1. Kiedy konieczna jest stała opieka nad osobą starszą?
2. Całodobowa opieka seniora a życie rodziny
3. Domowa opieka całodobowa czy na godziny?
W większości rodzin są osoby starsze. W Polsce domy wielopokoleniowe nie są zbyt częstym zjawiskiem. Młode osoby i osoby w wieku średnim preferują mieszkać w osobnych mieszkaniach. W praktyce wielokrotnie jest tak, że starsi rodzice mieszkają na przykład w Warszawie, a ich dorosłe dzieci są na stałe poza granicami kraju. Wówczas osoby starsze nie mają regularnego kontaktu osobistego z najbliższymi członkami rodziny. Nie tylko zamieszkanie poza Polską ogranicza kontakty ze starszymi rodzicami. Każde dorosłe dziecko ma swoje życie — swoją pracę zawodową, pasję i obowiązki rodzinne. Nagle okazuje się, że senior trafia do szpitala, w którym lekarza stwierdza, że z powodu stanu zdrowia nie może mieszkać bez opieki kogoś z rodziny. Oznacza to konieczność reorganizacji życia. Problem najszybciej może rozwiązać opieka nad osobą starszą prywatnie - Warszawa. Skorzystanie z usług opieki nad osobami starszymi to zapewnienie bezpieczeństwa seniorowi oraz możliwość zadbania o taką osobę w należyty sposób. Agencja opieki może zaproponować opiekę godzinową, w ściśle określonych godzinach pracy dorosłego członka rodziny, w wybrane dni, w weekendy lub opiekę całodobową. Opiekunowie posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Gdy w grę wchodzi opieka seniora, Warszawa odradza współpracę z przypadkowymi osobami z ogłoszeń. Wielokrotnie okazywało się, że takie osoby w ogóle nie mają pojęcia o wykonywaniu codziennych czynności w zakresie opieki domowej, a na dodatek ich kwalifikacje nie są weryfikowane.
Kiedy konieczna jest stała opieka nad osobą starszą?
W domach wielopokoleniowych dużo łatwiej jest zaobserwować zmiany zachodzące w zachowaniu się seniora. W przypadku, gdy senior mieszka sam w swoim mieszkaniu, a rodzina odwiedza go raz na jakiś czas, zmiany te mogą być sporym zaskoczeniem. Z osobą starszą może być tak, że zacznie na przykład uciekać z mieszkania, rozdawać kosztowności i pieniądze osobom obcym, wpuszczać do domu oszustów, niszczyć czyjeś mienie, kraść w sklepach, ubliżać rodzinie, nie rozpoznawać poszczególnych bliskich osób. Może być też tak, że mózg będzie sprawnie funkcjonował, ale ciało odmówi posłuszeństwa. Może to być osoba po przebytym udarze czy innej ciężkiej chorobie, gdzie niezbędna jest pomoc w czynnościach takich jak gotowanie, karmienie, sprzątanie, mycie, zakupy i tym podobne działania. Są przypadki, że dziwne zachowanie seniora wychwytują sąsiedzi i dzwonią do rodziny, by poinformować, że z seniorem dzieje się coś złego. Jeśli senior trafi na geriatrię, to lekarz prowadzący może stwierdzić, że pacjent zostanie wypisany do domu w ciągu kilku dni, ale musi być zapewniona stała opieka. Chociaż społeczeństwo się starzeje, w Polsce nadal jest zbyt mało oddziałów szpitalnych i ośrodków dla osób starszych. Dlatego sytuację może uratować jedynie profesjonalna opiekunka a agencji opieki nad osobami starszymi.
Całodobowa opieka seniora a życie rodziny
Choroba lub niedołężność seniora raczej nie powinna być wielkim zaskoczeniem, ale niestety nim jest. Dorosłe dzieci seniorów uważają, że ich rodzice zawsze będą zdrowi i samodzielni. Czasami uważają, że ich rodzice są zdrowsi od nich samych. Zakładając, że senior ma 85 lat, można uznać, że jego dzieci są w wieku 50 - 60 lat. Osoby w wieku średnim mogą mieć swoje problemy zdrowotne. Konieczność zaopiekowania się swoim rodzicem zaburza ich dotychczasowe życie. Oznaczać to może rezygnację z pracy, porzucenie realizowania życiowych planów lub zaprzestanie wspierania swoich dzieci. Są osoby, które faktycznie podejmują się tej opieki, ale z czasem zauważają, że jest to zadanie przekraczające ich możliwości fizyczne i psychiczne. Gdy wezmą pod uwagę fakt, że na DPS można czekać latami, zaczynają czuć się bezradni. Oczywiście wiele zależy od stanu zdrowia seniora, ale jeśli jest to osoba złośliwa z demencją, to może bardzo negatywnie wpływać na samopoczucie własnego dziecka. W takich przypadkach korzystniej jest podpisać umowę z agencją świadczącą usługi opiekuńcze na terenie Warszawy.
Domowa opieka całodobowa czy na godziny?
Tutaj nie ma jednoznacznie odpowiedzi. Należy sprawę skonsultować z lekarzem (z oddziału geriatrii, z POZ). Można też poobserwować przez jakiś czas, jak senior radzi sobie sam w domu, gdy opiekun wyjdzie z mieszkania. Jeśli całkowicie nie daje rady, wówczas niezbędna będzie opieka 24 h/dobę.
Napisz komentarz
Komentarze