- Musimy inwestować w takie źródła odnawialnej energii, które są akceptowalne przez społeczeństwo i odbierane pozytywnie. Taką energią jest geotermia - niewyczerpalne źródło energii, które nie ingeruje w krajobraz i przyrodę – mówi wiceprezes Funduszu Artur Michalski.
Nowe ciepłownie geotermalne, wzorowane na pionierskiej, ogrzewającej Zakopane od końca lat 90-tych, mają szansę powstać w m.in. w Sieradzu, Kole, Koninie czy Sochaczewie. Jak zaznacza Michalski, odwierty, które mają służyć poznaniu budowy geologicznej kraju, są w całości finansowane z budżetu państwa.
Na eksploatację źródeł geotermalnych i wykorzystanie zasobów geotermalnych NFOŚiGW przeznaczył 500 mln zł. O te środki mogą starać się zarówno samorządy, jak i przedsiębiorcy. Nabór wniosków trwa do końca czerwca tego roku.
Prezes Funduszu Kazimierz Kujda poinformował, że na odnawialne źródła energii oraz finansowanie wytwarzania źródeł geotermalnych w korelacji z rozbudową i modernizacją sieci ciepłowniczych jest 1,4 miliarda euro, czyli ponad 5 miliardów złotych z funduszy unijnych.
- Uważam, że potencjał wód geotermalnych w Polsce jest niewykorzystany i w tym względzie możemy wzorować się na Islandii. W najbliższych latach zrobimy duży postęp w tym zakresie – powiedział.
Wyjaśnił, że inwestycje związane z ogrzewaniem wodami geotermalnymi w pierwszej kolejności będą realizowane w miastach, gdzie jest gęsta zabudowa i gdzie istnieje już sieć ciepłownicza. Na obszarach wiejskich natomiast dochodzi problem budowy od podstaw sieci ciepłowniczych.
O środki na odwierty starają się też władze Tomaszowa Mazowieckiego.
- W ramach prac wykonywane będzie odwiert badawczy określający na jakiej głębokości są złoża, jakiej są wydajności, jakie są parametry wody (temperatura, nasycenie związkami chemicznymi itp), do jakich celów można ją będzie wykorzystać - wyjaśnia rzeczniczka prasowa Prezydenta Miasta, Joanna Szczepańska.
[reklama2]
Planowany odwiert ma być zlokalizowany na działce przylegającej do toru łyżwiarskiego, co ma związek z bliskością sieci ciepłowniczej, co z kolej będzie się wiązać z przyszłymi nakładami na wprowadzenie wody do sieci,
- Koszty odwiertu nie są w tej chwili do końca znane i będą zależeć od jego głębokości ważne jest natomiast, iż przypadku pozyskania dofinansowania są one pokrywane w 100% wg. stawki zryczałtowanej za metr odwiertu, dokumentacja hydrogeologiczna opracowana po dokonaniu odwiertu również jest finansowana w całości - dodaje rzeczniczka
Miasto środki na odwierty będzie pozyskiwać ze wskazanego wyżej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach naboru ciągłego.
Tomaszów Mazowiecki ma spore szanse na uzyskanie dotacji na geotermię. Znajdujemy się na liście 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Dzięki inwestycji w geotermię być może będziemy mogli oddychać pełną piersią.
Napisz komentarz
Komentarze