: O katolickim liceum raz jeszczeAutor komentarza: Mariusz StrzępekTreść komentarza: To zadanie raczej dla Komisji Rewizyjnej a nie Zdrowia. W Rewizyjnej jest niestety Goska, któremu nie tylko wiedzy ale i rozumu brakuje. Miesiącami nie potrafi kontroli zakończyć i protokołu przygotować. Zresztą zobaczymy, kto będzie nowym szefem w "Zdrowiu". Może znajdzie się osoba, która będzie chciała się tym zająć. Póki co, po moim odejściu, zostały w komisji 4 osoby, w tym wicestarosta Justyna.Źródło komentarza: Odwołanie od decyzji WZON: kiedy warto to zrobić i jak przygotować skuteczne argumenty?Autor komentarza: zubrTreść komentarza: Ciężki teren? Dobre. Proszę zobaczyć tabelę i nie pisać takich głupot. Ewidentnie przeszli koło meczu Lechici.Źródło komentarza: Porażka na trudnym terenieAutor komentarza: mTreść komentarza: Może "Komisja Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu" przeprowadzi kontrolę: ile jest wydawanych decyzji o grupie niepełnosprawności, ile jest odwołań od decyzji, ile odwołan uznano za zasadne, w ilu przypadka zmniejszono grupę (choroby przewlekłe), w ilu przypadkach wydanych wcześniej decyzji cofnięto grupę i czy były zasadne. Czy osoby zmniejszające lub cofnięcie uprawnień po ponownej zmianie pierwszej decyzji ponoszą odpowiedzialność i jaką.Źródło komentarza: Odwołanie od decyzji WZON: kiedy warto to zrobić i jak przygotować skuteczne argumenty?Autor komentarza: OwadTreść komentarza: Nareszcie, TM jest cały czas traktowane jak miasto ostatniej kategorii...Źródło komentarza: Modernizacja Peronów i Przejścia Podziemnego na Stacji Tomaszów Mazowiecki - wygodniej i bezpieczniejAutor komentarza: Edek z fabrykin kredekTreść komentarza: Proponuję wybudować poligon na terenie ośrodka na borkach tam są ruiny do wykorzystania w tym celu oraz duży teren na strzelnicę. i będzie można usunąć ochronę z tego terenu.Źródło komentarza: Szef MON: potrzebujemy koszar, hangarów, nowych poligonów
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama