[reklama2]
W tym roku w dniu konsumenta UOKiK postanowił przypomnieć o prawach osób w wieku senioralnym. Walka z nieuczciwymi praktykami skierowanymi przeciwko nim to jeden z najważniejszych celów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Powiatowy Rzecznik Konsumentów Agnieszka Drzewoska Łuczak podkreśla, że osobom starszym należy się ochrona, bo jest to szczególnie wrażliwa i ufna grupa społeczna. Dodaje, że przykładów nieuczciwości wobec seniorów jest wiele. To między innymi podszywanie się pod dotychczasowym dostawców energii czy usług telekomunikacyjnych oraz zaproszenia na różne pokazy czy badania lekarskie, na których sprzedawane są produkty po zawyżonych cenach.
Jak naciąga się starszych ludzi - Z mojego doświadczenia wynika, że najczęstsze nieprawidłowości dotyczą umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy, czyli podczas wizyty handlowca w domu, albo podczas prezentacji towarów. W przypadku wizyt w domach konsumentów i najczęściej naruszają prawo podmioty które sprzedają usługi telekomunikacyjne. Nieprawidłowości dotyczą również energii elektrycznej i gazu. Najczęstszym mechanizmem jest twierdzenie, że chodzi o zmianę warunków umowy i obniżenie płaconych rachunków. Niedozwolone działania mają również często miejsce podczas pokazów, na których sprzedaje się sprzęt gospodarstwa domowego, wyroby medyczne czy pościel. Przedsiębiorcy w przesyłanych konsumentom zaproszeniach nie informują, że celem prezentacji będzie sprzedaż produktów. - wyjaśnia Drzewoska Łuczak.
"Handlowcy" wprowadzają również w błąd co do właściwości oferowanych produktów oraz utrudniają odstąpienie umowy w ustawowym czasie 14 dni. Treść umów bywa z premedytacją maksymalnie zagmatwana. Konsumenci-seniorzy, jak twierdzi tomaszowska rzeczniczka, skarżą się również na zbyt małą czcionkę w umowach oraz ich skomplikowany język.
- Proponowane im kontrakty zawierają również szereg odniesień do innych dokumentów, np. regulaminów, cenników, tabel opłat. W szczególności dotyczy to branży telekomunikacyjnej i finansowej - dodaje
Według rzeczniczki, ochrona konsumentów w podeszłym wieku, prowadzona przez instytucje państwowe może być wspierana przez każdego z nas. Uważa, że codziennie należy zadawać sobie pytanie, co możemy zrobić wspólnie żeby nie dopuścić do sytuacji, w której senior padnie ofiarą manipulacji.
- Czy możemy porozmawiać z babcią, wujkiem, czy sąsiadką i powiedzieć im żeby uważali na wizyty przedstawicieli handlowych, zaproszenia na rzekome bezpłatne badania medyczne, które okazują się pokazami? Ostrzec ich również przed pułapkami, które mogą czyhać na tych prezentacjach? - zadaje pytania retoryczne
Bezpieczeństwu seniorów poświęcone były też dzisiejsze warsztaty edukacyjne zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Tomaszowie Mazowieckim przeprowadzone w gminie Ujazd. W czasie ich trwania seniorzy uzyskali sporo istotnych informacji o sposobach manipulacji podczas sprzedaży bezpośredniej. Scenki przygotowane przez dzieci i członków z grupy teatralnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tomaszowie Maz. ujawniały techniki stosowane przez oszustów.
Tamara Trafidło - Lekarz Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego i Koordynator Ratownictwa Medycznego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi oraz ratownicy medyczni z Tomaszowskiego Szpitala omówili sytuacje jakie mogą się zdarzyć ofierze oszustwa - pierwsza pomoc medyczna zanim przyjedzie zespól ratowników. Ratownicy oprócz pogadanki, na fantomach przez cały czas trwania konferencji uczyli jak udzielać pierwszej pomocy.
Dyrektor Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej Pani Iwona Sarwa omówiła temat „Bezpieczny senior w podróży od strony sanitarnej”. Tomaszowscy policjanci, instruktorzy sztuk walk pokazali praktyczne umiejętności samoobrony, jakie może zastosować każdy senior. Była to nauka pod hasłem, że nie jest istotny wiek, czy siła jaką się posiada, ale wiedza którą można zaskoczyć napastnika. Po krótkiej przerwie na której, uczestnicy zostali poczęstowani specjalnie przygotowanym tortem z logo tomaszowskiej Policji i Urzędu Gminy w Ujeździe, Zastępca Naczelnika Prewencji nadkom. Aleksander Łazowski, przypomniał zagadnienia dotyczące aplikacji Moja Komenda, Programu Dzielnicowi Bliżej Nas, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Następnie bryg. Marcin Dulas z Powiatowej Straży Pożarnej omówił zagrożenia związane z zatruciem tlenkiem węgla. Po zakończonej prelekcji uczestnicy otrzymali prezenty - czujki tlenku węgla. Na zakończenie przedstawiciel Tomaszowskiego ZUS Marta Markun omówiła zagadnienie dotyczące wyłudzania danych osobowych. Przedstawiciel tomaszowskiego KRUS p. Anna Gawarzyńska omówiła bezpieczeństwo seniorów w gospodarstwie, a następnie Powiatowy Lekarz Weterynarii p. Krzysztof Zając omówił zagrożenia związane z chorobą ptasiej grypy.
Konferencję podsumował Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński, a oficjalnie zakończyli organizatorzy Komendant Policji w Tomaszowie Maz. oraz Wójt Gminy Ujazd. Oprócz prelekcji przedstawianych na scenie były: punkt konsultacyjny, przy którym dyżurowali dzielnicowi z terenu gminy Ujazd. Słuchacze z Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego pod kierownictwem Pani Dyrektor Iwony Gawron, przygotowali atrakcje dla ciała: można było skorzystać z masażu dłoni, pomiaru ciśnienia, chętne panie mogły wykonać makijaż. Dużym zainteresowaniem cieszyła się nauka pierwszej pomocy. Warsztaty skończyły się dużymi brawami dla wykonawców.
Napisz komentarz
Komentarze